Slováci sa môžu o aktuálnej situácii so šíriacim sa koronavírusom informovať z viacerých zdrojov. Okrem tlačových konferencii vlády sa dajú informácie nájsť na špeciálnych weboch alebo v interaktívnych mapách a štatistikách WHO či v mobilných aplikáciách. Mnohé zdroje inštitúcií sú však nejednoznačné a neprehľadné. Slovensko má teraz k dispozícii nástroje, ktoré pomôžu k lepšej informovanosti v čase krízy pri šírení koronavírusu a komplexnému spracovaniu dát.

Slovenské inštitúcie počas terajšej krízy informujú o stave v krajine viacerými spôsobmi. Občania môžu nájsť všetky dôležité informácie o obmedzeniach a nariadeniach na stránkach Ministerstva vnútra SR, Ministerstva zdravotníctva SR alebo aj na webe Úradu verejného zdravotníctva SR. Pri zisťovaní informácií o aktuálnom počte nakazených ľudí koronavírusom a počte testovaných vzoriek však nie sú k dispozícii údaje v reálnom čase, respektíve sú zverejňované s istým oneskorením a neprehľadne.

Nové informácie sa doteraz aktualizujú len raz denne a zväčša len po oznámení nových správ premiérom. Nedávno bol tiež spustený vládny web korona.gov.sk, ktorý mal za úlohu informovať ľudí v týchto časoch a odpovedať im na potrebné otázky, no taktiež prinášal prehľad o aktuálnom počte nakazených. Tento web však bol nedávno presmerovaný na stránku virus-korona.sk, ktorý spravuje Národné centrum zdravotníckych informácií.

Web NCZI čerpá dáta z elektronického zdravotníctva. Na stránke sa však nachádza len počet nakazených osôb a negatívnych testov. Informácie aj na takýchto stránkach môžu byť 1 alebo aj 2 dni staré, čo je však zrejme spôsobené aj potrebnou verifikáciou zozbieraných dát.

Premiér Igor Matovič aktuálne informuje o stave každý deň počas rannej tlačovej konferencie. Informácie sú následne publikované aj na webe Úradu verejného zdravotníctva, kde sú však zverejnené vo forme článku, bez akéhokoľvek grafického zobrazenia. Mnohokrát chýbajú aj ďalšie detailné údaje.

Štát má k dispozícii profesionálne nástroje. Môžu výrazne pomôcť pri riešení krízovej situácie

Slovenské inštitúcie môžu využiť aj sofistikovanejšie riešenie, ktoré im pomôže lepšie informovať verejnosť a profesionálnejšie spracovať dáta v čase krízy ako pri koronavíruse. Jeden z takýchto nástrojov, mapu s počtom nakazených pacientov, už využíva Ministerstvo vnútra SR. Mapu nájdeme na tomto odkaze. Nástroje pre slovenské inštitúcie, krízové štáby aj odborné organizácie ponúka spoločnosť Esri v rámci programu Disaster Response.

Screenshot/ArcGEO/FonTech

Na túto novinku nás upozornila firma ArcGeo Information Systems, ktorá prednedávnom spustila na Slovensku vlastnú interaktívnu mapu s detailnými informáciami. Spoločnosť Esri ponúka komplexnejšie riešenia aj v rámci GIS (geografických informačných systémov, pozn.redakcie), mapy, live aplikácie, operačné tabule a iné aplikácie, ktoré môžu pomôcť slovenským inštitúciám v čase krízy.

„V rámci Disaster Response Program môžu štátne inštitúcie a odborné organizácie podieľajúce sa na boji s koronavírusom získať plnohodnotné licencie cloudovej platformy ArcGIS Online na obdobie 6 mesiacov.

Súčasťou sú šablóny webových stránok a pripravené riešenia, ktoré umožnia v krátkej dobe spustiť kompletné GIS riešenie na boj s koronavírusom. Program je k dispozícii pre organizácie, ktoré majú potrebnú odbornú spôsobilosť, ako aj pre organizácie, ktoré presiahli svoju GIS kapacitu,“ informoval FonTech.sk Martin Mikuš z ArcGEO Information Systems.

Medzi ponúkané nástroje patrí napríklad aj spomínaná interaktívna mapa Slovenska, či interaktívna mapa informujúca o aktuálnom stave zariadení v bratislavskom samosprávnom kraji, kde môže používateľ získať prehľad o aktuálnom stave zariadenia.

„Jedná sa o profi nástroje s vysokou hodnotou, ktoré sú teraz k dispozícii na konkrétny účel zdarma,“ dodal vo vyjadrení pre FonTech.sk Martin Mikuš.

Komplexné riešenie s nástrojmi bolo spustené v utorok. Podľa našich informácií doteraz spoločnosť ArcGEO Information Systems oslovili len 2 organizácie a prvé implementácie systémov môžu byť k dispozícii už budúci týždeň. Štátne inštitúcie zatiaľ o takéto možnosti neprejavili záujem, čo sa však môže v budúcnosti zmeniť.

Implementáciou takýchto profesionálnych nástrojov by mohli slovenské inštitúcie a orgány razantne zlepšiť informovanosť v čase krízy a prinášať relevantné informácie pravidelne v prehľadom systéme.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú