Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Koronavírus, ktorý sa od decembra šíri z čínskeho Wu-chanu, vyvolal veľké ohlasy a v niektorých prípadoch aj paniku. V článkoch od rôznych portálov o ňom každodenne nachádzame aspoň malú zmienku. Vďaka masívnej svetovej medializácii je tu tiež priestor pre viacerých vynálezcov, ktorých vynálezy sú skutočne originálne. Či sa dá hovoriť o pohodlnom použití v praxi, je predmetom diskusie. O vynáleze so zaujímavým názvom Be a Batman píše portál Daily Mail.

Jedna z vedeckých teórii hovorí, že koronavírus sa na ľudí mohol preniesť cez netopiere. Tie totiž majú v tele viacero druhov koronavírusov, ktoré naň ale neumierajú. Prostredníctvom trusu však môžu patogén veľmi ľahko rozšíriť na ďalšie zvieratá. Čínsky architekt Sun Dayong sa pravdepodobne dopočul práve o tejto teórii a aj preto sa pri tvorbe svojho vynálezu inšpiroval netopiermi.

Sun Dayong/Penda China

Be a Batman je mobilné bezpečnostné zariadenie určené pre ľudí, ktorí sú vystavení nebezpečným situáciám, kým sa koronavírus šíri po svete. Ide o akýsi štít v tvare netopierích krídel, ktorý je vyrobený z karbónových vlákien. Človek ho údajne bude nosiť ako klasický ruksak s malým rozdielom – z prednej strany ho bude obklopovať tenká vrstva tvorená PVC, ktorá nahrádza blanu na krídlach netopiera.

Be a Batman pomocou UV lámp zohrieva okolitý vzduch na teplotu, ktorá vírus dokáže zabiť. Vďaka tomu má človek vo vnútri zariadenia vytvorený sterilný osobný priestor. Ten ho vraj zaručene ochráni pred akýmkoľvek koronavírusom. „Zahynie pri teplote 56 °C,“ povedal pre portál Dezeen vynálezca Sun Dayong.

Zobraziť celú galériu (2)
Sun Dayong/Penda China

„Plastová vrstva je založená na podobnom princípe ako predné sklá áut. Tie majú v skle drôt na rozpúšťanie ľadu a snehu v zime. Samozrejme, ešte bude potrebovať množstvo vylepšení pred tým, ako sa dostane do výroby.“ hovorí Dayong.

Podľa Daily Mail však Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) poznamenala, že UV lampy by ľudia príliš nemali používať, môžu totiž spôsobiť výrazné podráždenie kože. Predstava, že s týmto zariadením kráčaš po verejnom priestranstve a nastupuješ do metra alebo iného prostriedku verejnej dopravy, je naozaj bizarná.

Ako sa teda koronavírus mohol preniesť z netopierov na človeka? Netopiere, rovnako ako ľudia, patria do triedy cicavcov. Vďaka ich druhovej diverzite a relatívne dlhému životu, ktorý trvá 10-15 rokov, sú pre koronavírusy ideálnym hostiteľom. Počas lietania sa môže ich telesná teplota zvýšiť až na 40 °C a zrýchli sa im metabolizmus. Keď sa však upokoja, ich telesné fuknkcie sa vrátia do normálu, čo im umožňuje zabrániť koronavírusu škodiť ich telám. Podľa BBC by teda mohli byť jednou z príčin jeho prenosu na ľudí.

AP Photo Emily Wang

Stále však nie je jasné, ako a či sa vôbec koronavírus na ľudí preniesol práve od netopierov, alebo od nejakých iných zvierat. Je ale isté, že u ľudí spôsobuje horúčku a postihuje pľúca. V extrémnych prípadoch môže spôsobiť zápal pľúc, ktorý je dodnes v rozvinutých krajinách jednou z najčastejších príčin predčasných úmrtí.

Mnoho ľudí sa pred koronavírusom pokúša ochrániť používaním ochranných rúšok, hoci ešte stále nie je potvrdené, či sa naozaj šíri kvapkami pri kašli. Odporúčaná prevencia v súčasnej dobe zahŕňa časté umývanie rúk mydlom a tiež vyhýbanie sa ľuďom, ktorí vykazujú známky ochorenia dýchacích ciest, čo zahŕňa aj nádchu.

CSSE

Na Slovensku však zatiaľ nie je dôvod na paniku. Zatiaľ u nás nebola pozitívna ani jedna z 211 skúmaných vzoriek. Vírus sa šíri po svete, najviac sú zasiahnuté Čína, Južná Kórea, Irán a Taliansko.

Koronavírus má tiež výrazný dopad na svetovú ekonomiku, cestovanie a keďže práve v Číne operuje obrovské množstvo výrobných podnikov, mrzne tiež výroba a predaj viacerých produktov. Jeho šírenie môžeš sledovať tu. Vedci už tiež potvrdili, že kým naň nevynájdeme vakcínu, bude cirkulovať po svete ako sezónna choroba.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú