To, že je režim v Číne nekompromisný, nie je žiadne tajomstvo. Obyvatelia sú takmer neustále sledovaní kamerami na rozpoznávanie tváre a dokonca sa testuje tzv. sociálny kredit jednotlivých občanov. Priestupkami či naopak vzorným správaním sa upravuje ich skóre, vďaka čomu môžu pristupovať k niektorých službám, získať lepší úrok pri pôžičke a naopak. Typickým prvkom je aj prísna cenzúra internetu a každé porušenie sa tvrdo trestá.
V júli sme priniesli informáciu o tom, že sú vo veľkom špehovaní aj turisti. Prevažne sa to týkalo moslimov, ktorí žijú v regióne Sin-ťiang a ľudí, ktorí prechádzajú cez hraničný prechod z Kyrgyzstanu. O situácii informoval aj portál The Guardian, ktorý to monitoroval spoločne s The New York Times. Colníci bez povolenia či akéhokoľvek upozornenia skenujú smartfóny ľudí a inštalujú do nich sledovaciu aplikáciu. Väčšina prípadov, kedy je do smartfónu inštalovaná podozrivá aplikácia, sa týka Androidov.
Masívny zber dát
Český portál Lupa.cz na margo toho prišiel so zaujímavým zistením, kedy sa im podarilo získať danú aplikáciu na špehovanie a zistiť tak, aké informácie sa o používateľovi odosielajú. Spoločne s bezpečnostnou firmou ESET analyzovali zdrojový kód a prišli na neprekvapivý záver. Čínska aplikácia zbiera o používateľovi kompletné údaje, ako sú údaje o hovoroch, rozvrh kalendáru, SMS správy, poloha či zoznam nainštalovaných aplikácií.
- Aplikácia s dvoma čínskymi znakmi sa ani neskrýva a nájdeš ju v zozname medzi ostatnými Zdroj: Jan Sedlák/Lupa.cz
- Doslova sleduje každý tvoj krok Zdroj: Jan Sedlák/Lupa.cz
Taktiež sa podľa Lupy zbierajú aj akékoľvek zmienky o terorizme či iných druhoch nebezpečných aktivít. Zaujímavé je však, že sa aplikácia nachádza medzi ostatnými a nie je nijak skrytá. Dá sa bez problémov odinštalovať a presne si zvoliť, ktoré údaje sa majú z telefónu zozbierať. Dôvodom má byť jej využitie, ktoré je zrejme len jednorázové a prebieha počas kontroly na hraniciach.

To okrem iného potvrdzuje aj portál Lupa.cz, ktorého zdroj podobnú kontrolu podstúpil. Počas nej mu boli na hodinu odobrané všetky osobné veci, vrátane smartfónu. Po ich vrátení si všimol podivnú aplikáciu (vyššie spomínaná), ktorú bezpečnostní pracovníci na hraniciach zrejme zabudli odinštalovať.
Teraz čítajú

Čína predstavila aplikáciu pre udavačov. Vláda odhalí obyvateľov, ktorí hanobia tamojší režim

Facebook čelí gigantickej žalobe z Česka. Na súd sa obrátil majiteľ známych kasín kvôli reklame, žiada vysoké odškodné

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Kritický problém WhatsApp. Ľudia môžu natrvalo stratiť prístup k účtu, stačí na to jednoduchý „trik“

AKTUALIZOVANÉ Clubhouse sa ohradil voči kauze s únikom dát. Problémy s bezpečnosťou súkromia ľudí ale pretrvávajú

PRIPOMIENKA VEĽKÝ VÝBER: Toto je 8 Windows programov, pri ktorých stále neveríme, že sú zadarmo
Články, ktoré hýbu svetom

Je Elon Musk agentom americkej tajnej služby? Vymýšľa si ďalšie bizarnosti v úradných dokumentoch

Rivian to rozbieha vo veľkom, elektrickú dodávku už začal využívať veľký investor aj Amazon na doručovanie balíkov

Obchod Kompot uviedol na trh výnimočnú novinku: Bezcennú handru Hëgër. Predávať ju ale nebude

Projekt „slovenského Dubaja” stále žije. Investor lyžiarskej haly na Donovaloch sa rozhodol súdiť
