Kryptomenovým investorom sa posledný týždeň do pekných spomienok neuloží. Boli sme totiž svedkami historických a drastických prepadov, ktoré nie sú tak bežné už ani ani na trhu kryptomien. Popíšem preto dva hlavné faktory, ktoré stoja v pozadí negatívnej situácie na trhoch.

Bitcoin je v súčasnosti už neoddeliteľnou súčasťou klasických trhov. Najväčšia kryptomena spolu s ostatnými teda pomerne často reagujú aj na situáciu vo svete a na akciových trhoch, čo sa v minulosti príliš nestávalo.

Centrálne banky sprísňujú pravidlá, svetom hýbe inflácia

Celý svet momentálne bojuje s veľmi vysokou infláciou, ktorú spôsobila stále pretrvávajúca pandémia COVID-19, rovnako ako aj prebiehajúca ruská invázia na Ukrajinu. Na to samozrejme reagujú najväčšie centrálne banky, pričom z hľadiska svetových trhov je tou najdôležitejšou práve americký FED.

Ten v uplynulom týždni oznámil rekordné zvýšenie úrokových sadzieb o 0,50 %, čo predstavuje najvyššie zvýšenie úrokov za posledných 20 rokov. Takúto správu samozrejme klasické trhy nenesú moc dobre.

Prečítaj si tiež
Využívajú ju aj Slováci: Ľudia prídu o všetky peniaze. Známa kryptoburza varuje pred možným bankrotom

FED zároveň oznámil, že začne z obehu sťahovať peniaze „napumpované“ pri uvoľnovaní ekonomiky a podpory zotavenia sa z pandémie, a to konkrétne 45 miliárd USD mesačne, pričom po 3 mesiacoch objem zvýši už na 95 miliárd mesačne. Tento program sa volá ,,quantitative tightening“, teda kvantitatívne sprísňovanie.

Pokiaľ hovoríme o kvantitatívnom uvoľňovaní, jedná sa o stav, kedy FED ,,vytlačí“ peniaze takpovediac zo vzduchu a pustí ich do obehu. Quantitative tightening je pravý opak a FED peniaze z obehu sťahuje, čo samozrejme pre trhy nie je vôbec pozitívne a aj z toho dôvodu po minulo týždňovom oznámení týchto opatrení začali akciové aj kryptomenové trhy prudko klesať. Sprísňovaním menovej politiky sa snažia centrálne banky znížiť infláciu, ktorá aktuálne v mnohých štátoch vrátane Slovenska dosahuje rekordné hodnoty.

Práve výsledky inflácie dokážu taktiež veľmi často zahýbať trhom, a to najmä v období, kedy sa očakáva jej veľký nárast alebo pokles. Tento týždeň bol v znamení oznámení výsledkov inflácie z USA, ktoré bolo dôležité hneď z niekoľkých dôvodov.

Inflácia je už dlhší čas rekordná a centrálne banky už začali na túto situáciu reagovať, pričom následne začali prudko klesať aj trhy. Momentálne sme v kľúčovej fáze tohto procesu, pretože niektorí analytici už očakávajú zastavenie rastu inflácie.

Výsledky zmeny inflácie vidíme totiž každý mesiac a okrem medziročného nárastu vidíme aj medzimesačný nárast, ktorý by sa mal v súčasnosti začať už spomaľovať, čo očakávali aj analytici.

Problémom však bolo, že výsledky prišli s horšími hodnotami, ako sa očakávalo. Inflácia bola vyššia, čo vyslalo veľmi negatívnu správu na trhy a vyvolalo ich prudký pokles. Takéto čísla totiž znamenajú, že centrálne banky budú musieť zrejme ešte viac pritvrdiť v monetárnej politike, čo v nasledujúcom období neznamená pre trhy nič dobré.

Oba faktory, ktoré som vyššie popísal, sú ekonomického pôvodu a na prvý pohľad nemajú s kryptomenami nič spoločné. Pripomeniem však, že bitcoin je už dlhšiu dobu súčasťou klasických trhov a na takéto správy reaguje veľmi podobne, ako akcie a indexy. Panika totiž v súčasnosti nie je len u kryptomien, ale aj na akcií. Za zmienku stojí napríklad pokles akcií Netflix, ktoré v súvislosti so zlými kvartálnymi výsledkami spoločnosti klesli o 75 % od svojho maxima. Zlá nálada je teda ako na akciách, tak aj na kryptomenách.

Autor je externým odborným prispievateľom portálu FonTech.sk

Tento článok, názory a informácie uvedené v ňom sú len informačného charakteru a nemožno ich považovať za investičné poradenstvo. Akýkoľvek obsah na portáli FonTech.sk neslúži ako investičné poradenstvo a každému čitateľovi odporúčame, aby pred obchodovaním na burze zvážil riziko finančnej straty. 

Čítajte viac z kategórie: Krypto

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP