Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Polícia dnes prostredníctvom profilu Hoaxy a podvody – Polícia SR na Facebooku upozornila na nehanebné šírenie hoaxov. Najnovšie ich šíriteľ spája tragickú vraždu Violy s migráciou a nutnosťou uzatvorenia hraníc. 

Internet a sociálne siete sú v poslednom období veľmi silným médiom na ovplyvnenie verejnej mienky. Slobodný prístup k informáciám je základným právom každého občana, ale v dnešnej dobe si musí človek dávať obzvlášť veľký pozor na šírenie takzvaných hoaxov, respektíve dezinformačných správ.

Je priam neskutočné, čo dokážu niektorí ľudia vypustiť do sveta v snahe propagácie svojho presvedčenia

Najnovšie Polícia upozornila na šírenie hoaxu spojeného s tragickou vraždou Violy prostredníctvom profilu Hoaxy a podvody – Polícia SR na Facebooku. České konto na Facebooku pod názvom „Andréa Komárková“ najnovšie šíri nepravdivé informácie o údajnom rozsahu zranení obete a dokonca spája túto nehanebnú vraždu s migráciou a nutnosťou uzatvorenia hraníc.

Polícia označila zavádzajúci príspevok rovnako aj samotné konto ako nebezpečné, propagandistické a dezinformačné. Denne je totižto tento príspevok schopný vygenerovať desiatky statusov pre takmer 3 000 priateľov a ďalšie stovky sledovateľov.

Šíritelia hoaxov zašli ešte ďalej

Ešte pred spomínaným hoaxom Polícia SR informovala, že verejnosťou a internetom sa šíria poplašné správy o viacerých vraždách žien v poslednom období, ktoré majú údajnú súvislosť so smrťou slečny Violy. Polícia varuje, že správy o bezprostredne hroziacom nebezpečenstve pre ženy v Bratislave sú klamstvom. Ich autori sa mali pritom odvolávať na svoje údajné a tajné zdroje z polície.

Polícia SR tiež uviedla, že nemá žiadne vedomosti o sériovom páchateľovi v spojitosti s týmto prípadom. Taktiež od smrti Violy nedošlo v Bratislave k žiadnej vražde. Polícia preto prosí o pomoc pri zastavení šírenia týchto dezinformačných príspevkov. Tie sa môžu šíriť či už statusmi na Facebooku alebo vo forme Stories na Instagrame.

V takýchto prípadoch existujú bezpochyby podozrenia zo spáchania trestného činu šírenia poplašnej správy, za čo hrozí ich autorom trest za mrežami vo výmere až na dva roky. Svoju zodpovednosť by mali zvážiť aj osoby, ktoré ďalej tieto správy zdieľajú.

Proti šíreniu hoaxov treba bojovať

Je veľmi dôležité, aby sme k šíreniu podobných hoaxov pristupovali zodpovedne. Na Slovensku majú totižto ľudia tendenciu dezinformačným správam veriť, a to aj bez overenia dôveryhodnosti ich zdroja. Častým znakom dezinformačných správ je podla webu Hoax.sk to, že ich autor sa ani len nepodpíše.  Existujú však nástroje, pomocou ktorých sa je možné hoaxom vyhnúť. Príkladom môže byť  slovenský nástroj Checkbot pre aplikáciu Messenger.

Čísla týkajúce sa hoaxov sú pritom zarážajúce. Podľa dát spoločnosti GLOBSEC, ktorá monitoruje šírenie dezinformácií na Slovensku, až 68 % respondentov priznalo, že sa na sociálnych sieťach vrátane Facebooku stretlo s dezinformáciami. Ak si svedkom šírenia dezinformácií aj ty, môžeš takémuto konaniu pomôcť zabrániť. Či už zdieľaním oficiálnych príspevkov od polície, alebo upozornením známych, ktorí sa možno nevedomky na ich šírení podieľajú.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú