V týchto dňoch sa koná obrovský autosalón vo švajčiarskej Ženeve. Škoda včera predstavila koncept elektricky poháňaného vozidla do mesta. Konštrukciou pripomína bicykel.

Elektrovozidlo nesie meno Klement. Spoločnosť názvom odkazuje na svoje začiatky a jedného zo svojich zakladateľov, pod značkou Laurin a Klement sa tiež vyrábali bicykle. Dizajn nového konceptu je vyzývavý a Škoda ho na svojich stránkach tiež označuje za inovatívny a moderný.

Tvarom a konštrukciou jednoznačne pripomína elektrobicykel, no iný je spôsob ovládania. Nemá štandardné pedále ani brzdy na riadidlách. Konštrukcia je z hliníka a s batériami váži 25 kilogramov. O téme informoval aj portál Electrive.

Škoda využíva pre ovládanie rýchlosti a brzdenia dvojicu pedálov a ich funkcionalitu prirovnáva k hoverboardom. Zatlačením oboch pedálov dopredu dochádza k akcelerácii, opačný pohyb pedálov dozadu aktivuje hydraulickú kotúčovú brzdu s ABS vpredu, spolu s rekuperačným brzdením na zadnom kolese. Na vozidle sa nachádzajú brzdové zadné svetlá, ako aj predný svetlomet.

Škoda

Predstavený koncept umožňuje vďaka 4 kilowattovému motoru dosiahnuť maximálnu rýchlosť 45 km/h. Vnútri konštrukcie sú ukryté dve lithium-iónové batérie s 52 článkami, čo zaisťuje plnú kapacitu na úrovni 1 250 Wh. Batérie sú vyberateľné a nabíjanie prebieha zo štandardných elektrických zástrčiek v domácnosti. Automobilka uvádza dojazd na plné nabitie na úrovni 62 kilometrov.

Škoda okrem tejto výbavy dopĺňa ďalšie komponenty a funkcie ideálne pre dopravu v mestách. Okrem spomínaných svetiel ide aj o LED indikátory na pedáloch, či držiak na smartfón dokonca aj s indukčným nabíjaním na riadidlách. Škoda tak svojím konceptom špeciálne upraveného elektrobicykla do mesta na ženevskom autosalóne zaujala. Nie je však známe, kedy a za akú cenu by sa vozidlo mohlo dostať do produkcie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom