Spoločnosť Virgin Orbit, ktorú v minulosti založil miliardár Richard Branson, sa zamotala do vážnych problémov a ako informuje SpaceNews, je nútená pozastaviť takmer všetky práce.

Akcie spoločnosti od vstúpenia na trh klesli na približne desatinu a v páde neprestávajú. S jedinou raketou sa navyše projektu veľmi nedarí.

Prichádza o peniaze

Celofiremná pauza prichádza krátko po nedávnej misii, v rámci ktorej sa Virgin Orbit pokúsila o štart rakety LauncerOne zo Spojeného kráľovstva. Misia však skončila fiaskom a kvôli technickej chybe raketa aj s nákladom nakoniec skončila v oceáne.

Virgin Orbit pritom veľa zákazníkov na tomto komplikovanom trhu s malými satelitmi nemá.

Neplatenú dovolenku dostali takmer všetci zamestnanci a firma sa chystá vykonať rozhodnutie, ako chce ďalej pokračovať, vysvetľuje CNBC. Informácie o budúcich plánoch majú zamestnanci očakávať približne do týždňa. Virgin Orbit údajne vedie diskusie s možnými zdrojmi budúcich financií, ktoré súrne potrebuje – koncom minulého roka mala totiž k dispozícii len asi 71 miliónov amerických dolárov.

Upravený Boeing 747-400 spoločnosti Virgin Orbit pre odpaľovanie nákladných orbitálnych rakiet zo vzduchu. Zdroj: Virgin Orbit

Ako píše Forbes, projekt rakety LauncherOne pritom stál až približne 700 miliónov USD a lacná nie je ani prevádzka upraveného Boeingu 747, ktorý firma používa na ich odpaľovanie. Spoločnosť však dodáva, že neexistuje istota úspešných rokovaní a teda zaistenia ďalších investícií.

Nejedná sa pritom o jedinú Bransonovu vesmírnu firmu v problémoch.

Jedinečná metóda

Na odpaľovanie rakiet LauncherOne využíva spoločnosť Virgin Orbit upravené lietadlo Boeing 747-400, ktoré nesie prezývky Cosmic Girl. Spoločnosť bola pôvodne pomerne sebavedomá a plánovala ročne konštruovať až 24 týchto rakiet, v minulom roku však vykonala len dve misie. Tento rok malo toto číslo poriadne narásť, zatiaľ je ale budúcnosť firmy otázna.

Nič nie je stratené, problémy má ale aj Virgin Galactic

Či sa firmu podarí zachrániť a udržať pri živote, je zatiaľ vo hviezdach, nič však zatiaľ nie je stratené. Virgin Orbit tvrdí, že vyšetrovanie posledného zlyhania je takmer na konci a vo finálnych fázach je aj nová raketa LauncherOne, ktorá je upravená tak, aby sa chyba neopakovala.

Virgin Orbit

Do problémov sa v minulosti dostala aj ďalšia vesmírna firma Richarda Bransona, ktorou je Virgin Galactic. Tá využíva malý raketoplán, ktorý štartuje takisto z lietadla, na vynášanie turistov na suborbitálnu obežnú dráhu podobne, ako to robí aj Blue Origin zakladateľa Amazonu Jeffa Bezosa pomocou rakety New Shepard. V tomto prípade je ale dosiahnutá výška o niečo menšia.

Podobné spoločnosti to nemajú rozhodne ľahké, keďže sa jedná o nesmierne citlivý a náročný trh. Momentálne mu dominuje SpaceX a jeho raketa Falcon 9, ktorá vykonáva rideshare misie s desiatkami malými satelitmi naraz. Pre menšie rakety, ako je LauncherOne alebo Electron, tak ostávajú predovšetkým satelity, ktoré sa chcú dostať na dedikovanú obežnú dráhu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP