Známy slovenský startup Simplicity už pomáha aj na Ukrajine. Ide o platformu a mobilnú aplikáciu, ktorú využíva už vyše 120 svetových miest na komunikáciu a zdieľanie noviniek zo samosprávy so svojimi obyvateľmi.

Tí môžu dostávať aktuálne push notifikácie napríklad o výlukách v MHD a počas krízových udalostí, v platfome však nechýbajú ani bežné správy z webových stránok mesta či dokonca databáza domácich maznáčikov, ktoré majitelia nahrajú do databázy a umelá inteligencia im potom k na ulici nájdeným strateným zvieratám páruje ich skutočných majiteľov.

Už aj na ukrajine

Jeden zo zakladateľov Simplicity Andrej Krúpa sa aktuálne stretol s Vitaliom Kličkom, ktorý sa po ukončení svojej boxerskej kariéry stal starostom ukrajinského hlavného mesta.

Slovenský startup chce totiž spolupráci s miestnou radnicou Simplicity spustiť aj Kyjeve, na ktorý od začiatku ruskej invázie pravidelne dopadali rakety a výnimkou nebola ani streľba priamo na uliciach, kým sa menšie ruské jednotky armáde nepodarilo eliminovať. Samotný Kyjev však Putinovým okupantom odolal a v týchto dňoch sa ich už podarilo vytlačiť ďalej na juh a východ krajiny.

„Hrdinovia sa nerodia, stávajú sa nimi. Veríme, že naša aplikácia môže pomôcť obyvateľom v týchto náročných časoch. Keď sme zakladali Simplicity na Slovnesku v roku 2020, mali sme zámer podporiť mestá v poskytovaní služieb obyvateľom v mierových časoch. Ale vojna v susednej krajine všetko zmenila,“ napísal druhý so spoluzakladateľov Juraj Gago na svoj LinkedIn.

Uvádza, že ich aplikácia by mohla ponúkať notifikácie na raketové útoky v reálnom čase a poskytovať obyvateľom okamžité informácie na vývoj vojenského konfliktu, vďaka čomu by boli vo väčšom bezpečí.

Simplicity nie je jednou unifikovanou aplikáciou, samosprávy si ju môžu zabaliť do svojho „brandingu“, teda aplikáciu pre obyvateľov nazvať podľa seba a príslušne ju upraviť.

„Chcem poďakovať slovenským chlapcom, ktorý práve teraz pomohli Ukrajine so softvérom, ktorý pomáha a poskytuje služby našim obyvateľom. Chcem tiež každému na Slovensku poďakovať za podporu Ukrajiny v týchto ťažkých časoch, nikdy na to nezabudneme,“ hovorí na priloženom videu Kličko.

V amerických metropolách státisíce používateľov

Simplicity podľa TASR pred približne pol rokom expandovalo aj do USA, kde ho dnes využíva už 22 miest. Slovenský startup Simplicity získal v minulom roku v rámci druhého tzv. seed investičného kola investíciu vo výške 7 miliónov eur.

Medzi používateľov Simplicity patria aj väčšie mestá v USA. Medzi nimi sú napríklad mestá v Kalifornii San Leandro či Santa Maria, ale aj Oakland pri San Franciscu, kde žije približne 450-tisíc ľudí. „Spojené štáty bojujú s množstvom nepravdivých informácií, čo naša aplikácia znemožňuje, nakoľko ide o priamu komunikáciu mesta a občanov,“ dodal vtedy pre TASR druhý zakladateľ Simplicity Andrej Krúpa.

Toto technologické riešenie zhromažďuje všetky dôležité informácie od samosprávy, nemocníc, polície, knižníc a ďalších inštitúcií či organizácií v meste a tieto informácie doručuje svojim občanom prostredníctvom notifikácií v smartfónoch na základe preferencií samotného používateľa. Občania sa tiež môžu na svoj úrad obrátiť so svojou požiadavkou, operatívne, online, v reálnom čase.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP