Opäť sa pod jednou strechou stretnú vedci, vynálezcovia, vývojári, startupisti, predstavitelia technických univerzít, podnikatelia i štátni predstavitelia. Všetci s rovnakým cieľom – predstaviť Slovensku a svetu čo najviac technologických inovácií.

K sprievodným podujatiam SlovakiaTechu 2023 bude patriť aj výstavná časť EXPO – expozícia TUKE Technickej univerzity v Košiciach, expozícia UPJŠ Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, expozície slovenských inovatívnych a technologických firiem, novinky v oblasti startupov, workshopy, mini filmový festival, Hackathon a ďalšie sprievodné aktivity. Celý program nájdeš tu.

SlovakiaTech Forum - Expo

Sloganom tohtoročného SlovakiaTechu je

„AI revolution is here.“ /Revolúcia umelej inteligencie je tu/

Hlavné témy na SLOVAKIATECH FORUM – EXPO 2023

Počas 2 dní sa na 3 pódiách vystrieda viac ako stovka domácich a zahraničných spíkrov z prostredia vedy, školstva, technologických firiem, startupov a investorov, ale aj predstaviteľov štátu. SLOVAKIATECH FORUM – EXPO KOŠICE 2023 ponúkne tieto základné témy:

  • AI Everywhere/Umelá inteligencia okolo nás (zdravotná starostlivosť, vzdelávanie a pracovné miesta, výroba a maloobchod, kreativita a spoločnosť, výzvy a obmedzenia)
  • Green Tech/Zelené technológie (pokročilé jadrové technológie, obnoviteľná energia a skladovanie, trvalo udržateľná doprava, zelený vodík, znižovanie emisií a odpadu)
  • Trust Tech/Bezpečnosť v technológiách (kybernetická bezpečnosť, hacking, identita a súkromie, financie a blockchain, obranné technológie).

Vstup je zadarmo. Podmienkou je registrácia, ktorú nájdeš na tomto odkaze.

Volvo na podujatí predstaví svoju víziu v elektromobilite

Tento rok bude generálnym partnerom SlovakiaTechu automobilka Volvo Cars, ktorá plánuje na Slovensku vyrábať elektromobily a postupne preinvestuje až 1,2 miliardy eur. Volvo Cars chce svojím partnerstvom so SlovakiaTechom vyjadriť aj svoj záväzok voči regiónu východného Slovenska, kde chystá vybudovanie tretieho európskeho automobilového závodu vo Valalikoch.

Nový podnik bude 100% klimaticky neutrálny a bude vyrábať výlučne elektrické autá. Ide o dôležitý míľnik pre ambíciu spoločnosti stať sa do roku 2030 výrobcom plne elektrických áut a do roku 2040 byť klimaticky neutrálnou spoločnosťou. „Naším cieľom je, aby sme v našej globálnej výrobnej sieti dosiahli do roku 2025 klimaticky neutrálny stav. Na základe skúseností a poznatkov z našich už klimaticky neutrálnych závodov chceme v našej výrobe elektrických áut v Košiciach nastaviť ešte vyššie environmentálne štandardy,“ uviedol Björn Helldén, riaditeľ Volvo Car Košice.

Manažér novej košickej automobilky vyjadril nadšenie z dôrazu konferencie na zelené technológie a umelú inteligenciu. „SlovakiaTech 2023 je pre nás tiež exkluzívnou príležitosťou na stretnutie s budúcimi partnermi a dodávateľmi. Počas dvoch dní podujatia otvoríme Volvo Cars Supplier Meeting Point, ako platformu pre budúcich subdodávateľov našej automobilky z regiónu východného Slovenska“ uviedol šéf košického závodu Volvo Cars.

Riaditeľ spoločnosti Volvo Car Košice osobne vystúpi aj na pripravovanom Volvo Stage, ktorého prioritou je predstaviť inovácie a investície vo východnom regióne a zelené technológie, ako záväzok spoločnosti podporovať inovácie a udržateľnosť v rámci regiónu. Spoločnosť Volvo Cars, ktorá ohlásila vstup na Slovensko minulý rok, plánuje v novom závode vo Valalikoch zamestnať 3 300 ľudí a prostredníctvom subdodávateľských firiem si nájde prácu ďalších vyše 10 000 zamestnancov.

„Tento ročník SlovakiaTechu len potvrdzuje to, čo sme si pri jeho založení zaumienili – prinášať inovácie a spájať inovačné a technologické zázemie na Slovensku,“ uviedol prezident SlovakiaTechu Juraj Miškov. Bývalý minister hospodárstva je presvedčený, že nemôžeme čakať len na to, čo a kedy urobí vláda.

„Snažíme sa vytvoriť účinný trojuholník medzi vládou, firmami a univerzitami a práve SlovakiaTech Forum – Expo 2023 je na to vynikajúcou príležitosťou“, dodal na záver zakladateľ podujatia venovanému inováciám a novým technológiám Juraj Miškov.

Organizátorom SlovakiaTech Forum – Expo 2023 je nezisková organizácia SlovakiaTech. Odborným garantom je PhDr. Juraj Miškov, prezident SlovakiaTech Forum – Expo a bývalý minister hospodárstva SR. Hlavnými partnermi SlovakiaTechu sú Slovanská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) a Centrum vedecko-technických inovácií SR (CVTI SR).

Záštitu nad SlovakiaTech Forum – Expo 2023 prevzali: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Ministerstvo obrany SR, Ministerstvo vnútra SR, Ministerstvo životného prostredia SR, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ako aj primátor mesta Košice Jaroslav Polaček.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú