Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Slovenská pobočka Tachyum bude viesť globálny výskum a vývoj softvéru čipu Prodigy pre AI, ktorý chce tromfnúť aj tú najväčšiu konkurenciu. Spoločnosť Tachyum s dcérskymi spoločnosťami v americkom San Jose a v Bratislave, ktorú založil úspešný hardvérový architekt a vynálezca Radoslav Danilák, nedávno dosiahla zásadný míľnik vo vývoji prevratného čipu pre datacentrá- takzvaný Engineering Proof. Ten potvrdzuje, že prevratný čip je možné v praxi vyrobiť. 

Rast výkonu procesorov a ich rýchlosti v poslednom desaťročí stagnuje, aj keď je prepínacia rýchlosť tranzistorov na vzostupe. Architektúra čipu Prodigy rieši túto slepú uličku vďaka využitiu základných fyzických limitov zariadenia. Dátové centrá už dnes spotrebujú viac ako 2 % energie planéty, pričom ich spotreba sa zdvojnásobuje každých 5 rokov. Je to neudržateľný stav, ktorý si vyžaduje zásadnú inováciu a úspornejšie servery. Prodigy čip na túto výzvu odpovedá 10-násobne nižšou spotrebou elektrickej energie a 4 x nižšími celkovými náklady na obstaranie a prevádzku.

Výkon, o akom sme ani nesnívali

Prvé práce na novom procesore Prodigy od spoločnosti Tachyum začali ešte v roku 2016, odkedy prebiehal vývoj a návrh architektúry, ktorá teraz potvrdila svoju funkčnosť vďaka „Engineering Proof“. Tento nový čip pritom nie je len o trocha lepší ako jeho aktuálna konkurencia, ale svojim výkonom hravo schová do vrecka aj tie najsilnejšie procesory od renomovaných výrobcov. Za všetkým pritom stojí slovenský vynálezca a architekt, Dr. Radoslav Danilák, ktorý viac ako 20 rokov pôsobil v Silicon Valley. Počas práce pre veľké technologické spoločnosti si na svoje konto pripísal až 110 patentov.

Slovenský „hardvérový génius“ prišiel pred 2 rokmi s nápadom, ktorý môže zmeniť nielen svet výpočtovej techniky, ale aj našu ekonomiku. Pobočka Tachyum bude viesť výskum a vývoj (R&D) softvéru čip Prodigy pre AI pre globálne trhy. Čip Tachyum Prodigy príde na trh  v roku 2020 a prekoná najrýchlejšie procesory Xeon vo vyťažení datacentier. Prodigy tak predstavuje prelom v oblasti HPC computingu. Umožní systémovým integrátorom v roku 2020 vyvinúť systémy s 30 Tensor ExaFLOPS výkonom (ExaFLOPS = 1018 t.j. trilión operácií v pohyblivej rádovej čiarke za sekundu).

Nenechaj si ujsť
Umelá inteligencia s ľudskými črtami čítala v Číne správy. Nahradí v budúcnosti ľudí?

V rámci 24-hodinového cyklu je viac ako 50 % serverov v datacentrách nevyužitých. To predstavuje zásadnú mieru nevyužitia inštalovaného hardvéru. Vďaka čipu Tachyum Prodigy budú môcť prevádzkovatelia datacentier rekonfigurovať nevyužité servery (už zakúpené a zaplatené) ako AI siete na dopyt, čím poskytnú lacné AI zdroje pre výrazne rastúcu skupinu zákazníkov pre AI. V neposlednom rade očakávame vznik datacentier a AI centier na Slovensku, založených na čipe Prodigy.

„Slovensko má rozhodne potenciál, aby tu vznikol nový, silný technologický priemysel na svetovej úrovni.. Na to potrebujeme dostať sem špičkové technológie, ktoré zase pritiahnu tie najlepšie mozgy nielen z regiónu, ale aj zo sveta. Preto sme ako IPM vstúpili do Tachyum nakoľko sme presvedčení, že práve Tachyum môže byť tým impulzom, ktorý rozvinie inovačný ekosystém založený na umelej inteligencii na Slovensku a dokáže byť globálnym hráčom.“  – vyjadril sa v tlačovej správe Adrian Vyčítal, člen predstavenstva Tachyum.

Vývojový tím má za sebou fázu inžinieringu a vývoj čipu sa tak posúva do ďalšej fázy – softvérového vývoja a prípravy výroby. 7 nm procesor Prodigy by sa mal vyrábať od roku 2020 na Taiwane, pričom spoločnosť očakáva, že prvé zisky začne vykazovať už v roku 2021. V budúcom roku bude spustený aj vývoj softvéru pre tento výkonný čip a výsledkom prác bude na konci roka 2019 aj prvý prototyp.

Technológia, ktorá môže zásadne zmeniť aj slovenskú ekonomiku

Podľa Dr. Daniláka má Slovensko predpoklady aj ekonomický potenciál na to, aby dokázalo do výskumno-vývojového centra Tachyum pritiahnuť talentovaných IT a AI profesionálov. Tento veľký projekt navyše môže zabrániť tomu, aby talentovaný slovenskí inžinieri a vedci odchádzali uplatniť svoje vedomosti do zahraničia. Mnohí ítečkári totiž nie sú spokojní s podmienkami na slovenskom trhu práce, čo odhalil aj exkluzívny prieskum spoločnosti Mentor Partners a portálu robime.it.

Zobraziť celú galériu (2)
Flickr/Leonardo Rizzi

Podľa týchto informácií túžia ítečkári najčastejšie meniť zamestnanie a zamestnávateľa kvôli náplni práce a aby sa naučili niečo nové. Tieto informácie vyplynuli z prieskumu, do ktorého sa počas 3 týždňov zapojilo 617 IT pracovníkov. Práve náplň práce a nové vedomosti sú aj gro nového projektu spoločnosti Tachyum.

„Pre itečkárov nie je až taká dôležitá pracovná stabilita. Nemajú problém urobiť zmenu, ak vidia zaujímavú príležitosť. Pre technologické firmy s voľnými miestami to znamená, že majú veľkú šancu získať ľudí z iných IT spoločností. Musia ich však vedieť zaujať a zároveň neodradiť.“ – vyjadril sa v správe Slavomír Bača zo spoločnosti Mentor Partners.

Mnohí šikovní ítečkári si pritom pri výbere práce hľadajú aj renomované slovenské firmy, medzi ktoré patrí Eset, Sygic či Pixel Federation a pomaly, ale isto k nim pribúda aj spoločnosť Tachyum. Jej prelomový procesor Prodigy má totiž ohromný potenciál zmeniť svet, ale tiež Slovensko samotné.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú