To, že je režim v Číne nekompromisný, nie je žiadne tajomstvo. Obyvatelia sú takmer neustále sledovaní kamerami na rozpoznávanie tváre a dokonca sa testuje tzv. sociálny kredit jednotlivých občanov. Priestupkami či naopak vzorným správaním sa upravuje ich skóre, vďaka čomu môžu pristupovať k niektorých službám, získať lepší úrok pri pôžičke a naopak. Typickým prvkom je aj prísna cenzúra internetu a každé porušenie sa tvrdo trestá. 

V júli sme priniesli informáciu o tom, že sú vo veľkom špehovaní aj turisti. Prevažne sa to týkalo moslimov, ktorí žijú v regióne Sin-ťiang a ľudí, ktorí prechádzajú cez hraničný prechod z Kyrgyzstanu. O situácii informoval aj portál The Guardian, ktorý to monitoroval spoločne s The New York Times. Colníci bez povolenia či akéhokoľvek upozornenia skenujú smartfóny ľudí a inštalujú do nich sledovaciu aplikáciu. Väčšina prípadov, kedy je do smartfónu inštalovaná podozrivá aplikácia, sa týka Androidov.

Masívny zber dát

Český portál Lupa.cz na margo toho prišiel so zaujímavým zistením, kedy sa im podarilo získať danú aplikáciu na špehovanie a zistiť tak, aké informácie sa o používateľovi odosielajú. Spoločne s bezpečnostnou firmou ESET analyzovali zdrojový kód a prišli na neprekvapivý záver. Čínska aplikácia zbiera o používateľovi kompletné údaje, ako sú údaje o hovoroch, rozvrh kalendáru, SMS správy, poloha či zoznam nainštalovaných aplikácií.

Taktiež sa podľa Lupy zbierajú aj akékoľvek zmienky o terorizme či iných druhoch nebezpečných aktivít. Zaujímavé je však, že sa aplikácia nachádza medzi ostatnými a nie je nijak skrytá. Dá sa bez problémov odinštalovať a presne si zvoliť, ktoré údaje sa majú z telefónu zozbierať. Dôvodom má byť jej využitie, ktoré je zrejme len jednorázové a prebieha počas kontroly na hraniciach.

ako čínska vláda sleduje turistov
Flickr/howtostartablogonline.net

To okrem iného potvrdzuje aj portál Lupa.cz, ktorého zdroj podobnú kontrolu podstúpil. Počas nej mu boli na hodinu odobrané všetky osobné veci, vrátane smartfónu. Po ich vrátení si všimol podivnú aplikáciu (vyššie spomínaná), ktorú bezpečnostní pracovníci na hraniciach zrejme zabudli odinštalovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom