Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Kybernetické útoky a ohrozovanie moderných zariadení vírusmi nie sú vo svete plnom výpočtovej techniky ničím nezvyčajným a často sa stretávame s vážnymi prípadmi, ktoré môžu ovplyvniť množstvo zariadení. Slovenskému ESETu sa teraz podarilo zachytiť vážnu hrozbu, ktorá už bola dokonca zneužitá v praxi, o čom informoval aj portál Lupa.cz. Chyba vo Windows 7 spôsobila, že útočník mohol vďaka absencii záplaty pre win32k.sys získať systémové oprávnenia a zároveň kontrolu nad zariadením.

Hoci je Windows 7 pre mnohých používateľov už len zábleskom dávnej minulosti, kedy ho využívali aj na svojich počítačoch, stále je medzi nami a odísť sa ešte nechystá. Podľa štatistík Net MarketShare má medzi desktopovými operačnými systémami až 38 %-né zastúpenie, hoci ho nedávno s vyše 40 % predbehol nový Windows 10.

S Windowsom 7 už ale prestáva počítať aj Microsoft, ktorý ukončí jeho podporu v januári budúceho roka.

Windows 7 ohrozovala vážna zraniteľnosť

Ešte predtým však musel vyriešiť bezpečnostný problém, označovaný aj ako „zero-day“ zraniteľnosť, o ktorej pôvodne informoval ESET na svojom webe ešte 10.júla. Microsoft už mal pre túto chybu vydať nový patch, no dovtedy ju stihli zneužiť útočníci pri útokoch vo východnej Európe.

Kľúčovým problémom bolo, že pri otvorení bežnej aplikácie bez záplaty win32k.sys mohol útočník získať oprávnenia, ktoré mu umožnili ovládnuť celý počítač, čo potvrdil pre Lupa.cz technický riaditeľ českej pobočky ESET.

Nenechaj si ujsť
Microsoft vysvetľuje: Prečo potrebuje Windows 10 po novom oveľa viac gigabajtov pri inštalácii?

Zoznam ohrozených verzií Windows 7 a Windows 2008 Server: 

  • Windows 7 32-bit Systems ServicePack 1
  • Windows 7 x64-Based Systems ServicePack 1
  • Windows Server 2008 32-bit Systems ServicePack 2
  • Windows Server 2008 Itanium-Based Systems ServicePack 2
  • Windows Server 2008 x64-Based Systems ServicePack 2
  • Windows Server 2008 R2 Itanium-Based Systems ServicePack 1
  • Windows Server 2008 R2 x64-Based Systems ServicePack 1

Našťastie sa táto chyba už nevyskytuje v novšom systéme Windows 8 ani vo Windowse 10, no ohrozovala nielen Windows 7, ale aj verzie systému Windows 2008 Server. Táto zraniteľnosť mala ovplyvniť aj starší Windows XP a Windows Server 2003, avšak tie už Microsoft vyradil zo zoznamu podporovaných.

Používatelia Windowsu 7 tak môžu ešte hovoriť o „šťastí“, pretože po 14. januári 2020, kedy spoločnosť oficiálne ukončí podporu aj pre tento systém, už nebudú dostávať ďalšie bezpečnostné aktualizácie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú