Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Od začiatku aktívneho sledovania aktivít nášho Slnka si vedci všimli opakujúce sa obdobia ticha a výraznej aktivity, teda solárne cykly, ktoré sa striedajú zhruba každých 11 rokov. Vedci z NASA najnovšie informovali, že Slnko práve vstupuje do nového cyklu, pričom zároveň vysvetľujú, čo to pre nás znamená, píše Science Alert.

Začiatok 25. zaznamenaného solárneho cyklu

Solárne cykly, teda stredajúce sa obdobia nízkej a vysokej solárnej aktivity a počasia nášho Slnka, si ľudia začali všímať už v polovici 18. storočia.

Odvtedy ich zaznamenali celkovo už 24 a podľa odborníkov z agentúr NASA a NOAA naša domovská hviezda práve vstupuje do cyklu s číslom 25. Nový cyklus môže ovplyvniť najmä budúce vesmírne misie a preto je dôležité, aby sa naňho vesmírne agentúry pripravili.

Zobraziť celú galériu (3)
NASA's Goddard Space Flight Center

Astronómovia uvádzajú, že naše Slnko dosiahlo „solárne minimum“, teda obdobie, počas ktorého je najmenej aktívne v decembri minulého roka. To naznačuje, že v rozmedzí niekoľkých mesiacov by sa mal začať nový solárny cyklus, ktorý podľa predpokladov dosiahne maximumálnu intenzitu okolo júla 2025.

Podľa solárneho fyzika Douga Bieseckera z agentúry NOAA sa očakáva, že 25 cyklus bude rovnako silný ako jeho predchodca, ktorého úroveň aktivity bola síce pod priemerom, ale nie úplne bez rizika.

„Neexistuje zlé slnečné počasie, iba nedostatočná príprava na neho. Počasie vo vesmíre sa ovplyvniť nedá, našou jedinou úlohou je poriadne sa naň pripraviť“, uviedol hlavný vedec pre ľudský prieskum a misie NASA Jacob Bleacher. 

Predpovede sú dôležité pre budúce misie aj astronautov

Vedci sledujú aktivitu Slnka najmä podľa tmavých škvŕn, ktoré vznikajú v dôsledku slnečných erupcií spôsobujúcich zmeny v magnetickom poli a výbuchy energie a častíc. Napriek desaťročiam starostlivého zaznamenávania týchto 11-ročných cyklov však stále ich mechanizmy úplne nepoznáme.

„Vedieme podrobný záznam o niekoľkých maličkých slnečných škvrnách, ktoré naznačujú začiatok nového cyklu. Toto sú ukazovatele budúcich obrovských solárnych erupcií. Bod zlomu medzi týmito dvoma cyklami však dokážeme určiť iba v rozmedzí niekoľkých mesiacov “, hovorí riaditeľ dlhodobých slnečných pozorovaní Frédéric Clette. 

Na povrchu Zeme si však zmenu solárnych cyklov všimne len málokto a viditeľná je iba počas solárnych maxím, kedy je možné vidieť mierne zvýšenie aktivity polárnej žiary.

Tieto „predpovede“ slnečného počasia sú veľmi dôležité pre plánovanie vesmírnych misií, ako napríklad pripravovaný program Artemis, astronautov, ktorých by mohli byť v dôsledku slnečnej erupcie nadmerne ožiarení, ale aj satelity na obežnej dráhe Zeme a sondy vo vesmíre, ktorých komunikácia by mohla byť v dôsledku rýchlych zmien narušená.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú