Už o pár dní rozžiari oblohu nad Slovenskom meteorický roj Lyríd, ktorý dosiahne svoje maximum a podľa Fyzikálneho ústavu v Opave ho bude možné pomerne jednoducho pozorovať. Je však nutné splniť niekoľko podmienok, ktoré takéto pozorovanie umožnia.

Minimálny smog a správny čas

Meteorická roj Lyríd dosiahne svoje maximum v noci z 22. na 23. apríla, teda zo soboty na nedeľu a poskytne možnosť pozorovať 10 až 15 meteorov za hodinu. Maximum meteorických rojov sa každoročne mení a v minulosti Lyridy dosiahli aj vyše 30 meteorov za hodinu, čo ich však radí medzi tie menej aktívne.

Roj Lyríd je spôsobený úlomkami z jadra kométy C/1861 G1 (Thatcher) a zároveň sa jedná o najdlhšie pozorovaný meteorický roj, ktorého pozorovania sa datujú až do vyše 600 rokov pred našim letopočtom. Kvôli svetelnému smogu v mestách sú podmienky na pozorovanie oveľa lepšie na vidieku či ešte ďalej od miest, napríklad v horách.

Petr Horálek

Okrem toho je však najlepšie pozorovať tento prírodný úkaz v skorých ranných hodinách, okolo 3:00. Petr Horálek z FÚ v Opave tiež dodáva, že vo vzácnych prípadoch intenzita tohto meteorického roja vystúpi až na neuveriteľných 90 meteorov za hodinu.

Podmienky na pozorovanie sú v tomto roku obzvlášť dobré, keďže sa radiant (bod na oblohe, z ktorého meteory zdanlivo padajú) dostane v čase maxima dostatočne vysoko nad obzor a nebude rušené Mesiacom. Pri pozorovaní je nutné nájsť súhvezdie Lýra. Samotný radiant sa bude nachádzať asi 8 stupňov západne od jednej z najjasnejších hviezd – Vega. Pomôcť môžu mobilné aplikácie, ako je napríklad Star Walk 2.

Len raz za stovky rokov

Samotná kométa C/1861 G1 (Thatcher), z ktorej meteorický roj Lyríd pochádza, má pomerne veľkú obežnú dráhu a k Slnku sa priblíži len raz za 415 rokov. Znovu sa tak má stať až v roku 2283.

Aj samotné Lyridy dokážu svojou aktivitou prekvapiť, ako napríklad v roku 1803, kedy dosiahla frekvencia až 700 meteorov za hodinu, dodáva FÚ v Opave. Podobné zvýšenie aktivity astronómovia očakávajú aj v tomto storočí, na presnejšiu predpoveď však potrebujú dodatočné pozorovanie a výskum.

Niektoré sú extrémne aktívne

Aj keď tento meteorický roj nepatrí medzi tie najaktívnejšie, niektoré dokážu vyvolať skutočný rozruch. Napríklad v roku 2033 môže dosiahnuť frekvencia roja Lenoíd dokonca až do 400 meteorov za jedinú hodinu. Meteorický roj Leoníd bol po prvý raz objavený, resp. zaznamenaný ešte v roku 902.

Tomáš Slovinský a Petr Horálek

Miesto meteorickej sprchy môže dôjsť aj k meteorickej búrke, ktorá sa vyznačuje oveľa vyššou frekvenciou meteorov. Keď k takejto búrke došlo v roku 1966, za jedinú minútu bolo možné pozorovať tisícky meteorov a ako dodáva NASA, 15-minútové divadlo pripomínalo nepretržitý dážď padajúcich hviezd. Takéto javy sú však extrémne vzácne.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú