V súvislosti s budovaním infraštruktúry pre novú generáciu 5G sietí sa aj v našej krajine šíria mnohé nepravdivé hoaxy a dezinformácie. Vláda však chce proti takýmto správam bojovať. Slovensko je jednou z 15 členských krajín EÚ, ktoré vyjadrili svoje obavy a návrhy na vytvorenie dlhodobého plánu v boji proti hoaxom o 5G. Medzi inými podpísalo otvorený list aj susedné Česko. O téme informovala agentúra Reuters.

Konšpiračné teórie o škodlivosti 5G sieti sa postupne zintenzívnili s rozvojom infraštruktúry v mnohých krajinách sveta. Začali vznikať hoaxy a dezinformácie, ktoré uvádzali mylné informácie, čím vytvárali dojem, že s novou 5G sieťou môže byť ohrozené zdravie ľudí a zvierat. Takéto tvrdenia však vyvracajú mnohé štúdie.

Po vypuknutí pandémie koronavírusu ale zašli konšpirátori ešte ďalej a šírenie ochorenia COVID-19 začali spájať práve s 5G sieťami, prostredníctvom ktorých sa má podľa ich absurdných správ nákaza šíriť. Takéto dezinformácie pritom neobišli ani Slovensko. V dôsledku týchto správ došlo v zahraničí aj k ničeniu vysielačov a poškodzovaniu vybavenia operátorov či napádaniu ich pracovníkov.

Ďalšie články: 

Vlna konšpirácií o 5G sieťach nateraz v našej krajine utíchla, konšpirátori sa momentálne sústredia najmä na šírenie bludov o koronavíruse a opatreniach vlády. To však neznamená, že by malo Slovensko v boji proti takýmto hoaxom poľaviť, práve naopak.

5G sieť je v mnohých krajinách vnímaná ako technológia, ktorá pomôže pri rozvoji aj po ekonomických a hospodárskych následkoch, ktoré za sebou necháva pandémia koronavírusu.

Európske krajiny chcú bojovať proti dezinformáciám o 5G spoločne

Preto je podľa predstaviteľov viacerých členských krajín EÚ potrebné pripraviť dlhodobý plán, s ktorým by sa Európa vysporiadala so šírením dezinformácií o 5G sieťach. Vznikol list, ktorý podpísalo zatiaľ 15 členských štátov, vrátane Slovenska.

Zobraziť celú galériu (1)
Freepik (Úprava redakcie)

List adresovaný komisárovi pre vnútorný trh EÚ, Thierrymu Bretonovi, podpredsedníčke EK pre stratégiu „Európa pripravená na digitálny vek“, Margrethe Vestagerovej, a viceprezidentke EK zodpovednej za dodržiavanie hodnôt a transparentnosť EÚ, Věre Jourovej, obsahuje obavy a návrhy jednotlivých krajín v boji proti hoaxom o 5G.

Medzi ďalšie zapojené krajiny EÚ patria:

  • Česko
  • Rakúsko
  • Bulharsko
  • Chorvátsko
  • Cyprus
  • Estónsko
  • Fínsko
  • Grécko
  • Lotyšsko
  • Litva
  • Luxembursko
  • Portugalsko

Podľa zapojených členských štátov narastá v únii boj proti 5G sieťam a štáty by mali preto na európskej úrovni vytvoriť dlhodobý plán a pravidlá, ktoré by zmiernili a zastavili šíriace sa správy a obavy o škodlivosti 5G a elektromagnetického žiarenia.

Vyzývame Európsku komisiu, aby spolupracovala s členskými štátmi pri implementácii opatrení proti dezinformáciám týkajúcim sa EMF (elektromagnetických polí, pozn. redakcie) a 5G.

EÚ by mala aktívne, dlhodobo a systematicky postupovať v tejto oblasti. Ako členské štáty potrebujeme pomoc od EÚ už v 2. polovici roka 2020, aby sa zmiernili aktivity a problémy v súvislosti s 5G a EMF,“ píše sa v liste.

Členské štáty zároveň požadujú intenzívnejšiu kampaň na zvýšenie povedomia ľudí o 5G sieťach a ďalšie kroky, ktoré by otvorili diskusiu pre odporcov aj zástancov 5G, spolu s možnosťami pre ďalšie výskumy týkajúce sa bezpečnosti a vplyvu tejto mobilnej siete na zdravie.

Zobraziť celú galériu (1)
Star2Star Communications (úprava redakcie)

EÚ stanovila odporúčania pri rozvoji 5G

V súvislosti s 5G sieťami sa však EÚ zaoberala aj ich bezpečnostnou stránkou a začiatkom tohto roka bol preto vydaný tzv. „5G toolbox“, ktorý má riešiť bezpečnosť 5G sietí pri budovaní sieťovej infraštruktúry v európskych krajinách.

Súbor pravidiel z dielne únie kladie dôraz najmä na pravidlá o bezpečnosti, koordináciu pri normalizácii a certifikácii na európskej úrovni, ochranu európskeho dodávateľského reťazca pre 5G, obchod, hospodársku súťaž, verejné obstarávanie a financovanie pri budovaní 5G sietí.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú