Vlastníctvo auta má niekoľko nespochybniteľných výhod. Cestovanie do práce alebo školy je s ním oveľa pohodlnejšie ako v prípade MHD, a to aj vtedy, ak stojíš v dopravných zápchach.

Umožní ti cestovať na výlety do miest, kde spojenie hromadnou dopravou neexistuje a dáva nezameniteľnú slobodu. Okrem toho však stále ide aj o určitý statusový symbol. Nad autom väčšinou stále rozmýšľame ako nad niečím, čo by sme skrátka mali mať.

Výsledok je jasný – mnohí tínedžeri sa nemôžu dočkať, ako v 18 rokoch dostanú vodičák. Potom si auto požičiavajú od rodičov, šetria na vlastné alebo siahnu po starej jazdenke v otáznom technickom stave.

Nemusíš čakať do 18-tky

Startitup sa pozrel na zaujímavú tému, v ktorej pripomína, že pre získanie individuálnej mobility mladí nemusia čakať na dovŕšenie dospelosti a získanie vodičáku skupiny B, teda oprávnenia šoférovať autá do 3,5 tony.

Známu výnimku predstavujú skútre s objemom motora do 50 cm3, respektíve dnes už aj ich elektrické alternatívy, s ktorými je možné jazdiť od 15 rokov. V takomto veku sa totiž dá vybaviť vodičský preukaz skupiny AM.

V praxi je však najväčšou nevýhodou výkon limitovaný na 4 kW a hlavne maximálna konštrukčná rýchlosť 45 km/h. Tá teoreticky do mesta stačí, v praxi však aj s takouto len o niečo pomalšou jazdou budeš vytvárať viac situácií, kedy sa autá namiesto jazdy za tebou rozhodnú pre predbiehanie, čo vždy znamená vyššie riziko.

NQI

Malé 50 cm3 skútre asi nikomu predstavovať netreba a dá sa siahnuť po modeloch od výrobcov ako je Honda, Aprilia, Peugeot či Piaggio. Zaujímavejší však začína byť práve segment elektro skútorov.

Technické parametre ani v tomto prípade zákon „obabrať“ nemôžu a limit 45 km/h, respektíve 4 kW, zostáva. Modely od NQI či Racceray s papierovým dojazdom od 50 do 80 km si však môžu nájsť svojich zákazníkov. Predáva ich dokonca aj Alza. Na našom trhu má pevné miesto tiež SuperSOCO, ktoré sem dováža Antik.

Aj „plnohodnotné“ autá

Zákon však neuvádza, že vozidlo pre tínedžera nemôže mať namiesto dvoch kolies klasickú štvoricu. Toho sa horúčkovito chytili napríklad firmy ako Ligier či Aixam.

Tie už prinášajú skutočné autá s ďalšími výhodami. Pevná karoséria znamená výrazne zvýšenú ochranu pri kolíziách a oproti skútru prichádza dokonalá ochrana pred vplyvom počasia.

Tieto firmy robia, čo môžu, aj z pohľadu svižnosti svojich mikroáut. Pod kapotou v základných modeloch nájdeš takmer pollitrový, prekvapivo dieselový motor. Avšak ruku na srdce, maximálka 45 km/h a so štyrmi kolesami už aj nemožnosť uhnúť v prípade potreby, spolu s cenami okolo 10-tisíc eur vyššie, z takejto zábavky síce robia teoreticky možnú, ale krajne nepraktickú záležitosť s minimom zákazníkov. Hlavne na Slovensku.

Aixam

Aj tieto miniautá ale môžu byť vyrábané ako elektromobily a ako vždy platí, že práve elektrina im dodáva oveľa vyššiu svižnosť a dynamiku v meste. Napríklad elektromobil Aixam E City pack vďaka elektromotoru ponúka až vyše dvojnásobný krútiaci moment oproti svojim spaľovacím súrodencom. Aby sme boli presní, 50 Nm. Tp neznie vôbec zle.

Alza pri ňom ponúka 5-ročnú záruku na 14 kW batériu, ktorú nabiješ už za 3,5 hodiny. Limitujúca je však znova „šialená“ cena na úrovni takmer 20-tisíc eur. To je dokonca viac, ako na našom trhu zaplatíš za plnohodnotnú Daciu Spring.

NEPREHLIADNI:
Najlacnejší nový elektromobil v SR. Dacia Spring odštartovala predaj, tu je prehľad cien

Aixam

Rozumnejšia alternatíva

Je jasné, že výrobcovia sa snažia svoje produkty napasovať do veľmi obmedzujúcej legislatívy a zohnať aspoň nejakých zákazníkov. Výrazne viac manévrovacieho priestoru im ale ponúka kategória tzv. ťažkých štvorkoliek kategórie L7e.

Hranica pre získanie vodičáku sa v nej posúva na stále zaujímavých 16 rokov, no paradoxne, cena môže aj klesnúť.

Renault

Príkladom je napríklad trochu zvláštne vyzerajúci Renault Twizy, ktorý sa vlani začal oficiálne predávať aj na Slovensku. Ide o extrémne zaujímavý elektromobil, hoci s dvojicou sedadiel a dverami za príplatok 320 eur – základná cena však u nás štartuje na lákavých 12 800 eurách.

Technické parametre prinášajú krútiaci moment 57 Nm, výkon 13 kW / 17 koní. Maximálka je na mesto naozaj dostatočných 80 km/h.

Renault

S nimi sa nestratíš ani na diaľničnom obchvate a stále platí, že takéto vozidlo si v prípade potreby z garáže môže vytiahnuť aj tínedžer. Znova však ide skôr o motorku, najmä z pohľadu vplyvov počasia. Vo vnútri však vodiča chránia bezpečnostné pásy aj airbag. Dojazd by sa mal pohybovať okolo hranicou 80 úplne bezemisných kilometrov. Nabíjanie na 100 % trvá približne 3 hodiny a 30 minút.

Ide o vozidlo, ktoré sa na iných trhoch objavilo už v roku 2012. Aj to ilustruje, že hoci sa technika v elektromobiloch vyvíja extrémne rýchlo, v kategórii skútrov a im podobných približovadiel to zas až tak neplatí. Že by chýbali masívne investície, ktoré zaplatia len zákazníci kupujúci vozidlá s vyše 30-tisícovou cenovkou?

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú