Výrobcovia smartfónov neustále pracujú na rôznych vylepšeniach, ktorými chcú zákazníkom dopriať ešte dokonalejší pocit z používania svojich zariadení. Budúcoročné smartfóny môžu priniesť významné zmeny v podobe snímača odtlačkov prstov v displeji či skladacej konštrukcie.

Smartfóny prešli od svojich počiatkov dlhú cestu vývoja, ktorá ich doviedla takmer k dokonalosti. Za tie roky im pribudli desiatky vylepšení, vďaka ktorým ich dokážu používatelia využívať skutočne naplno. Budúcnosť však môže byť ešte lepšia a výrobcovia už v budúcom roku môžu do svojich nových modelov implementovať niektorú z dvoch najočakávanejších inovácií. Príde tak po rokoch vývoja na svet aj prvý smartfón so skladacou konštrukciou? Mnohé zdroje ale predpokladajú, že sa milovníci týchto zariadení najprv dočkajú zabudovaného snímača odtlačkov prstov.

Ostane ohybný smartfón hudbou budúcnosti?

Samsung ako jeden z najväčších gigantov v priemysle pracuje na ohybných obrazovkách už dlhé roky. Výsledky jeho práce sme mohli vidieť aj v prvých modeloch, ktoré priniesli zahnutý displej. Aj keď je táto inovácia „blokovaná“ ochranných sklom, s ohnutou obrazovkou sme mali tú česť stretnúť sa v modeli Galaxy Round, ale napríklad aj v sérii phabletov Note či vlajkovej sérii Galaxy S. Budúcnosť smartfónov však má predstavovať skladacia konštrukcia, ktorá bude vyžadovať práve ohybné obrazovky.

Zariadenie známe ako Samsung Galaxy X je tajomným modelom so skladacou konštrukciou, ktorú bude môcť používateľ jednoducho zložiť na polovicu. Tlačové správy spoločnosti ale naznačujú tomu, že sa tento kúsok v budúcnosti nemusí dostať medzi bežných smrteľníkov. Miesto toho si svoje využitie nájde medzi profesionálmi, no ani tí sa ho zrejme v roku 2018 nedočkajú. Galaxy X tak aj naďalej zrejme ostane projektom, na ktorom chce výrobca ešte nejakú dobu pracovať.

Zte Axon m
Zobraziť celú galériu (0)
Ilustračná fotografia: Screenshot / Youtube

Nenechaj si ujsť
ZTE Axon M má dva displeje a mení spôsob, akým sme používali smartfóny

Prvým výrobcom, ktorý medzi svojich zákazníkov priniesol skladací smartfón, bolo ZTE s modelom Axon M. Aj keď táto novinka dokáže zaujať zrak okoloidúcich, spoločnosť v ňom nevyužila ohybnú obrazovku a miesto toho siahla po dvoch samostatne umiestnených paneloch. Tie sú od seba oddelené pántami, ktoré sa starajú o otváranie a zatváranie smartfónu. Stále je tak veľmi nepravdepodobné, žeby sme sa už v priebehu budúceho roka mohli dočkať prvého smartfónu, ktorého displej bude rovnako ohybný ako samotná konštrukcia.

Snímač odtlačkov prstov „zmizne“ v displeji

Reálnejšou inováciou, ktorá sa v smartfónoch, teda ich obrazovkách môže ocitnúť už o pár mesiacov, je zabudovaný snímač odtlačkov prstov. V závere roka 2016 naštartovalo Xiaomi dizajnovú revolúciu, ktorá zväčšila uhlopriečky displejov, zmenšila rámiky a vyhodila z konštrukcie domovské tlačidlo. Po vzore tohto čínskeho giganta začali s minimálnymi rámikmi okolo obrazovky navrhovať svoje modely aj ďalší známi výrobcovia. Tomuto trendu neodolalo ani OnePlus, Samsung či jeho najväčší rival, Apple. Niektorí z nich sa rozhodli snímač odtlačkov prstov umiestniť na zadnú stenu, no Apple ho úplne zavrhol.

Zobraziť celú galériu (0)
Screenshot/TechnoBuffalo/YouTube

Tento hardvér začala nahrádzať technológia rozpoznávania tváre, ktorá však v mnohých ohľadoch nie je dokonalá. Rozľahlé displeje s minimálnymi rámikmi sú jedným z najlepších vylepšení, aké sme vo smartfónoch doposiaľ videli, no mnohým stále snímač odtlačkov prstov chýba. Z toho dôvodu sa technologické špičky rozhodli zabudovať tento hardvér priamo do zobrazovacích panelov. Týmto riešením by bol „vlk sýty a aj ovca celá“, pretože by výrobcovia vyhoveli požiadavkám zákazníkov a smartfóny by neprišli o najobľúbenejší spôsob zamykania.

oneplus 6
Zobraziť celú galériu (0)
Screenshot / Science and Knowledge / YouTube

Nenechaj si ujsť
Prvé informácie o OnePlus 6 poukazujú na vlastnosť, ktorou môže zahanbiť najväčšie esá priemyslu

Výrobný proces takýchto panelov je však nesmierne náročný a aj to je dôvodom, prečo sme sa touto inováciou doposiaľ v realite nestretli. Všetko sa ale môže zmeniť už o pár mesiacov. Prvým kúskom so zabudovaným snímačom odtlačkov prstov v displeji by mohlo byť OnePlus 6. Dostupnosť tohto prvku v ďalšom smartfóne z ďalekej Číny potvrdila aj spoločnosť Synaptics, ktorá má snímačom s označením „Clear ID FS9500“ vybaviť niektorý z pripravovaných modelov Vivo. Príchod prvých smartfónov je však aj naďalej otázny. Kým sa výrobcom podarí optimalizovať výrobný proces a „vychytať muchy“, môže ubehnúť ešte niekoľko mesiacov.

Lepšia výdrž batérie v nedohľadne

Mnohé spoločnosti zo sveta smarfónov sa skutočne snažia zákazníkom priniesť tie najlepšie inovácie, no na niektoré z nich si však ešte budeme musieť nejaký ten čas počkať. Viacerí by ale miesto skladacích smartfónov či zabudovaného snímača odtlačkov prstov uvítali napríklad dlhšiu výdrž batérie. Výrobcovia nezabúdajú ani na tento hardvér, no výrazné predĺženie výdrže na jedno nabitie stále ostáva len zbožným prianím koncových používateľov. Ktorej z vyššie spomínaných inovácií by si dal prednosť ty?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom