Minister financií Slovenskej republiky, Peter Kažimír, dnes na tlačovej konferencii vyhlásil, že jeho ministerstvo bude reagovať na rozširovanie kryptomien. Chce pritom začať zdaňovať príjmy z digitálnych mien, a to vrátane najpopulárnejšieho Bitcoinu.

Podľa vyhlásenia Petra Kažimíra, o ktorom informuje Denník N, by malo ísť o zdaňovanie príjmu vzniknutého pri výmene tovaru, ako aj príjmu pri obchodovaní s kryptomenou. Ministerstvo pritom nemá presný plán, ale „bude analyzovať možnosti, ako to urobiť.“ Návrh zdaňovania kryptomien má prísť ešte v tomto roku, do platnosti by nový zákon mohol vstúpiť v tom budúcom.

Nakladanie s kryptomenami má svoje špecifiká, ku ktorým patrí aj vysoká anonymita pri výmene či nákupe. V prípade zdaňovania tak nebude jednoduché dohliadnuť na priznanie všetkých príjmov jednotlivých subjektov. Toho si je vedomí aj minister financií:

„Napriek tomu, že nebudeme vedieť v reálnom čase zrejme dohliadať na pohyb s takouto menou, legislatíva bude platná a každý sa zariadi podľa toho, v akom riziku bude chcieť žiť. Dnes je doba, že sa k všetkému dá raz dostať.“

Regulácia a kryptomena Slovenska

Okrem zdaňovania sa na tlačovke riešila aj otázka regulácie kryptomien. K tomuto kroku už pristúpili niektoré krajiny, no Slovensko sa k nim zatiaľ nepridá. Kažimír však vyhlásil, že kryptomeny pre svoju anonymitu a neexistujúcu reguláciu obchodu „prinášajú so sebou riziko terorizmu a organizovaného zločinu.“ Dodáva pritom, že „pokiaľ táto oblasť nebude globálne regulovaná, tieto riziká budú čoraz viac stúpať.

Vo svete sa častejšie hovorí aj o národných kryptomenách. O vlastnej digitálnej mene uvažujú napríklad Rusko či Izrael a k situácii sa vyjadril aj Kažimír. Otázku národnej kryptomeny Slovenska označil za „silvestrovskú tému“ a dodal, že naša krajina je „vážený člen eurozóny.

Názor analytika

V súvislosti s tlačovou besedou ministra financií a v otázke budúcnosti kryptomien svoje stanovisko vyjadril aj analytik Jakub Rosa, pracujúci v spoločnosti Across Private Investments, ktorá sa zaoberá investovaním. Podľa neho bude v oblasti virtuálnych mien najdôležitejšou témou tohto roka regulácia.

„Čoraz viac o nej počuť z úrovne vlád a centrálnych bánk. Už teraz možno pozorovať výrazné snahy o vytvorenie vlastných virtuálnych mien, ktoré by umožnili kontrolu finančných tokov v rámci krajín, prípadne ich zdaňovanie, čo konkurenciu medzi kryptomenami ešte zvýši.“

Rosa tiež dodáva, že napriek prvým náznakom sprísňovania podmienok či prípadného uvedenia ruskej štátnej kryptomeny, ponúkajú virtuálne meny z krátkodobého hľadiska stále zaujímavý priestor pre nadpriemerné zhodnotenie.

,,Z krátkodobého hľadiska zostáva celkový fundament Bitcoinu a ostatných kryptomien silný. Technológia blockchain – funguje na nej väčšina virtuálnych mien – má aj napriek svojej experimentálnej povahe dlhodobý potenciál využiteľnosti takmer v každej sfére biznisu.“

Po prelomovom minulom roku na trhu s kryptomenami, nás tak zrejme aj v období 2018 čaká v oblasti digitálnych mien plno akcie, a platí to aj o Slovensku.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú