Využívanie cheatov v hrách je dlhoročným problémom, s ktorým sa snažia popasovať mnohé herné štúdiá.

Online multiplayerové hry sú však napriek pokročilým metódam odhaľovania týchto herných podvodníkov stále krátke na nový druh cheatu, ktorý sa začal objavovať na konzolách. Sofistikovaný nástroj využíva umelú inteligenciu, no zatiaľ ho nie je možné detegovať v hre, informuje MSPowerUser.

Stačí len namieriť, AI sa postará o zvyšok

Na nový cheatovací nástroj pre konzolové hry upozornil na Twitteri profil Anti-Cheat Police Department, ktorý odhalil novú generáciu pokročilého softvéru vyvinutého pre podvádzanie pri hraní. S týmto nástrojom sa však hráči stanú (zatiaľ) neodhaliteľnými, pričom môžu vo veľkom vylepšovať svoje skóre a strieľať jedného protivníka za druhým. Ako?

Odpoveďou je už spomenutá umelá inteligencia, ktorá sa stará o analýzu obrazu z hry v reálnom čase. Pri vyhodnocovaní záberov AI dokáže odhaliť protihráča, ktorého potom môže cheater poraziť už obyčajným namierením. Umelá inteligencia vystrelí s vysokou presnosťou zaňho.

Hoci tento cheat pripomína známeho aim-bota, ktorý sa stal „legendou“ ešte v časoch známeho CS 1.6, funguje na omnoho sofistikovanejšom princípe. Analýza herného obrazu v reálnom čase totižto môže prebiehať aj na inom hardvéri, čo v praxi znamená, že cheater si softvér môže spustiť na inom zariadení, než na tom, s ktorým práve hrá. Pre fungovanie cheatu je totiž potrebný PC a zachytávacia karta.

Po analyzovaní obrazu potom umelá inteligencia vyhodnotí pomocou strojového učenia situáciu a pre zastrelenie protihráča vyšle signál do ovládača. Cheater sa tak nemusí skoro vôbec snažiť a stačí mu na protivníka len namieriť. Tento podvodný softvér však neupravuje žiadne herné súbory, stačí mu len obraz z hry v reálnom čase. Práve to ho aktuálne robí nesmierne odolným voči odhaleniu.

Prvé kroky v boji proti cheatu začali

Pre herné štúdiá a vývojárov je tak zložité odpovedať na takýto cheat a upraviť svoje nástroje tak, aby dokázali podvodníka počas hry odhaliť.

Ostáva len dúfať, že sa im podarí včas vyvinúť nový anti-cheatovací systém, ktorý by cheaterov dokázal zastaviť skôr, než sa tento nový „trend“ rozšíri vo veľkom. V tomto smere sa však už objavuje prvá lastovička.

Proti cheaterom, ktorí propagujú tento konzolový cheat, už zakročilo štúdio Activision. To, hoci zatiaľ nemá efektívny nástroj na odhalenie cheatu, prikročilo k odstraňovaniu videí z YouTube, ktoré propagujú práve tento cheatovací nástroj, doplnil informácie portál Eurogamer.

NEPREHLIADNI
Toto je 10 najpamätnejších cheatov v hrách GTA. Koľké z nich poznáš z hlavy?

Napriek tejto snahe sa cheat stále môže šíriť a dokonca je aj na predaj. V základe ho cheateri dokážu zohnať aj bezplatne, no v pokročilejšej verzii si zaň zaplatia 50 dolárov.

Môžeme však očakávať, že po prvých krokoch Activision sa k boju proti novému podvádzaniu v hrách pridajú aj ďalšie štúdiá, ktoré budú intenzívne pracovať na anti-cheatovacom nástroji. V prípade odhalenia hráčov, ktorí podvodný softvér pri hraní využívajú, budú zaiste udeľované aj prísne tresty.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom