Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky dnes v ranných hodinách informovalo, že sa im podarilo určiť takzvaného nultého pacienta nakazeného koronavírusom u nás na Slovensku. Počet potvrdených prípadov nákazy stúpol na tri.

Po potvrdení vírusu u 52-ročného muža z Bratislavy, ktorý je aktuálne hospitalizovaný na Klinike infektológie Univerzitnej nemocnice v Bratislave, tu máme ďalšie dva prípady, u ktorých testy potvrdili prítomnosť koronavírusu.

Ide o manželku už hospitalizovaného muža a o ich syna, ktorý bol lekármi a odborníkmi označený ako pacient „0“. Syn je spolu s otcom hospitalizovaný, zatiaľ čo matka zostáva v domácej karanténe, oznámil predseda vlády Peter Pellegrini.

Zobraziť celú galériu (1)
Pre šíriaci sa koronavírus zaviedli kontroly aj na letiskách / Zdroj: SITA

Muž, ktorý podľa odborníkov vírus priniesol na Slovensko, bol v polovici februára na výlete v talianskych Benátkach, kde sa pravdepodobne aj nakazil. Vírus sa tak zatiaľ prejavil iba u osôb, ktoré boli v najbližšom kontakte s nultým pacientom, žili totiž spolu v jednej domácnosti, dodal hlavný hygienik Ján Mikas.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave už zabezpečuje všetky potrebné protiepidemiologické opatrenia. Identifikácia nultého pacienta bola podľa slov Petra Pellegriniho kľúčová, zjednodušuje totiž realizáciu opatrení, ktoré by mali zabrániť šíreniu vírusu ďalej.

Screenshot/arcgis.com

Podľa aktuálnych dát z interaktívnej mapy je momentálne počet potvrdených nakazených ľudí viac ako 102-tisíc. Počet úmrtí na vírus sa vyšplhal na 3 491, no vyliečených bolo už viac ako 57-tisíc prípadov. Aj z týchto dát je jasné, že netreba podliehať zbytočnej panike.

K aktuálnej situácii sa vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá vyzýva občanov, aby zbytočne nepodliehali strachu a panike, ale zvolili pokojný a zodpovedný prístup k tejto situácii.

Súčasnej situácii nepomáhajú ani rôzne dezinformačné príspevky ohľadom koronavírusu, ktoré sa vo veľkej miere objavujú aj na sociálnej sieti Facebook. Spoločnosť však stupňuje boj proti dezinformáciám, Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) dokonca poskytla priestor na bezplatnú reklamu, o čom sme ťa informovali už včera.

Hoaxy o koronavíruse sa šíria aj u nás na Slovensku, informovala polícia na svojej facebookovej stránke. Informácie ohľadom koronavírusu preto treba čerpať z overených zdrojov, tým najspoľahlivejším a najaktuálnejším u nás na Slovensku je v tomto smere stránka Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Koronavírus zmutoval

Vedci z Pekingskej univerzity a z Inštitútu Louisa Pasteura v Šanghaji pod Čínskou akadémiou vied skúmali vzorky koronavírusu SARS-CoV-2, ktorá spôsobila súčasnú epidémiu a iných príbuzných koronavírusov. Medzi genómami koronavírusov, ktoré prenášajú netopiere a našim koronavírusom SARS-CoV-2 našli len malú zhodu. Znamená to, že je medzi nimi ešte väčší rozdiel ako sa doteraz predpokladalo. Koronavírus, ktorý infikuje ľudí, teda musel zmutovať na zložitejší typ.

Následná analýza 103 vzoriek SARS-CoV-2 ukázala, že tieto vírusy sa vyvinuli na dva hlavné typy, ktoré označili ako L a S. Agresívnejší typ, označený ako L, bol detegovaný v približne 70 % vzoriek a menej agresívny koronavírus s označením S vo zvyšných 30 %. Typ L sa objavil hlavne v meste Wu-chan, odkiaľ sa koronavírus začal šíriť do iných častí sveta.

Zobraziť celú galériu (1)
Vzorka koronavírusu. Zdroj: Čínske národné mikrobiologické dátové centrum

Hoci typ L vo svete prevláda, vedci zistili, že práve typ S je tým pôvodným z dvojice. Typ L síce začiatkom januára začala stagnovať a zrejme pod vplyvom ľudských zásahov bol na tento agresívnejší koronavírus vyvinutý selektívny tlak. Vďaka nemu je teraz nielen agresívnejší ako miernejší typ S, ale tiež aj odolnejší voči liečbe. Typ S, ktorý je evolučne starší z dvojice, sa do sveta rozšíril najmä vďaka menšiemu selektívnemu tlaku. Viac v samostatnom článku.

Ako sa môže preniesť vírus na človeka?

Aby sa preniesol koronavirus so zvierat na ľudí, musia byť splnené isté špecifiká. Prvým je otázka, či má vírus prístup k bunkám svojho hostiteľa. Druhou otázkou je fakt, či proteíny vírusu dokážu rozoznať a viazať sa na štruktúry buniek, ktoré sú označované ako receptory. Ak sú splnené tieto špecifické podmienky, vírus môže infikovať bunky hostiteľa a začať sa replikovať.

Koronavírusy dokážu celkom úspešne rozoznávať receptory v bunkách. K takémuto rozpoznaniu používajú povrchový glykoproteín (proteín s naviazanými cukrami), známy tiež ako S-protein, ktorý im umožní naviazať sa na hostiteľské bunky. Tento proteín dodáva vírusom ich korunovitý vzhľad, z ktorého pochádza aj predložka „koróna“ v ich názve.

Zobraziť celú galériu (1)
Koosha Mahshid Falahi/Mizan News Agency via AP

Časť proteínu, ktorá je za väzbu zodpovedná sa nazýva aj podjednotka S1. Tá umožňuje vírusu viazať sa na veľa rôznych hostiteľských druhov cicavcov. Zdá sa, že väčšina koronavírusov, ktoré môžu infikovať ľudí, sa zachytávajú na jednom z troch špecifických hostiteľských receptorov buniek cicavcov. Vírus SARS-CoV používal ľudský receptor nazývaný angiotenzín-konvertujúci enzým 2 (ACE2), MERS používal dipeptidylpeptidázu 4 (DDP-4) a 229E používa aminopeptidázu N (APN).

Všetky tieto proteíny sú prítomné na epitelových alebo povrchových bunkách ľudských dýchacích ciest. Ak je splnená podmienka prístupu vírusu, tieto receptory predstavujú hrozbu nakazenia človeka koronavírusom šíreným vzduchom. Dve nedávne štúdie nového koronavírusu naznačujú, že podobne ako SARS, aj Covid-19 používa ACE2 ako receptor. Aj práve preto sa často spomína ich podobnosť.

Redakcia FonTech.sk pozorne sleduje celú situáciu ohľadom koronavírusu, nižšie nájdeš ďalšie články, ktoré ti pomôžu pochopiť aktuálne problémy. 

Čo je koronavírus a aký je jeho vedecký pôvod?
Spísali sme všetky informácie

Ministerstvo začalo posielať SMS správy Slovákom kvôli
Prídu až dve, takto budú vyzerať

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú