Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Zrejme neprešiel v poslednom čase mesiac, kedy by sa na slovenskom prostredí Facebooku neobjavil nejaký podvod, falošná súťaž či iná lákavá ponuka podvodníkov, ktorí sa chcú oklamaním ľudí obohatiť. Teraz sa k nim pridáva ďalší prípad, v ktorom pochybná stránka od ľudí žiada čísla kreditných kariet. Využíva na to starú známu metódu, naláka ich na vidinu výhry z falošného žrebovania, informovala o tom polícia na Facebooku.

Podvodníkov na internete je v posledných rokoch ako maku, a preto niet divu, že sa neustále objavujú rôzne podvody, ktoré môžu pripraviť ľudí o financie, osobné a citlivé údaje.

Tie môžu byť zneužité na ďalšie účely. Naivní Slováci takýmto podvodníkom už neraz naleteli a tentokrát to na nich skúšajú znova.

Stránka žrebuje výhercov z pochybnej súťaže. Žiada od nich čísla kreditiek

Polícia totiž upozornila na ďalší prípad podvodu, v ktorom sa facebooková stránka „Zrebovanie“ snaží od ľudí získať čísla kreditných kariet, aby im na účet zaslala údajnú výhru. Najprv stránka ľudí náhodne vyberie a oboznámi ich s výhrou zo žrebovania, ktoré malo byť spustené na počesť otvorenia jej internetového obchodu.

Hneď potom však od ľudí podvodníci žiadajú číslo kreditnej karty, na ktorú majú poslať neexistujúcu výhru vo výške 800 €. Nie je známe, či od ľudí pýtajú aj 3-miestne CVV číslo. Aj keď sa nejedná o stránku, ktorá by mala veľa sledujúcich fanúšikov, práve kvôli takejto „výhre“ sa môže počet ľudí na stránke rýchlo znásobiť.

Počet fanúšikov zvyknú takéto stránky navyšovať aj falošnými súťažami, ktoré zverejňujú na Facebooku. Predmetná stránka „Zrebovanie“ zatiaľ takúto súťaž nezverejnila, údajných výhercov vyberá pravdepodobne zo zoznamu fanúšikov. Spĺňa však viacero znakov podvodnej stránky.

Založená bola len nedávno, konkrétne 26. novembra 2020 (a už spustila súťaž o stovky eur). V informáciách o stránke chýbajú kontaktné informácie či dokonca samotný odkaz na spomenutý internetový obchod, ktorý mala stránka spustiť, no akosi sa s ním „zabudla“ pochváliť.

Podvodníci neustále pribúdajú

Na takéto správy o výhrach z neoverených a neoficiálnych súťaží (oficiálne súťaže majú vlastný štatút) preto rozhodne neodporúčame odpovedať a so stránkami, ktoré sa snažia vylákať citlivé osobné či finančné informácie nekomunikovať.

Ani neprestajné upozorňovanie aj na známe metódy podvodníkov zdá sa nepomáha. Falošné súťaže a podobné pochybné ponuky totiž mnohokrát zdieľajú tisíce či desaťtisíce Slovákov.

Cieľ je jasný, nalákať ľudí na výhru v súťaži, ktorá ale nie je skutočná.

Spomedzi zapojených účastníkov potom podvodníci vyberajú náhodných „výhercov“, ktorým oznámia na pohľad radostnú správu. Avšak, chcú niečo na oplátku – číslo kreditnej karty, alebo získať napríklad aj prístup do bankového účtu. Pokiaľ si sa doteraz so žiadnym podobným podvodom nestretol, môžeš sa o nich informovať v našich ďalších článkoch.

Ďalšie články k téme:

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú