Hovorí sa, že elektromobil je iba taký zelený, aká zelená je elektrina, ktorou sa nabíja. Webová aplikácia ElectricityMap ukazuje v reálnom čase produkciu emisií na základe spotreby elektrickej energie a facebooková stránka INESS prepočítala, koľko emisií produkuje priemerný elektromobil v jednotlivých krajinách Európy.

Podľa nariadení Európskej únie je maximálna priemerná produkcia emisií jedného automobilu na úrovni 95 g/km, no táto hodnota je ale natoľko prísna, že automobilky by ju nedosiahli, ak by tieto emisie neznižovali výrobou hybridov, plug-in hybridov a elektromobilov.

Freepik (úprava redakcie)

Hodnota 95 g/km nie je povinná pre každé auto samostatne, ale rozpočítava sa na celú vyrobenú flotilu. Keďže elektromobily počas jazdy neprodukujú žiadne emisie, automobilky vďaka tomu môžu stále vyrábať aj autá so spaľovacími motormi.

S nulovou produkciou emisií elektrických áut to ale nie je úplne pravda. Autá nabíjame aj elektrinou, ktorú vyrábame stále mierne neekologickým spôsobom. Veľkú časť elektrickej energie nakupujeme aj z Poľska, kde ešte stále tvoria uholné elektrárne podstatnú časť produkcie energie.

V rámci Európy sme horší priemer

Podľa prepočtov INESS, ktorý ráta s priemernou spotrebou elektromobilu na úrovni 0,2 kWh/100 km, produkujú emisie na základe spotreby elektriny v našej krajine 70 g/kmm, elektromobily v Nemecku produkujú nabíjaním emisie na úrovni 76 g/km.

Nabíjate si práve elektromobil? Budete jazdiť s takýmito emisiami:Mapka ukazuje aktuálne emisie CO2 zo spotreby v…

Posted by INESS on Monday, November 8, 2021

Najhoršie je na tom Poľsko, majitelia elektromobilov sú v tejto krajine menej ekologickí, než majitelia spaľovákov a produkujú emisie až 131 g/km. Krajiny s najčistejšou spotrebou elektriny v Európe sú Nórsko (5 g/km), Švédsko (8 g/km) či Francúzsko (21 g/km).

Slovákom škodí Poľsko

Ak sa pozrieme na živú mapu spotreby elektrickej energie, vidieť, že veľa elektriny k nám prúdi práve z Poľska, kde sa vyrába z uhlia. Tento fakt sa negatívne podpisuje na produkcii CO2 pri jeho spotrebe.

ElectricityMap

Podľa spotreby na Slovensku využívame 56 % energie vyrobenej s nízkymi emisiami a iba 14 % z obnoviteľných zdrojov. Z hľadiska produkcie sme na tom ale podstatne lepšie, Slovensko produkuje až 71 % energie s nízkymi emisiami a 16 % z obnoviteľných zdrojov.

Také Poľsko produkuje s nízkymi emisiami iba 8 % a úplne bezemisne takisto 8 % z celkovej produkcie elektrickej energie.

Výroba a spracovanie pohonných hmôt tiež nie je bez emisií

Keď sa ale pozeráme na výrobu elektrickej energie, mali by sme sa pozerať aj na výrobu, spracovanie a prepravu benzínu a nafty. Zaujímavá animácia ukáže, prečo je jazdenie elektromobilom čistejšie aj napriek tomu, že sa energia získava neekologickým spôsobom.

Video preložené do slovenčiny pochádza zo zdrojov GasTroll Fully Charged Show. Animácia porovnáva emisie vytvorené počas celého procesu ťaženia, spracovávania, prepravy a samotného spaľovania pohonných hmôt klasickými autami s emisiami, ktoré sa vytvárajú pri výrobe elektriny pre potreby elektromobilov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú