Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Do kozmického priestoru sa ľudia snažia nahliadnuť už po desaťročia. Stále pred nami predsa len skrýva veľa fascinujúcich tajomstiev, ale dnes to nebude len o nich. S pribúdajúcim záujmom ľudstva „ukrojiť si s vesmírneho koláča“ sa na obežnej dráhe začínajú kopiť iné problémy, ktorých potenciál ohroziť ľudí je v roku 2024 stále mizivý, ale situácia každým dňom eskaluje.

Asteroidy, ktorých sa vo vesmíre nachádza neúrekom, sú taktiež jednou z potencionálnych hrozieb. O tom, ako sa s nimi vysporiadať a či sú skutočne tak nebezpečné, redakcia FonTech.sk kontaktovala bývalého astronóma NASA a pracovníka JPL (Jet Propulsion Laboratory) Petra Vereša, ktorý sa problematike asteroidov venuje dlhých 20 rokov. Momentálne pôsobí na Harvardovom a Smithsonovom Centre pre Astrofyzkiku a jeho úloha je jasná: nájsť každý jeden potenciálne nebezpečný asteroid či kométu, a predísť tak najväčšej vesmírnej katastrofe v dejinách.

Obežná dráha sa však už dávno stala miestom, kde okrem asteroidov poletuje aj množstvo technológií. Satelity, ktoré nám umožňujú pozorovať našu planétu z výšky alebo skúmať vesmír, sú na jednej strane veľmi prospešné, no na druhej strane sa v ich blízkosti hromadia aj nežiadúce úlomky rakiet a nefunkčné satelity, s ktorými si svet nevie rady. Predstavujú teda väčšie riziká asteroidy alebo „vesmírny odpad“? O tom, ako aj o ďalších vesmírnych hrozbách či príležitostiach, sa dočítaš nižšie.

V rozhovore sa dozvieš:

  • Akú stratégiu by sme museli zvoliť v prípade impaktu s asteroidom?
  • Čo musíš urobiť, aby po tebe pomenovali asteroid?
  • Ako blízko sme k najväčšej vesmírnej katastrofe v dejinách?
  • Čo nás čaká, ak sa na oblohe zrazia dva satelity?
  • Koľko satelitov sa nachádza na oblohe a prečo by sa súkromné spoločnosti mali krotiť?
  • Čo by pre ľudstvo znamenalo, keby sa uväzníme na vlastnej obežnej dráhe?

 

Tvrdíte, že Zem je veľmi bezpečné miesto na rozdiel od vesmírneho priestoru, a vy sa jednej bezpečnostnej hrozbe, ktorá môže Zemi raz uškodiť, venujete. Sú asteroidy niečo, čoho by sme sa mali skutočne obávať?

Asteroidy hrozbu nepredstavujú z dôvodu, že sa im pozorne venujeme už 20 – 30 rokov. Považujem ich skôr za príležitosť, nie hrozbu. Ak by sme sa však presunuli 30 rokov do minulosti, vtedy hrozbu predstavovali, lebo sme o nich veľa nevedeli.

Vďaka programu NASA sme v slnečnej sústave objavili už 1,35 milióna asteroidov. Okolo Zeme je ich v súčasnosti 35-tisíc. Pritom v roku 2000 ich bolo v okolí Zeme známych menej ako tisíc.

Zmyslom programu nebude len ich nález, ale aj vypočítanie dráhy, aby sa vedelo, kde sa budú nachádzať zajtra, o desať rokov. Za ten čas sa nemôže nič stať?

Ak raz objavíme asteroid a spočítame jeho dráhu, v tom momente vieme, že nebezpečenstvo nám už nehrozí. Musíme ich však objaviť všetky a včas, aby sme boli v bezpečí. Z tých, čo sú objavené, nám nič nehrozí. Všetky tie veľké v blízkosti Zeme sú už zrejme objavené. Našou úlohou je ich objaviť skôr, ako oni objavia nás. Namiesto asteroidov hrozí skôr riziko od komét, ktoré prilietajú z vonku, ale tá štatistická šanca je veľmi malá.

Perfektným príkladom je sci-fi komédia Don’t Look Up, v ktorom ľudstvo vyhubí kométa. Aká je pravdepodobnosť, že by nastal takýto katastrofický scenár?

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú