Pandemická situácia zmenila aj pracovné prostredie a ponuku prác na Slovensku. Napriek rôznym negatívnym správam však podľa prieskumu má viac ako polovica slovenských firiem rovnaký alebo ešte vyšší počet zamestnancov ako pred začiatkom koronakrízy.

Pracovný trh si však v uplynulom čase najviac žiada IT odborníkov, pre ktorých je dnes najvyššia ponuka pozícií vôbec. Takýto „rekord“ zaznamenal známy portál Profesia.sk.

Podľa nedávnej analýzy pracovného trhu bol evidovaný rapídny nárast pracovných ponúk v IT oblasti, kde bolo v 1. štvrťroku 2021 dostupných až 9142 pracovných ponúk. Pre porovnanie bolo v rovnakom období 2020 na trhu práce 8102 ponúk v IT a v roku 2019, teda ešte pred koronakrízou, bol počet týchto ponúk 7700.

Počet pracovných ponúk v IT je rekordný. Odborníkov je však málo

Tieto informácie tak potvrdzujú, že napriek pretrvávajúcej situácii majú zamestnávatelia veľmi vysoký záujem o odborníkov z IT sektora, pričom najčastejšie hľadajú programátorov, softvérových inžinierov a IT konzultantov či analytikov. Okrem týchto pozícii sú medzi najžiadanejšími aj špecialista IT podpory, IT tester, správca informačného systému, systémový administrátor, IT architekt a databázový analytik.

Hoci však bol na pracovnom portáli evidovaný historicky najvyšší počet ponúk v oblasti IT, množstvo voľných pozícií sa výrazne líši v závislosti od krajov. Najviac IT ponúk môžu nájsť uchádzači v Bratislavskom kraji, kde ich je až 5384 (58,9 %). Hneď na druhom mieste je Košický kraj, kde je 1413 ponúk (15,5 %). Naopak najmenej ich je v Trnavskom kraji, kde je pre túto oblasť len 68 ponúk (0,7 %).

Zamestnávatelia sa primárne najviac sústredia na hľadanie odborníkov na programovanie v jazykoch Java, Javascript, C#, C++ či Python. Aj keď je však počet pracovných ponúk najvyšší doteraz, reakcie uchádzačov na ne výrazne klesol. Kým podľa Profesie.sk vlani reagovalo na IT ponuku v priemere 9 záujemcov, dnes je to len 5,5. Taktiež sa potvrdzuje, že zamestnávatelia majú veľký problém nájsť skúsených odborníkov v daných oblastiach.

Rozdiel v plate sa môže rovnať až priemernej mzde bežného Slováka

Platové ohodnotenie sa v tomto sektore môže výrazne líšiť v závislosti od ponuky práce v jednotlivých krajoch a skúseností uchádzača. Zamestnanec na seniorskej pozícii si môže mesačne prilepšiť až o 600 € viac ako „junior“. Jedne z najvyšší platov majú senior architekti v IT, ktorí si v Bratislave dokážu zarobiť až 4000 € mesačne a v ďalších slovenských veľkomestách približne o 800 € menej.

Rozdiel vo výške priemerného platu Slovákov na iných pozíciách pocítia v IT oblasti napríklad aj skúsení programátori. Napríklad programátor so 4-ročnou praxou v C++ môže získať v Bratislave plat priemerne 2200 €, no v Banskej Bystrici „len“ 1500 €, čo predstavuje až 700-eurový rozdiel. Na výšku platu však majú vplyv aj náklady na živobytie, ktoré sú v hlavnom meste podstatne vyššie.

Vysoké mzdy sú aj v gamingovom odvetví

Odbočíme však na chvíľu od tradičných IT ponúk a pozrieme sa aj na platové ohodnotenie v oblasti „gamingu“, ktorá je súčasťou tohto pracovného trhu. Herný priemysel sa rozvíja raketovým tempom a aj na Slovensku si dokážu zamestnanci v oblasti programovania hier a herného priemyslu prísť na slušné peniaze.

NEPREHLIADNI
Rozhovor: Preložil milión slov k Zaklínačovi, teraz prináša titulky k Cyberpunk 2077. Takto vyzerá práca herného prekladateľa

Taký „game play“ programátor si môže v Bratislave zarobiť až 2000 € mesačne, v iných mestách zhruba 1500 €. Najlepšie ohodnotenými odborníkmi v tomto odvetví sú Senior Technology Architekti, ktorých plat môže dosiahnuť až 3000 €, informoval Grafton.

V dôsledku krízy prepúšťalo len málo firiem. Výrazne sa nezmenili ani platy

Koronakríza tak mala zásadný dopad aj na túto oblasť pracovného trhu. Napriek pandémii a rôznym krízovým situáciám aj vo firmách samotných sa však podľa prieskumu personálnej agentúry Grafton potvrdilo, že väčšina slovenských, ale i českých firiem, zamestnáva rovnaký alebo ešte vyšší počet ľudí ako v čase pred koronakrízou. Na Slovensku mali firmy dokonca prijať viac zamestnancov ako v Česku.

Dlhodobo mapujeme vývoj miezd, odmien, benefitov aj atmosféru na slovenskom a českom pracovnom trhu. Náš aktuálny prieskum jasne ukázal, že firmy sa snažia aj napriek koronakríze zamestnancov neprepúšťať.

Navyše rovnako ako nemenili výšku miezd, rozhodli sa zachovať aj výšku odmien. Čiastočne im v tom pomáhajú vládou prijaté kompenzácie, čiastočne vlastné rezervy a tiež obmedzenie ďalších vlastných nákladov,hovorí Miroslav Garaj, Managing Director Grafton Recruitment.

Podľa štatistík tohto prieskumu nezmenilo počet zamestnancov v dôsledku pandémie 37 % firiem a 33 % bolo nútených stav ľudí znížiť počas prvej vlny na jar minulého roka, no 1/3 firiem dokázala zamestnať späť rovnaké množstvo ľudí.

Veľké znižovanie stavov na jar a na jeseň vlani nastalo len u 4 % spoločností. Aktuálne však až 20 % firiem uviedlo, že počet ich zamestnancov je ešte vyšší ako vo februári 2020, teda tesne pred vypuknutím koronakrízy u nás na Slovensku.

V prípade miezd taktiež nedošlo k radikálnym zmenám a znižovanie platov, ktoré ostali na rovnakej úrovni aj na jeseň 2020, potvrdilo vlani len 1 % spoločností. Zmenšenie výšky platu potvrdilo na jar vlani 8 % firiem, no tie ich dokázali na jeseň minulého roka dostať opäť na pôvodnú úroveň.

V rámci nášho prieskumu sme mapovali vývoj miezd, odmien a benefitov nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike a dá sa povedať, že bol v oboch krajinách veľmi podobný. Mzdy u susedov nezmenilo 72 % spoločností, v SR spomínaných 68 %. A na vyššej úrovni v porovnaní s februárom 2020 ich má aktuálne v SR 17 % a v ČR 15 % firiem,“ vysvetľuje M. Garaj.

Vyhliadky pre zamestnancov majú byť pozitívne, nakoľko až 82 % firiem v prieskume Graftonu uviedlo, že mzdy znižovať neplánuje, niektoré ich dokonca zvýšia. O najviac 10 % chce zvýšiť platy na Slovensku 6 % firiem a o 11 – 30 % len 1 % spoločností. Mnohé z nich naopak plánujú znižovať odmeny, uviedlo to celkovo 11 % firiem.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom