Slovenská technologická spoločnosť InoBat Energy expanduje za hranice Európy. Aktuálne sa dohodla na spolupráci s vládou Gruzínska, pričom bude tejto zakaukazskej krajine pomáhať s energetickou bezpečnosťou, informuje spoločnosť v tlačovej správe pre médiá.

Tá je pre Gruzínsko výzvou – ročná výroba elektrickej energie 14,26 TWh síce v Gruzínsku prevyšuje súčasnú ročnú spotrebu (cca 13,73TWh), problémom je však prispôsobenie výroby elektrickej energie k jej spotrebe v čase, čo predstavuje fundamentálny problém efektívneho fungovania elektrizačnej sústavy. Dodávky pochádzajú najmä z vodných elektrární, ktoré však čelia nerovnomernému rozloženiu zrážok v priebehu roka.

To spôsobuje výkyvy v dodávkach a spôsobuje výpadky, ktoré musia byť kompenzované dovozom energie z okolitých krajín. Závislosť od dovozu energií a podporných služieb z okolitých štátov však podkopáva suverenitu Gruzínska a zvyšuje ceny elektriny. S ohľadom na vývoj na trhu, v dôsledku ruskej vojny na Ukrajine, je otázka energetickej bezpečnosti oveľa naliehavejšia ako kedykoľvek predtým.

InoBat je pre Gruzínsko silný strategický partner

Uvažované nasadenie riešenia však v kombinácii s obnoviteľnými zdrojmi poskytne funkčné a ekonomicky rentabilné riešenie tohto problému. CEO InoBat Energy Rudolf Sihlovec vysvetľuje, že diskusie s Gruzínskym štátnym prevádzkovateľom prenosovej sústavy (GSE) a Gruzínskym fondom energetického rozvoja (GEDF) identifikovali oblasti, v ktorých vie InoBat Energy pomôcť.

„Slabinou je terajšia stabilita siete, závislej na vodných elektrárňach. Gruzínsko však chce rozširovať kapacity na výrobu energie zo zdrojov, ako sú vietor a slnko. To by ale stabilitu ešte zhoršilo, pretože z pohľadu úrovne dodávok nejde o stabilné obnoviteľné zdroje energie. Preto máme v pláne ponúknuť súbor riešení, ako sa Gruzínsko bude môcť s týmito výzvami vyrovnať.“

Flickr/Puget Sound Energy/InoBat

Gruzínsky vicepremiér a minister hospodárstva a udržateľného rozvoja Levan Davitashvili dopĺňa, že InoBat Energy si vybrali ako strategického partnera pre celú škálu expertízy, ktorú táto slovenská spoločnosť ich krajine ponúkne.

„Nevnímame len špičkovú technológiu, v ktorej vidíme veľký potenciál. InoBat Energy je pre nás zároveň tým partnerom, ktorý chápe špecifické potreby – nielen v energetike, ale aj v bezpečnosti. Zároveň nám vie pomôcť s nastavením investičného prostredia a vytvoriť prostredie na pripravovanú liberalizáciu energetického trhu. Vítame preto toto spojenie medzi našimi dvoma krajinami.“

Do krajiny prinesie kompletné energetické riešenie

Cieľom riešenia od InoBat Energy bude vybudovať systém schopný poskytnúť stabilnú výrobu energie z obnoviteľných zdrojov s jej následným skladovaním do veľkokapacitných hybridných batériových úložísk. Tie umožnia na jednej strane integráciu obnoviteľných zdrojov energie do prenosovej sústavy, na druhej strane zachovajú, resp. znížia, cenu dodávok, ale zabránia aj obmedzeniam pre výrobcov energie spojených s optimalizáciou volatilných dodávok do siete.

Pri zvýšenej výrobe elektriny podľa CEO InoBat Energy Rudolfa Sihlovca umožní ich riešenie skladovanie nadbytočnej energie v čase jej zníženej spotreby.

„Gruzínskej vláde dodáme technológiu aj know-how. Ide o veľkokapacitné úložiská založené na lítium-železo-fosfátových batériových článkoch, respektíve prietokovom princípe (ide o hybridné portfólio). Výhodou je kombinácia okamžitého výkonu s veľkou kapacitou a tiež použitie ľahšie dostupných materiálov. Nepôjde však len o samotné veľké batériové články, ale aj o návrh celého riešenia, podpora prenosovej siete a zabránenie výkyvom či výpadkom, či dokonca o legislatívne zmeny a pomoc pri budúcej liberalizácii trhu s energiami.“

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP