Jeden z najväčších internetových e-shopov v Číne skončil. Obchod, v ktorom s obľubou nakupovali rôznu elektroniku a produkty aj Slováci, po dlhodobých problémoch ohlásil bankrot a vypol svoju webovú stránku.

Gearbest sa tak stal definitívne minulosťou a už si na ňom nič nekúpime. Na vypnutie e-shopu upozornili viaceré weby ako Chinaplanet.sk alebo aj poľský web DobreProgramy.pl.

Gearbest doplatil na finančné problémy

Ukončenie e-shopu Gearbest.com je výsledkom finančných problémov spoločnosti Global Top E-Commerce Co., Ltd., ktorá obchod vlastnila. V posledných rokoch sa firme nedarilo a okrem finančných problémov čelila aj silnej kritike za zlú zákaznícku podporu alebo problémy s odmeňovaním svojich partnerov, ktorí propagovali produkty z tohto e-shopu.

Problémy sa pritom objavili už začiatkom tohto roka. Pre obchod, ktorý kedysi zamestnával zhruba až 3000 ľudí v roku 2017 a 2018, pracovalo začiatkom tohto roka už len približne 500 pracovníkov. K situácii nepomohla ani kritika spred 2 rokov, kedy vpnMentor upozornil, že údaje o zákazníkoch na serveroch neboli dostatočne zabezpečené a hrozilo ich zneužitie. Celkovo v tom čase išlo až o 1,5 milióna nezašifrovaných údajov o zákazníkoch.

Zobraziť celú galériu (2)
Snímka obrazovky/ Archive.fo (Úprava redakcie)

V prvej polovici roka sa potom objavili správy o tom, že Shenzhen Globalegrow E-Commerce Co., Ltd. materská spoločnosť Gearbestu, čelí bankrotu. Firma chcela získať ďalšie financie a urovnať spor, čím by zabránila bankrotu, no ani odpredanie viacerých svojich značiek nestačilo na to, aby sa zachránila.

Neskôr odstúpili z firmy viacerí vysokopostavení predstavitelia, medzi nimi aj generálny riaditeľ Xu Jiadong, ku ktorému sa potom pridali dvaja členovia dozornej rady. Údajné dôvody o odstúpení z osobných dôvodov sa však zdali byť neskôr nepravdivé a v skutočnosti tak mohlo vedenie firmu opustiť kvôli vážnym finančným problémom.

Web e-shopu je definitívne vypnutý

Výsledkom toho je aktuálne definitívny koniec Gearbestu, ktorý už stihol medzičasom vypnúť aj svoj známy web. Internetová adresa e-shopu viac nie je dostupná a milióny zákazníkov, medzi ktorými bolo aj množstvo Slovákov, tak už elektroniku či iné produkty z tohto internetového obchodu nekúpia.

Kedysi jeden z najväčších čínskych e-shopov, ktorý sa tešil veľkej obľube, skončil. Kvôli tomu je taktiež možné predpokladať, že reklamácia, vrátenie objednávok alebo riešenie iných problémov so zakúpeným tovarom z Gearbestu už nebude možné.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú