Slovenská pošta prednedávnom oznámila viaceré novinky, ktoré pomôžu k modernizácii a rozšíreniu jej elektronických služieb. V zápätí však platiteľov sústredeného inkasa platieb prekvapil nový cenník sadzieb, ktorý je v porovnaní s minuloročným niekoľkonásobne vyšší. Zdražovanie sadzby SIPO platí od 1. januára 2019, kedy Slovenská pošta zaviedla poplatok vo výške 0,90 €, čo je až o 530 % viac ako v minulom roku.

Platba SIPO je bežnou povinnosťou ľudí, ktorí týmto spôsobom riešia domáce platby a poplatky za vodu, energie, nájom či káblové televízie. Kým v roku 2018 si ako sadzbu za platbu pýtala Slovenská pošta len 17 centov, od začiatku roku 2019 je tomu inak.

Prekvapivé zvýšenie poplatku za SIPO

Niekoľkonásobné zvýšenie poplatku nebolo avizované a rozhodne tak vyššia cena prekvapila mnohých, ktorí si na svojom šeku už môžu nájsť novú sadzbu vo výške 90 centov. Slovenská pošta tak v priebehu chvíle zvýšila poplatok za bežnú službu až 5-násobne. Dôvodom tohto rozhodnutia môžu byť nákladné zmeny spojené s rozširovaním elektronických služieb, kde bude čoskoro patriť platba kartou a iné novinky.

„Poplatok za spracovanie úhrady dokladu SIPO bol navýšený v priemere o 46 centov. Tento poplatok bol dlhodobo podhodnotený a neodzrkadľoval základnú úroveň nákladov. Napriek tejto úprave je cena za spracovanie úrady SIPO stále nižšia v porovnaní s výškou poplatkov najväčších bánk a na priemernej úrovni poplatkov Českej pošty. Úprava cien sa nedotkla tretiny ľudí, ktorí platia SIPO bezhotovostne a teda bez poplatku za spracovanie.

Slovenská pošta prijíma opatrenia na zefektívnenie prevádzky, zvýšenie spokojnosti zamestnancov a modernizáciu služieb pre ľudí. Od začiatku roka sme zvýšili základné mzdy zamestnancov v priemere o 7%, a pre zákazníkov pripravujeme v tomto roku napríklad platbu kartou na pobočkách pôšt a novú mobilnú aplikáciu Slovenskej pošty.“ – oficiálne vyjadrenie Slovenskej pošty pre FonTech.sk.

Nenechaj si ujsť
Slovenská pošta modernizuje. Na pošte zaplatíš kartou ktorejkoľvek banky

Pošta svojim zákazníkom ponúka aj elektronické eSIPO pre pohodlné vyplatenie všetkých poplatkov z domova. Stačí iba vyplniť registračný formulár a platby bude možné realizovať aj cez internet bez zdĺhavého čakania na pošte. Nová sadzba pre SIPO platí pre všetky jeho varianty, okrem modrej. Za „zelené“ a „fialové“ SIPO je poplatok 90 centov rovnaký. Modré SIPO však slúži na bezhotovostné platby z účtu a nie je spoplatnené novou sadzbou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom