Výškovo nastaviteľné stoly dnes vidno primárne vo firemných či domácich kanceláriách – v drvivej väčšine prípadov sú tak súčasťou pracovného vybavenia.

Obracia sa na ne pritom čoraz viac firiem a ľudí so sedavým zamestnaním.

Prečo majú Slováci radi polohovateľné stoly?
  • Zdravotné benefity: Výškovo nastaviteľný stôl umožňuje meniť výšku dosky stola, pričom pri ňom používateľ môže aj stáť. To znamená menej bolestí chrbta a krku, ktoré sú často spôsobené nevhodným alebo dlhodobým sedením. Státie pri práci navyše odbúrava stres.
  • Lepší krvný obeh: Státie pri práci zlepšuje krvný obeh. Odborníci navyše odporúčajú, aby si používateľ popri práci v stoji občas natiahol nohy či prešľapoval – čo sa s obyčajným stolom na sedenie nedá.
  • Zvyšujú produktivitu: Štúdie hovoria o rôznych percentách zvýšenej produktivity (medzi 10 % a 53 %). Nie je však presne jasné prečo – zrejme kvôli väčšiemu pohodliu, ktoré umožňuje lepšiu koncentráciu a vyžaduje menej odpočinku.
  • Prispôsobivosť: Flexibilita stolov patrí medzi hlavné argumenty predajcov takýchto stolov. Zmena výšky dosky zvyčajne zaberie len niekoľko sekúnd.
Podľa čoho si vybrať stôl?

Výškovo nastaviteľné stoly sú zvyčajne dlhodobejším nákupom a začínajú na sume približne 300 eur. Polohovateľné stoly však zvyčajne prichádzajú s výrazne kvalitnejšou a hrubšou drevenou doskou, mávajú nosnosť aj 100 kilogramov a hlavne majú pevnú hliníkovú konštrukciu a kúsky elektroniky s aspoň jedným motorom, čím je cena jasne odôvodnená.

Na home office, do kancelárie či vo všeobecnosti ľuďom s väčším rozpočtom odporúčame rovno smerovať do drahších a kvalitnejších stolov, ktoré prinášajú najlepší zážitok. Lacnejšie stoly sú orientované skôr pre študentov, nižšia cena sa prejaví napríklad na menšej funkcionalite.

Fontech – Polohovateľné stoly majú zvyčajne pevnú kovovú konštrukciu, najčastejšie hliníkovú.

Recenzia: Entry-level stôl za 300 eur

Ako prvý sme recenzovali zdvíhací stôl Liftor Up, ktorý patrí do entry-level kategórie. S cenou približne 300 eur patrí medzi najlacnejšie varianty, ktoré sme našli na cenových porovnávačoch.

Stôl je poháňaný jedným motorom, ktorý dosku pohybuje rýchlosťou 25 mm/s, čo je dostačujúca rýchlosť. Ovládanie nie je prehnane sofistikované a používateľa nezaťažuje zbytočnými možnosťami – tlačidlá Hore a Dole sú presne to, čo sme očakávali a aj dostali.

Fontech – Stôl Liftor Up sa ovláda dvomi jednoduchými tlačidlami.

Šípky určujú výškový rozsah stolu medzi 71 cm a 121 cm. Stôl má aj jednoduchý antikolízny systém – ak by stôl pri pohybe dotkol prekážky (polička, vedľajší stôl…), motorček sa zastaví a doska sa vráti naspäť. Antikolízny systém je možné aj vypnúť.

Nosnosť stola je 70 kilogramov, čo postačí na čokoľvek, na čo stôl budeš potrebovať – vrátane PC skrine či viacerých monitorov. Samotná doska pôsobí veľmi robustne a stabilne.

Ak pri práci používaš monitor, rozhodne odporúčame ísť do najväčšej dosky v rozmere 160×80. Mnohé moderné monitory (napríklad celá séria Samsung Odyssey) sú totiž vybavené širokými stojanmi, ktoré majú niekedy bezmála aj 20 centimetrov.

V mojom prípade (testovali sme 138×65) som už nedokázal dobre napolohovať klávesnicu tak, aby som mal ruky na stole v komfortnej pozícii. Väčšia doska však stojí len o asi 20 eur viac a pod stôl sa zrazu zmestí napríklad aj skrinka.

Plzenská firma Liftor vznikla v roku 2019, odvtedy sa rozrástla do 4 ďalších krajín vrátane Slovenska. Od konkurencie sa líšia najmä vďaka vlastnej výrobe. Aj vďaka tomu ponúkajú až 15 rôznych prevedení stolných dosiek, ktoré vyrábajú hneď na ďalší deň po objednaní cez e-shop.

K stolom ponúkajú aj príslušenstvo – menšie skrinky, úložné priestory či balančné stoličky.

Fontech – Polohovateľné stoly sú ideálnou súčasťou kancelárií.

Recenzia: Luxusnejší variant za 500 eur

Drahší Liftor Vision by sme najlepšie mohli označiť za stôl na profesionálne účely. Všetko, čo zvládne model Up, robí Vision lepšie – hodí sa teda do kancelárií aj na home office, uplatní sa aj v moderných coworkingoch.

Keďže primárna funkcia stola je meniť svoju výšku, drahšie modely teda zásadnými novými funkciami na prvý pohľad neohúria. Sú však vybavené celou plejádou quality-of-life funkcií a vylepšení, ktoré pri pravidelnom používaní veľmi zavážia.

Fontech – Výškový rozdiel, ktorý dokážu polohovateľné stoly.

Stôl Vision má už 2 motory a nohy s 3 segmentami – aj na základe toho sa dvíha rýchlejšie. Za sekundu zvládne 38 milimetrov, pričom podľa výrobcu udrží minimálne 100 kilogramov. Aj Liftor Vision má antikolízny systém, a to dokonca pokročilejší. Na rozdiel od modelu Liftor Up má antikolízny systém až 3 úrovne citlivosti, medzi ktorými je možné prepínať.

Na rozdiel od dostupnejšieho modelu Liftor Up, kde je maximálna doska s rozmermi 160×80, je pri tomto modeli možné mať stôl dlhší o ďalších 20 cm. Vhodné napríklad na set-upy s dvomi monitormi alebo pre ľudí, ktorí na stole skladujú hromady papierov.

Fontech – Stôl Liftor Vision so sofistikovanejším ovládaním.

Najviditeľnejší rozdiel je v samotnom ovládaní. Okrem šípok určujúcich „smer jazdy“ si stôl dokáže zapamätať 3 pozície, ktoré si sám navolíš.

Stôl má aj jednoduchý 7-segmentový displej, ktorý nás trošku prekvapil. Je perfektné, že je stôl vybavený priamo displejom, ktorý zobrazuje aktuálne hodnoty, vďaka čomu má aj energiu smart zariadenia. Viac by nás asi potešil klasický dotykový displej – ten však ľudia, ktorým na tom záleží, nájdu v modeloch Liftor Magic alebo Liftor Expert, kde je dotykový displej aj s USB vstupom či 4 polohami v pamäti.

Fontech – Pri stoloch Liftor je možná drobná customizácia na strane používateľa. Ovládací modul je možné pripevniť takmer kamkoľvek.

Má to zmysel na gaming?

Bola by škoda zafixovať si polohovateľné stoly len ako pracovný nástroj. Zdravotné benefity výškovo nastaviteľných stolov sa dajú premietnuť aj do hrania hier. Pre zanietenejších hráčov je hranie hier často aktivita aj na 6 a viac hodín, kedy sa benefity stola naplno prejavia.

Státie pri hraní pravdepodobne nezlepší nikoho herný výkon, občasné státie je však stále výrazne lepšou možnosťou než sedenie bez akéhokoľvek pohybu a hráčovi dovolí lepšie vyjadriť emóciu pri hraní.

Fontech – Státie pri gamingu má podobné zdravotné benefity ako státie pri práci.

Pri hraní nám vyhovovala aj balančná stolička, ktorá podporuje prirodzené pohyby tela a šikovnou konštrukciou motivuje k aktívnemu sedeniu. Zo stoličky nespadneš, no musíš priebežne pracovať s jej polohou.

Paradoxom je, že na hráčov sú orientované desiatky modelov robustných herných sedačiek – a aj keď sú pohodlné, mnohokrát neumožňujú prirodzenú polohu chrbtice. Práve v tom však vynikajú balančné stoličky. Aj keď by sme na nej asi nedokázali sedieť dlhé hodiny, odporúčame ju mať doma ako zmenu na pár hodín.

Fontech – Balančné stoličky zapájajú svalstvo a podporujú prirodzenú polohu chrbtice.

Fontech – Entry-level stôl Vision Up sa uplatní všade, pre kancelárie však dáva väčší zmysel Liftor Vision.

Manipulácia a skladanie

Stoly sú robustné a stabilné – a teda sú logicky aj dosť ťažké a každý presun bude aj pre dvojicu mužov citeľnou námahou. Svoje robia najmä kovová konštrukcia nôh a robustná doska.

Postaviť ich nebolo náročné a jeden zaberie každému, kto už postavil nejaký kus nábytku, približne hodinu. Ako je zvykom, stoly prichádzajú s ilustrovanými návodmi, ktoré boli v niektorých momentoch trošku zmätočné. Dobrá správa však je, že výrobca Liftor má pre každý model aj videonávod, ktorý tieto drobné problémy šikovne rieši.

Fontech – Konštrukcia jedného stola zaberie okolo hodiny.

Stoly pri montáži dávajú používateľovi veľkú voľnosť v tom, kde si namontuje ovládanie stola alebo v akej šírke budú umiestnené nohy.

Trošku lepšie to však mohlo byť vysvetlené v samotných návodoch – pre človeka, ktorý je zvyknutý na to, že v kreslených návodoch je na milimetre vyrátaná polohu každej súčiastky, je to nezvyk. Konštrukcie od Liftoru totiž dávajú veľký priestor vlastným preferenciám – čo je vlastne plus.

Pri montáži sme teda boli trošku nervózni, či to robíme dobre – no prakticky bez problémov sme stoly spojazdnili.

Balenie sa dá rozdeliť na dosku, nohy a iné kovové časti a elektroniku. Okrem skrutiek sú súčasťou aj imbusové kľúče.

Fontech – K stolom prichádza tlačený návod.

Záverečné zhodnotenie

Drahší stôl typu Liftor Vision je poriadny, trvácny kus stola, ktorý dlhé roky vydrží doma či v akejkoľvek kancelárii. Počas jeho používania sme boli spokojní a vedeli by sme si ho predstaviť aj ako benchmark pre porovnávanie kvality a ceny. S detailami a funkcionalitou ide ďalej, má 2 motory, displej a viacero quality-of-life vylepšení, ktoré zavážia. Stôl sme testovali necelé dva týždne, no sála z neho dojem trvanlivosti a kvalitnej výroby, ktorá vydrží roky.

Liftor Up vnímame ako vhodný, cenovo výhodný kvalitný stôl pre študentov či ľudí s obmedzeným rozpočtom, ktorí však chcú využívať benefity polohovateľných stolov.Približne 300 eur za vstupný model Liftor Up nám príde ako adekvátna cena. Stôl je robustný, doska hrubá, elektronika jednoduchá, ale solídna.

Fontech – Drevené dosky pôsobia robustne a stabilne.

Špeciálne nás potešilo, že elektronika stolu má adaptér umiestnený v konštrukcii stola a nie hneď pri zástrčke. Kancelárske aj domáce predlžovačky sú v dnešnej dobe zvyčajne pod útlakom najrôznejších veľkých adaptérov, ktoré sa navzájom blokujú. Je to úplná maličkosť, no je príjemné vedieť, že výrobca myslel aj na toto.

Záverom, polohovateľné stoly sú čoraz bežnejšie a v mnohých moderne zmýšľajúcich kanceláriách a home officoch sa postupne stávajú štandardom. Obidva testované modely funkciami prekonali moje očakávania, no rozhodne by som radšej pracoval za modelom Liftor Vision – ide dokonca aj o najpredávanejší model výrobcu. Odporúčam sa poriadne zamyslieť predovšetkým nad rozmermi dosky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú