Sociálna sieť Facebooku je plná najrôznejších podvodníkov, ktorí sa snažia nájsť neustále nové spôsoby ako nachytať ľudí a vylákať od nich peniaze. Jeden z posledných prípadov sa mal pritom týkať falošných telefonátov v menej NDS. Podvodník mal kontaktovať obeť, ktorá údajne jazdila bez diaľničnej známky, pričom chcel od nej vylákať peniaze, no tieto informácie vyvrátila aj NDS. Ako prvý o tejto téme informoval aj portál Živé.sk.

Správy o takomto prípade sa objavili na facebookovej stránke Waze Slovensko, kde bola zdieľaná správa o prípade, kedy vodičku kontaktoval neznámy muž v mene Národnej diaľničnej spoločnosti. Údajne mala jazdiť po diaľnici bez známky, za čo hrozí pokuta. V tomto prípade však išlo o prípad, ktorý nebol potvrdený a podľa našich informácií takéto konanie neeviduje ani NDS.

Vymyslený hoax využíval meno Národnej diaľničnej spoločnosti

Prípad mohol prekvapiť mnohých vodičov, ktorí pravidelne jazdia po diaľniciach, avšak ako sa zdá, ide s veľkou pravdepodobnosťou o vymyslený hoax. Táto správa nie je pravdivá a pre našu redakciu to potvrdila hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti, Michaela Michalová, že takéto správy nezaznamenali.

Zdieľam.

Gepostet von Jana Lališová am Sonntag, 18. August 2019

Nenechaj si ujsť
[Aktualizované o vyjadrenie NDS] Zabudol si si kúpiť diaľničnú známku, no aj tak si vyrazil na cestu? Takéto sú tvoje možnosti a následky

V komunikačných kanáloch NDS sme nezaznamenali prípady podvodných volaní,“ informovala FonTech.sk Michaela Michalová.

V skutočnom prípade, ak by vodič jazdil po diaľnici bez diaľničnej známky, rieši takéto priestupky polícia prostredníctvom príslušného orgánu.

Je potrebné podotknúť, že NDS nemá v kompetencii zasielanie pokút. V zmysle ustanovenia § 10 ods. 4 Zákona 488/2013 Z. z., priestupok prejednáva príslušný orgán Policajného zboru Slovenskej republiky dvoma spôsobmi.

Formou rozkazu o udelení pokuty za správny delikt, ktorý je zaslaný prevádzkovateľovi vozidla poštou príslušným okresným úradom podľa miesta evidencie vozidla alebo pokutu udelí v blokovom konaní priamo na mieste prítomný orgán Policajného zboru s tým, že v obidvoch prípadoch v rámci správneho konania môže občan namietať uvádzané skutočnosti.

Ak teda príde pokuta občanovi, dostane ju poštou do schránky a môže sa obrátiť priamo na príslušný OÚ, ktorý Vám ju udelil aj s vysvetlením alebo podaním odporu. NDS nemôže zasahovať do správneho konania, nemá možnosť rozhodnúť o odpustení priestupku, o udelení, resp. neudelení pokuty, ani ovplyvniť jej prípadnú výšku,“ dodala Michaela Michalová.

Pokuta pre vodiča sa pritom môže vyšplhať až na 500 €, a tak je zbytočné riskovať jazdu bez diaľničnej známky. Tú si dnes môžeme zakúpiť nielen na čerpacích staniciach, ale aj elektronickou formou, ktorá sa viaže na evidenčné číslo vozidla, a teda systémy dokážu rozoznať, kedy vozidlo jazdí bez známky. V žiadnom prípade však NDS nevolá previnilcom a nežiada od nich zaplatenie pokuty.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom