Let rakety Falcon 9 od SpaceX začal novú éru pre kozmonautiku. Otvorí mnoho dverí pre lety do vesmíru. Pre TASR to uviedla slovenská astrobiologička Michaela Musilová, ktorá by chcela letieť do vesmíru. Ak by bola možnosť, uchádzala by sa o komerčné lety, najmä ak by išlo o vedecko-výskumné cesty.

Musilová v súčasnosti organizuje a vedie simulované misie na Mesiac a Mars v spolupráci s NASA, Európskou vesmírnou agentúrou (ESA) a ďalšími organizáciami z celého sveta.

Ak sa SpaceX bude naďalej snažiť a pridajú sa k nim ďalšie vesmírne firmy ako napríklad Boeing, tak stať sa astronautom už nebude vyhradené len pre ľudí určitých národností či nesmierne bohatých ľudí.

Šance stať sa astronautmi sa niekoľkonásobne zväčšia, či už ako komerční astronauti pracujúci pre vesmírne firmy alebo ako vesmírni turisti,” povedala.

Musilová by rada letela do vesmíru, momentálne však nemá žiadnu možnosť stať sa astronautkou. „Nemôžem sa ňou stať pre NASA, keďže nie som americkou občiankou. Pre ESA sa ňou nemôžem stať, lebo Slovensko je ešte len spolupracujúcim štátom. Museli by sme byť plným členom ESA, aby sme mali takúto možnosť,“ doplnila s tým, že slovenská vláda má tento rok rozhodnúť, či by sa Slovensko mohlo stať pridruženým členom ESA.

SpaceX

To už by sme boli v predposlednom štádiu predtým, než by sme sa mohli stať plnými členmi ESA,“ poznamenala. V prípade, že by vesmírne firmy ako SpaceX úspešne pripravili možnosti pre komerčné lety do vesmíru, začali by sa podľa Musilovej nábory pre komerčných astronautov.

O takú prácu by som sa určite uchádzala, ale najmä v prípade, že by išlo o vedecko-výskumné lety do vesmíru. Práca astronauta je nesmierne náročná, a aj keby som mala ‚iba‘ úlohu vesmírneho sprievodcu pre vesmírnych turistov, tak by to nebola ľahká práca,“ poznamenala.

SpaceX bude podľa Musilovej pravdepodobne jedným z dôležitých hráčov pri prvých misiách na Mesiac s úmyslom tam postaviť prvé základne. Slovenka v súčasnosti skúma lávové tunely.

SpaceX/YouTube

Na Mesiaci by sme v takých tuneloch mohli postaviť prvé základne pre ľudí,“ vysvetlila pre TASR Musilová, ktorá by v ideálnom prípade chcela pracovať pre vesmírnu agentúru alebo vedecko-výskumnú organizáciu, ktorej cieľom by bolo založiť základňu na Mesiaci, alebo hľadať život na Marse.

Preto momentálne pôsobím tam, kde som na Havaji. Po ceste do vesmíru síce nesmierne túžim a robím pre to všetko celý život, mám ale pre tieto vesmírne misie väčšie ciele. Nejde mi o to byť prvou ženou na Mesiaci či na Marse.

Túžim robiť na týchto vesmírnych telesách výskum, ktorý prispeje k rozvoju ľudstva, či už hľadaním mimozemského života na Marse, alebo založením prvých stálych základní na Mesiaci. Ešte stále totiž máme nádej, že by na Marse mohol existovať mimozemský život, alebo by sme po ňom mohli nájsť nejaké stopy z minulosti,“ doplnila pre TASR.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom