Na sociálnej sieti Facebook sa šíri podvodný status, ktorý dáva do pozornosti klamlivé informácie o 5G sieťach a ich negatívnych účinkoch na ľudí v Liptovskom Mikuláši. Ide však o podvod. 5G sieť v predmetnom meste spustená nebola, no napriek tomu má podľa autora spôsobovať zdravotné problémy a dokonca zabíjať hmyz. Na hoax upozornila polícia na stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR a správu vyvrátil aj Regulačný úrad.

Množstvo doterajších výmyslov a hoaxov o 5G sieťach sa rozširuje o ďalších podvodný status autora na Facebooku, ktorý šíri nepravdivé informácie. Podľa príspevku mala byť v Liptovskom Mikuláši potajomky spustená 5G sieť a začalo sa testovanie na ľuďoch.

Sieť má spôsobovať ľuďom bolesti hlavy, zabíjať hmyz a znižovať počet vtákov alebo spôsobiť ich dezorientáciu. Tento status s bludnými informáciami doteraz zdieľalo vyše 600 ľudí. Žiadna z uvedených informácií v príspevku nie je pravdivá.

Doplnené: Autor hoaxu krátko po vydaní vysvetlenia od Regulačného úradu svoj príspevok na Facebooku odstránil. Zdieľal však spomínaný status úradu, ktorý jeho klamlivé informácie vyvrátil.

Hoax klame ľudí bludmi. Autor využíva staré dezinformácie a neplatný zákon

V Liptovskom Mikuláši teda nebola žiadna 5G sieť spustená, dokonca neprebehli ani žiadne merania a operátori v tomto meste zatiaľ ani neplánujú spustiť novú mobilnú sieť 5. generácie. Napriek tomu, že v meste 5G neexistuje, autor tvrdí, že má negatívny účinok na zdravie ľudí a že je možné intenzitu signálu merať oscilačnými zariadeniami.

Takéto meranie signálu neexistujúcej siete však popiera všetky doterajšie zákony fyziky. Okrem toho Regulačný úrad negoval tvrdenie o tom, že vysielač spadá pod vojenské a štátne tajomstvo „Žiadne vysielače mobilných operátorov nepatria pod vojenské ani štátne tajomstvo,“ upresnil RÚ v príspevku na Facebooku.

V ďalšej časti hoaxu autor upriamuje pozornosť na vplyv 5G siete na vtáctvo a zabíjanie hmyzu, údajne najmä včiel. Týmto sa snaží nadviazať na staré dezinformácie o vplyve 5G sietí na vtáky a hmyz, ktoré sa objavili ešte začiatkom toho roka, no boli vyvrátené odbornými štúdiami.

„Jedna pozorovateľná vec, pokiaľ sa okolo vysielača nenájde žiadne vtáctvo alebo sú vtáky okolo vysielača rozoznateľne dezorientované v priestore, prípadne je v okolí pozorovateľne viac mŕtveho hmyzu, hlavne včiel,“ uvádza autor hoaxu.

Nakoniec celý status autor „vyšperkoval“ odvolaním na zákon č. 110/1964 Zb. o telekomunikáciách, ktorého platnosť však skončila ešte pred dvomi desaťročiami. Rovnako tak bol podľa polície nahradený aj termín „telekomunikácie“ novým pojmom „elektronické komunikácie“.

Ďalšie články: 

Hoaxy môžu spôsobiť veľké škody

Napriek tomu, že informácie v statuse sú klamlivé, zdieľalo ho už 611 ľudí a dosah hoaxu môže ďalej narastať. Práve kvôli podobným klamlivým správam sa v online prostredí na sociálnych sieťach vytvorili aj skupiny, ktoré odmietajú 5G siete a bludné správy sa snažia podkladať neoverenými, prípadne aj upravenými správami.

Výsledkom takýchto hoaxov bolo v zahraničí ničenie vysielačov operátorov či dokonca napádanie ich zamestnancov. V mnohých prípadoch naberajú takéto hoaxy čoraz viac na absurdite a prinášajú „šokujúce“ správy, ktorým môže naletieť množstvo ľudí.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú