Posledné roky ukázali, akým spôsobom sa bude uberať budúci vývoj automobilového priemyslu. Rovnaký scenár však môžeme už dnes vidieť aj pri záhradnej technike, ktorá prechádza cestou elektrifikácie a konvenčné benzínové motory sú nahrádzané elektrickým pohonom.

Hlavným článkom, ktorý umožňuje prácu s týmito zariadeniami na elektrický pohon, je samozrejme batéria.

Záhradná technika s pohonom budúcnosti

Už dnes je možné nájsť v obchodoch viacero elektrifikovaných modelov z tohto segmentu, no nie každý poskytuje rovnaké vlastnosti a možnosti. Jednou z najzaujímavejších technológií v tomto smere sa stávajú batérie EGO POWER+, ktoré v hodnotení zastávajú vďaka svojim kvalitám prvé priečky rebríčkov.

Samotná spoločnosť sa od roku 1993 stala etablovaným výrobcom inovatívnej záhradnej techniky, ktorú si obľúbili milióny spokojných zákazníkov po celom svete. Za 27 rokov pôsobenia na trhu výrazne expandovala a momentálne pôsobí už v 65 krajinách po celom svete, vrátane Slovenska.

Každoročne vyrobí vyše 10 miliónov kusov najrôznejšej techniky a zariadení určených pre rozličné práce. Za novými zariadeniami zo systému Power+ stojí vyše 10 rokov vývoja, ktoré firma investovala do najmodernejších technológií. Výsledok hovorí sám za seba.

Tie poskytujú najlepšie vlastnosti na trhu a zariadeniam zo série EGO Power+ umožňujú fungovať naplno pri akejkoľvek práci. Kombinácia dlhej výdrže, rýchleho nabíjania, optimálnych vlastností batérie, chladenia článkov a vysokého výkonu umožňuje týmto akumulátorom predčiť nielen konkurenciu, ale v praxi mnohokrát aj obdobnú techniku so spaľovacím motorom.

Jedná sa o zdroj s oblúkovým dizajnom, ktorý sa vyznačuje dlhou výdržou a veľkou kapacitou . Navyše, pri takejto záhradnej technike odpadajú náklady na údržbu, používateľ sa nemusí zaoberať výdavkami na palivo alebo servis spaľovacieho pohonu.

O dlhú životnosť sa stará prvotriedna technológia

Celý akumulátor sa skladá z desiatok menších batériových článkov, ktoré dodávajú poprední svetoví výrobcovia. Ich oblúkové usporiadanie navyše prináša benefit aj pri odvádzaní tepla.

Teplo z batérie efektívne odvádza špeciálna technológia Keep Cool tvorená materiálom obklopujúcim každý článok a dokáže udržiavať optimálnu teplotu aj počas dlhej prevádzky. Práve správne chladenie je dôležité pre udržanie dlhej životnosti.

Počas prevádzky sú vlastnosti článkov monitorované mikročipom, ktorý je súčasťou systému riadenia batérie. Pomocou tejto technológie tak výrobca dokázal zabezpečiť optimálne podmienky pri vybíjaní a nabíjaní všetkých batériových článkov, čím sa zároveň predlžuje aj životnosť batérie.

Akumulátor EGO POWER+ pre zariadenia zo systému Power+ pracuje s optimálnym 56 V napätím. Je dostupný vo viacerých verziách. So špeciálnou rýchlonabíjačkou je možné 2,5 Ah akumulátor nabiť už za 30 minút a 10 Ah batérii doplní energiu za 70 minút.

Akumulátory do náročných podmienok

Výber toho správneho zdroja energie pre napájanie záhradnej techniky pritom závisí od pracovných podmienok a náročnosti práce, pri ktorej budú stroje využívané. V praxi teda nie je jedno, či používateľ pracuje s menšou 2,5 Ah alebo väčšou 7,5 Ah batériou.

Batérie s menšou kapacitou sú vhodnejšie pre jednoduchšie domáce záhradné práce a naopak, batéria s vysokou kapacitou energie sa potom hodí do náročných podmienok a techniky, ktorá potrebuje k svojej práci dostatok výdrže a najmä výkonu.

Jedna batéria môže vládnuť všetkým strojom

Z toho dôvodu nájdeme v ponuke EGO POWER+ batérií hneď 3 najobľúbenejšie verzie, a to okrem spomínaných 2,5 Ah a 7,5 Ah článkov aj 5 Ah batériu určenú aj do náročnejších podmienok napríklad pre kosenie trávy, vyžínanie, pílenie dreva alebo odfúkavanie lístia. Veľkú výhodu majú aj v univerzálnosti, teda, že je jeden článok možné využiť v rozličných záhradných strojoch.

Okrem nich sú dostupné aj väčšie akumulátory s kapacitou 10 Ah a špeciálne chrbtové batérie, ktoré dosahujú kapacitu až 23 – 28 Ah. Takéto batérie sa však hodia do najťažších pracovných podmienok a strojov, kde by neboli menšie články dostačujúce.

Takýto akumulátor pritom dokáže vlastnosťami prekonať aj aktuálne benzínové stroje a ponúka extrémne dlhú výdrž pre najnáročnejšie úlohy.

Batéria s kapacitou 28 Ah zvláda na jedno nabitie vydržať rádovo niekoľko hodín. Napríklad pri napájaní vyvetvovacej píly dosahuje výdrž až 10 hodín. Celková doba však závisí aj od konkrétneho napájaného stroja a použitých nástrojov.

Budúcnosť záhradnej techniky je bez káblov

Batériové články teda poskytujú množstvo výhod aj v prípade záhradnej techniky. Vďaka inováciám a využitým technológiám sú akumulátory EGO POWER+ ideálnym zdrojom pre elektrický pohon týchto zariadení, za ktorými už nemusí používateľ neustále ťahať dlhé káble. Eliminované sú navyyše aj silné vibrácie a hluk spôsobovaný spaľovacím motorom spolu so splodinami z výfuku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom