Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Moderné technológie a umelá inteligencia začínajú postupne nachádzať svoje uplatnenie aj v bezpečnostných zložkách viacerých štátov. Využíva sa napríklad pri sledovaní a rozoznávaní rôznych objektov, ale aj ľudí. Je viac než známe, že Čína sa snaží napredovať v každej oblasti a jej pozornosti neunikla ani táto sféra. Niektoré plány však zaskočia či prekvapia nejedného z nás.

Len prednedávnom sme informovali o umelej inteligencii, ktorú čínske úrady využívajú na identifikáciu občanov podľa chôdze a obyvatelia Pekingu sú tak monitorovaní kamerami na každom kroku. Na jednej strane môže dôjsť k odhaleniu viacerých zločinov, no na strane druhej vyvstáva otázka o narúšaní osobnej slobody. Prešlo len pár dní a Čína prišla s novým plánom, ktorý sa tentokrát zameria na ľudské správanie a posunie sledovanie obyvateľov na ešte vyššiu úroveň.

Prečítajte si tiež!
Japonský minister kybernetickej bezpečnosti ešte nikdy nepoužil počítač

Odmeňovať dobrých, trestať zlých

Táto myšlienka predstavuje hlavný cieľ programu, ktorý Peking plánuje spustiť do roku 2021. Podľa spoločenského správania sa budú hodnotiť všetci obyvatelia krajiny a následne im bude pridelené osobné skóre. Do konca roka 2020 sa budú postupne zhromažďovať údaje podľa ich správania a reputácie z viacerých oddelení. Tešiť sa môžu tí, ktorí získajú vyššie sociálne skóre. Pridelené im budú viaceré výhody, ktoré budú naopak občanom so zlou reputáciou odobrané.

Tento pre nie niekoho skvelý, iných zas bláznivý nápad už vo východnej časti Číny má svoju obdobu. V meste Chang-čou funguje plán prideľovania ‚‚sociálnych kreditov‘‘ na základe správania sa už necelý rok. V prípade dobrovoľníckej práce či darovaní krvi naskakujú plusové bodíky, ktoré znamenajú odmenu. Pri porušení napríklad dopravných predpisov zas dochádza k trestom. Nejedná sa len o pokutu či v horšom prípade odobratie vodičského preukazu, ale o oveľa väčšie tresty.

Zablokovaných bolo vyše 11 miliónov letov a zrušené viac než 4 milióny ciest rýchlostnými vlakmi. Pekingská vláda však plánuje ešte prísnejšie tresty. Rôzne typy agentúr, cestovných kancelárií či obchodných a regulačných tranzitných orgánov budú navzájom prepojené s databázami. Tie poskytnú podrobnejší obraz o správaní sa jednotlivého občana a v prípade zlého hodnotenia budú vyvodené dôsledky.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú