Slovensko je považované za európsku „továreň automobilov“ a toto postavenie nestratí ani s nástupom elektromobilov. Skvelé správy teraz prichádzajú zo zahraničia. Ako píše BusinessKorea, žilinský závod KIA sa od roku 2025 pretransformuje na výrobu elektromobilov a stane sa tak hlavnou zásobárňou značky v Európe.

Fabrika koncernu Hyundai v Žiline v súčasnosti produkuje model KIA Sportage a štyri varianty modelu KIA Ceed. O pár rokov sa to ale pravdepodobne zmení a z linky budú schádzať iba elektromobily primárne pre európsky trh.

Malé, cenovo dostupné modely

Podľa dostupných informácií majú z výrobnej linky pri Žiline začať schádzať elektromobily značky Hyundai a KIA. Výroba bude zameraná na malé a stredne veľké elektrické modely, po ktorých by mohol byť v Európe obrovský dopyt, nakoľko elektromobily z tohto segmentu by mohli priniesť najrozumnejšie cenovky konkurujúce aj spaľovákom.

Koncern aktuálne vyrába svoje najlepšie elektromobily Ioniq 5 a EV6 v Indonézii, no ako píše Electrek, kórejský výrobca áut ohlásil aj výstavbu novej dedikovanej továrne na výrobu elektromobilov v domácej krajine. Jej výstavba začne budúci rok a spustenie výroby sa očakáva takisto v roku 2025.

Hyundai

Už o pár rokov tak môžeme očakávať naozaj silnú elektrickú ofenzívu značiek Hyundai a KIA. S výrobou malých a stredne veľkých elektromobilov na Slovensku a s produkciou luxusnejších modelov v Indonézii a doma bude automobilka schopná chrliť jedno batériové vozidlo za druhým.

Žilinský závod má s elektrifikáciou skúsenosti

Produkcia elektrifikovaných modelov nie je pre žilinský závod žiadnou novinkou. Vyrába sa tu totiž aj posledná generácia modelu Sportage, ktorý po prvýkrát prišiel na trh aj ako hybrid a plug-in hybrid.

Výroba čistých elektromobilov je ale značne odlišná a tak si bude táto transformácia takmer určite vyžadovať nemalé úpravy výrobných liniek. Táto horúca informácia nám tiež napovedá, že do roku 2025 by sme sa mali dočkať aj malého, cenovo dostupného modelu značky Hyundai/KIA, ktorý by sa mal následne v Žiline vyrábať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP