Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedci z Ústavu polymérov Slovenskej akadémie vied (SAV) vyvíjajú materiál, ktorý sám ničí mikróby. Prvé testy ukázali efekt aj proti baktériám odolným voči antibiotikám. V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva SR. Tento materiál podľa rezortu môže sám zničiť mikroorganizmy bez toho, aby sa použili antibiotiká alebo silné chemické prostriedky ako chlór. Stačí len zapnúť svetlo.

Ako uviedol rezort, po zapnutí svetla sa sterilizuje pracovný stôl sestričky, katéter na vnútrožilové podanie liečiv alebo vypínač na toalete. Pacienti v nemocničnom zariadení tak budú vystavení omnoho menšiemu počtu mikroorganizmov, a to bez chemikálií. Takmer každý materiál by sa mohol modifikovať filmom zo stabilného polyméru s kvantovými bodkami, ktorý nie je toxický. Nemal by sa porušiť, keď naň dopadnú kvapky krvi, slín alebo iných tekutín.

Podobný materiál sa môže využiť na odstránenie nežiaducich mikroorganizmov aj v ďalších oblastiach, napríklad v potravinárskom priemysle alebo priemysle nositeľných zariadení, takzvaných wearables.

Na konečný produkt sú však okrem iného ešte potrebné peniaze a expertíza. Ministerstvo zdravotníctva pomohlo prostredníctvom svojich expertov tímu Zdena Špitálskeho zo SAV, aby sa pripravil na transfer technológie a komercializáciu.

Takúto pomoc na systematickejšej úrovni by mali čoskoro poskytnúť v rámci novozaloženého BioHub Slovakia viacerým akademikom a podnikateľom. Cieľom je premeniť ich nápady a inovácie na medicínske produkty. Práca vedcov a pomoc rezortu sa potom premietla do identifikácie externého komercializačného partnera i&i Prague.

Spoločnosť i&i Prague vyhľadáva a podporuje rast najsľubnejších projektov s inovatívnym potenciálom v oblasti MedTech, Diagnostics and Drug Discovery z regiónu strednej Európy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú