LightSail 2 je demonštračná misia technológie slnečných plachetníc, ktoré sú poháňané tlakom dopadajúceho slnečného, alebo iného žiarenia na veľkú odrazovú plochu. Do vesmíru ju v polovici minulého roka vyniesla raketa Falcon Heavy a jej tím astronómov teraz vydal úžasné zábery Zeme, ktoré plachetnica zachytila. Na tému upozornil portál Universe Today.

Oslavuje 10 mesiacov na oblohe

V januári tohto roka vydala spoločnosť Planetary Society dokument, v ktorom priniesli zaujímavé poznatky o doterajších výsledkoch misie slnečnej plachetnice LightSail 2, ktorej cieľom je skôr demonštrovať schopnosti tejto technológie.

Napriek tomu, že vedci očakávajú pád plachetnice na Zem už do jedného roka od jej spustenia, sa vo vesmíre drží už 10 mesiacov a jej solárne plachty sú plne funkčné.

Zobraziť celú galériu (10)
Slnečná plachetnica LightSail 2 / Zdroj: Planetary Society

Kamery na LightSail 2 sú síce určené hlavne na kontrolu stavu slnečných plachiet, avšak popri tom stíhajú zachytávať aj našu planétu. V príležitosti osláv 10 mesiacov vo vesmíre sa spoločnosť rozhodla zverejniť 10 úchvatných fotografií Zeme z pohľadu tohto unikátneho kúsku technológie, ktoré si môžeš vychutnať v nižšie priloženej galérii.

Použitá kamera má objektív typu rybie oko, takže plachta sa na obrázkoch javí trochu zakrivená. K dispozícii sú aj snímky, ktoré zachytila kamera už 23. júla 2019 a ukazujú proces rozvinutia samotných slnečných plachiet. Na týchto obrázkoch neboli vykonané žiadne úpravy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom