Intel predstavil počas podujatia CES 2022 až 22 nových procesorov, ktoré nahradia väčšinu v súčasnosti dostupných stolných CPU 10. a 11. generácie. Intel tak dopĺňa a rozširuje svoj rad procesorov 12. generácie, ktorú predstavil pred pár mesiacmi. Na tému upozornil portál ArsTechnica.

Intel predstavuje aj zvyšok procesorov 12. generácie

Intel tak konečne predstavil zvyšok procesorov novej generácie, pričom ukázal všetky čipy vrátane nepretaktovateľných verzií procesorov Core i9, i7, i5. Nezabudol však predstaviť ani úplne nový rad čipov Core i3, Pentium a Celeron, ktoré prinášajú architektúru Alder Lake aj pre počítače nižšej triedy.

Intel teda uviedol na trh 22 nových procesorov architektúry Alder Lake. Najlacnejšie dvojjadrové Celerony nájdeš na trhu už za 42 dolárov pri „základnom výkone procesora“ (Processor Base Power) 35 W, najdrahší Core i9-12900 sa dostane na pulty predajní za 489 dolárov, upozorňuje portál AnandTech.

Intel

Treba upozorniť, že mnohé z predstavených čipov, ako už spomínaný Core i9-12900, sa náramne podobajú čipom predstaveným v „prvej vlne“, ktorú ešte v októbri minulého roka Intel uviedol na trh. Predstavené procesory však majú nižšie energetický nároky, väčšina z nich beží pri 65 W „základného výkonu“ a neponúka možnosť pretaktovania, upozorňuje The Verge.

Medzi predstavenými procesormi nechýba ani stará známa séria F bez integrovanej grafiky, či efektívna séria T so základným výkonom iba 35 W. Niektoré z predstavených procesorov využívajú hybridnú architektúru, ktorá kombinuje výkonné a efektívne jadrá (P-jadro, E-jadro), čo zaručuje zlepšenie energetickej účinnosti pri menej náročných procesoch a plný, viacjadrový výkon pri zaťažení.

Uvedené však platí iba pre najdrahšie a najvýkonnejšie verzie (i9, i7), Core i9 ponúka 8 výkonných a 8 efektívnych jadier, i7 ponúka 8 výkonných a 4 efektívne jadrá. Všetko sa však láme na verzii s Core i5, ktorá síce v sérii K a KF (i5-12600K, i5-12600KF) poskytuje 6 výkonných a 4 efektívne (boli predstavené už na jeseň), no v nižších, teraz predstavených sériách ponúka výhradne iba 6 výkonných jadier. Procesory Core i3, Pentium a Celeron potom ponúkajú už iba P-jadrá.

Intel

Rovnako ako na jeseň predstavené procesory série K a KF, aj nová vlna procesorov vyžaduje základnú dosku so socketom LGA 1700, pričom v závislosti od základnej dosky podporuje aj DDR5 pamäte. Všetky uvedené čipy ponúkajú 20 PCIe liniek.

Spolu s novými čipmi predstavil Intel rad chladičov a základných dosiek. Presnejšie Intel uviedol na trh tri nové čipové sady série 600 – H670, B660 a H610. Dosky však ani zďaleka nie sú tak „nabité“ funkciami ako Z690. Oproti nej ponúkajú menej PCIe liniek, USB portov, avšak stále podporujú nové funkcie ako napríklad Wi-Fi 6E.

Intel

Mobilné procesory

Okrem 22 desktopových procesorov ukázal Intel aj 28 nových mobilných procesorov na čele s vlajkovou loďou Intel Core i9-12900HK. Podľa informácií dostupných na stránkach spoločnosti Intel, ide o „najrýchlejší mobilný procesor všetkých čias a najlepšiu mobilnú hernú platformu na svete“.

Intel

Nový Intel Core i9-12900HK je 14-jadrový procesor poskytujúci 6 výkonných a 8 efektívnych jadier s maximálnou frekvenciou 5 GHz, spotreba sa ale môže vyšplhať a až na 115 W. V porovnaní s čipom M1 Max od Apple tak Intel ponúka viac jadier, no cenou je vyššia spotreba energie, upozorňuje portál MacRumors.

Intel tvrdí, že jeho nový mobilný procesor dosahuje vyšší výkon na watt ako M1 Max, no tento výkon bol meraný pomocou benchmarkového balíka SPEC CPU 2017. Na reálne testy a porovnanie s procesorom z dielne Apple si ešte nejaký deň budeme musieť počkať.

Mobilné procesory sú rozdelené na sériu U s výkonom 15 W a sériu P s výkonom 28 W. Prémiová séria H so spomínanými 6 výkonnými a 8 efektívnymi jadrami potom začína na 45 W a obsahuje integrovanú GPU Intel Iris X.

Ako ďalej píše The Verge, Intel sa nezabudol pochváliť ani tým, že Core i9-12900HK je až o 28 % rýchlejší ako jeho predchodca. Treba však zdôrazniť, že tento skok je badateľný najmä pri hraní starších hier. V novších hrách tento rozdiel nie je až taký markantný.

TheVerge/Intel

Rozdiel by si však nemal pocítiť len pri hraní hier, ale aj pri svojej práci. PugetBench pre program Adobe Premier Pro ukázal až 44 % nárast výkonu, pričom nárast výkonu bol zreteľný aj pri programoch Autodesk.

Rovnako ako desktopové čipy Alder Lake, aj mobilné čipy ponúkajú hybridnú architektúru. V mobilných verziách najlepších procesorov Intel Core-i9 a Core-i7 14 jadier, pričom šesť z nich je výkonných a osem efektívnych. Počet jadier sa potom postupne znižuje až na číslo 8, ktoré nájdeš v procesore Core i5-12450H.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú