Kým sa na Slovensku tešíme z prvej služby zdieľania elektrických kolobežiek, v miliónovej Prahe už takmer nie je miesto pre ďalšiu. Napriek tomu sa tu spúšťa ďalšia zdieľaná služba, tentokrát elektrických skútrov. Za ich nasadením stojí automobilka Škoda a prekvapivo nie sú až také drahé. Ako prvý informoval o spustení český portál CzechCrunch.

Zatiaľ čo v Bratislave bol úspešne spustený pilotný projekt zdieľaných kolobežiek Mint, v neďalekej Prahe je trh už takmer presýtený a z pomyselného koláča si chce uhryznúť hneď niekoľko služieb. Nechýbajú zdieľané kolobežky, elektrické autá či dokonca skútre.

Možností prepravy je skutočne veľa, nehovoriac o prítomnosti metra, ktoré výrazne uľahčuje dopravu v relatívne veľkom meste. Vlastnú službu predstavila aj česká škodovka, ktorá zákazníkov láka na elektrické skútre BeRider.

BeRide

Bezplatné odomykanie a prijateľná cena

Nespornou výhodou oproti konkurencii je bezplatné odomykanie skútrov. Nemusíš tak platiť zbytočné poplatky za niečo, čo by malo byť samozrejmé. Navyše, hneď po zaregistrovaní získaš 15 minút bezplatnej jazdy. Ďalších 15 minút môžeš získavať za pozvaných priateľov, ktorí začnú službu využívať. V opačnom prípade je jazda spoplatnená sumou 5 Kč/minúta. Rovnakú cenu ponúka aj konkurenčný Re.Volt, kde je však stanovená aj maximálna cena na 550 Kč/deň.

BeRide

V prípade BeRider sa však dá ušetriť nákupom predplatených balíčkov, kde výsledná cena za jednu minútu môže byť veľmi prijateľných 3,3 Kč/minúta. Ide o sumu nižšiu, než za akú môžeš jazdiť na kolobežkách Lime a navyše nemusíš platiť za odomknutie.

BeRide

Na skútri môžu navyše jazdiť dve osoby, pričom sú k dispozícii aj dve prilby a ochranná sieťka na hlavu (z hyg. dôvodov). Podmienkou je mať viac ako 18 rokov a vlastniť príslušný vodičský preukaz, ktorý bude pri registrácii overený.

Dlhá výdrž a slušná maximálka

Oproti kolobežke ponúka skúter aj slušnú výdrž na jedno nabitie, ktorá dosahuje až 70 kilometrov. Poteší aj dynamika skútru a jeho maximálna rýchlosť, ktorá je stanovená na 66 km/h. Samozrejmosťou je aj poistenie skútra v prípade nehody, kde však vodič súhlasí so spoluúčasťou vo výške 5 %, minimálne však 5 000 Kč. Treba si však poriadne prečítať obchodné podmienky na stránke, aby sa predišlo pokutám, ktorých je celkom dosť.

V súčasnosti je k dispozícii 50 skútrov, ktorých polohu a stav batérie môžeš skontrolovať prostredníctvom aplikácie. Nájsť ich môžeš v lokalitách Praha 1 až 9 a v týchto oblastiach ich musíš po jazde aj odparkovať. Uložiť ich môžeš na bežné miesta na parkovanie. Na správne parkovanie ti určite pomôže aj táto menšia grafická pomôcka.

BeRide

A čo Slovensko?

Samozrejme, dobrá správa je to hlavne pre obyvateľov mesta Prahy a Čechov. Preto sme prevádzkovateľa oslovili s už tradičnou otázkou, či sa spustenie plánuje aj na Slovensku.

Aktuálne všetku pozornosť venujeme spusteniu služby v Prahe, nakoľko chceme zákazníkom priniesť tú najlepšiu skúsenosť. Ohľadne ďalších plánov rozvoja služby BeRider, bohužiaľ, nemôžem byť konkrétny – uviedol pre FonTech David Beška, CMO BeRider.

V tomto prípade je odpoveď logická, nakoľko ide o novú službu, ktorá sa musí na trhu najprv oťukať, zistiť prípadné medzery a nedostatky a až tak môže uvažovať o expanzii na iné trhy. Je to však smola pre nás ,Slovákov, ktorí sa môžeme maximálne tešiť zo zdieľaných bicyklov, ktoré dnes už, chvalabohu, nájdeme v každom väčšom meste.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú