Mladoboleslavská automobilka z koncernu VW z hľadiska elektrickej transformácie na prvý pohľad mierne zaostáva za ostatnými koncernovými súrodencami. To sa ale v najbližších rokoch zmení, ako uviedol Reuters, do roku 2026 predstaví Škoda až trojicu nových elektromobilov.

VW už má na trhu štyri elektromobily novej generácie, Audi ich ponúka tri. Škoda doposiaľ vyrukovala iba s jedným, respektíve dvoma modelmi ak zrátame Enyaq a jeho derivát Enyaq Coupé. V najbližších troch či štyroch rokoch sa ale dočkáme nových prírastkov, ktoré by mohli zaujať najmä cenou.

Škoda výrazne zrýchľuje

Pôvodný plán mladoboleslavskej automobilky bol taký, že tri nové elektromobily uvedie na trh najneskôr do roku 2030. Tento cieľ by ale chceli splniť o celé štyri roky skôr, pričom do roku 2030 chcú v Európe predávať minimálne 70 % čisto elektrických vozidiel.

Martin Katler / FonTech

Pred rokom 2026 automobilka zainvestuje do elektromobility spolu 5,6 miliardy eur. To je zhruba o 80 % viac, ako výrobca plánoval rok dozadu, uviedol Klaus Zellmer, CEO automobilky Škoda.

Prvý z trojice je už za dverami

Prvý elektromobil z tejto trojice je podľa všetkého už za dverami. Ako uviedol portál InsideEVs, pôjde o elektrický crossover, ktorý bude súčasťou koncernovej trojičky s automobilkami VW a Seat. Postavený má byť na zjednodušenej platforme MEB Lite pre tie najmenšie elektromobily z dielne nemeckého koncernu, čo by mohlo zabezpečiť aj ich cenovú dostupnosť.

Škoda

Ďalšia v poradí by na trh mohla prísť elektrická náhrada Škody Octavia. Auto na batérie by už malo byť postavené na platforme novej generácie s názvom SSP, ktorou koncern VW plánuje nahradiť súčasne využívanú platformu MEB pre lacnejšie vozidlá a PPE pre prémiové elektromobily.

Doterajšie informácie naznačujú, že platforma SSP by mohla priniesť batériu s kapacitou 89 kWh, ktorá zabezpečí dojazd podľa WLTP na úrovni okolo 600 km a tešiť sa tiež môžeme na rýchle 200 kW nabíjanie.

Škoda Vision 7S odhaľuje budúce smerovanie automobilky

Ako posledné na trh podľa všetkého príde veľké sedemmiestne SUV, ktoré vychádza z nedávno predstaveného konceptu Škoda Vision 7S. Tento koncept navyše odhaľuje budúce dizajnové smerovanie automobilky. Všetky novinky by teda mali prebrať niektoré z prvkov Vision 7S.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú