V polovici augusta do kín dorazí očakávaný slovenský film Miki, ktorý predstaví príbeh najslávnejšieho slovenského mafiána a bossa všetkých bossov Mikuláša Černáka. Film však pred premiérou čelí problémom.

V prípade dotácie pre projekt Miki podáva Audiovizuálny fond (AVF) trestné oznámenie. Informoval o tom riaditeľ AVF Vladimír Burianek v súvislosti s upozornením, ktoré na adresu udelenej dotácie pre seriál a film o Mikulášovi Černákovi vyslovil na stredajšej tlačovej konferencii štátny tajomník Ministerstva kultúry (MK) SR Tibor Bernaťák.

Burianek prostredníctvom tlačového vyhlásenia AVF informoval, že požiadal dozornú komisiu fondu o stanovisko k projektu Miki. „A na základe výsledkov kontroly a odporúčania dozornej komisie fond splnomocnil právnu kanceláriu na podanie trestného oznámenia,“ uviedol. „Bližšie informácie vzhľadom na prebiehajúce úkony poskytnúť nemožno,“ dodal.

Rezort kultúry na tlačovej konferencii pri téme reformy verejnoprávnych umeleckých fondov poukazoval na diskutabilnú selekciu projektov, ktorým udeľujú dotácie a ktorá vytvára podozrenie na preferovanie určitej časti tvorcov a umeleckých oblastí na úkor iných.

Joseph Marčinský/PubRes

Štátny tajomník rezortu Tibor Bernaťák konkretizoval, že napríklad projekt Miki pre seriálovú a filmovú podobu dostal od AVF 537 000 eur, oproti tomu projekt o slovenskom generálovi a hrdinovi SNP Jánovi Golianovi získal od fondu sumu, za ktorú ho nebolo možné realizovať.

Čítal si už? 
Nástupca Trhliny aj mrazivý príbeh o Černákovi. TOP 7 najočakávanejších slovenských filmov 2024

Berňaták navyše dodal, že dotačný proces pri projekte Miki vzbudzuje podozrenia z nezákonného konania. „Dozorná komisia zistila, že pri podaní žiadosti existujú podozrenia týkajúce sa pravosti podpisov a pravosti predložených dokumentov,“ spresnil štátny tajomník.

AVF v súvislosti s dotáciou pre filmové dielo o generálovi Golianovi upozornil, že projekt sa uchádza o dotáciu vo výške 2,5 milióna eur.

Vzhľadom na celkový rozpočet filmu a na predložené dokumenty o finančnom zabezpečení projektu odborná komisia odporučila doplniť projekt o niektoré relevantné informácie v súlade s podmienkami poskytovania dotácií a navrhla žiadateľovi požiadať o dotáciu v najbližšom termíne uzávierky, ktorý je 12. februára 2024,“ dodal Burianek.

Vysvetlil zároveň, že k opatrnosti pri hodnotení finančne náročných projektoch vedie AVF negatívna skúsenosť s projektom filmu a minisérie o generálovi M. R. Štefánikovi. V rokoch 2017 – 2018 poskytol žiadateľovi v tomto prípade dotácie v celkovej sume 670.000 eur. Z dôvodu nedokončenia projektu teraz musí fond vymáhať vrátenie tejto dotácie právnou cestou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP