Folding Home je sieť verejných počítačov, do ktorej sa môže pripojiť každý, kto vlastní stolový počítač alebo notebook. Počas pandémie koronavírusu však Folding Home nabral extrémne na popularite a aktuálne je výpočtový výkon tejto siete až 15-krát vyšší ako výkon najvýkonnejšieho superpočítača planéty, informuje PCgamer.

Po zapojení do siete Folding Home v podstate „prenajímaš“ výkon svojho počítača, ktorý pomáha riešiť čiastkové úlohy výpočtovo veľmi náročných projektov. Vďaka skvelému manažmentu rozdeľovania čiastkových úloh pre jednotlivé počítače po celom svete dokáže byť sieť veľmi efektívna a výkonom tak prekonáva aj tie najvýkonnejšie superpočítače sveta.

Počas pandémie koronavírusu za do siete pripojilo veľké množstvo nových používateľov, čím rapídne zvýšili celkový výpočtový výkon, ktorý teraz až 15-krát prevyšuje najvýkonnejší superpočítač IBM Summit.

Výpočtová sila siete Folding Home sa aktuálne prekonáva až 2,4 exaFlopov, čo je viac, ako keby sme spojili 500 najvýkonnejších superpočítačov na svete. Výkon siete v porovnaní s ostatnými superpočítačmi porovnali na krátkej kalkulácii využívajúcej až 1000 grafických jednotiek naraz. Rozdiely zobrazené na grafe vyššie sú extrémne.

Podľa aktuálnych štatistík sieť disponuje viac ako 121 000 grafickými jednotkami AMD, 556 000 grafickými jednotkami Nvidia, 1 655 000 procesormi a viac ako 11 709 000 jadrami. Aplikácia Folding Home je navyše k dispozícii na všetky tri hlavné operačné systému, teda Windows, Linux a MacOS.

Folding Home/Screenshot

Projekt Folding Home vznikol v roku 2000 a podarilo sa mu prispieť k niekoľkým významným objavom. Pomocou tejto siete sa predovšetkým vedci venujú výpočtom, ktoré smerujú k nájdeniu lieku proti Alzheimerovej chorobe, Parkinsonovej chorobe či nájdeniu liekov na rakovinu. Aktuálne sa ale celá sieť zameriava na simuláciu screeningu malých molekúl Covid-19, píše spoločnosť na svojom webe.

Do siete Folding Home sa môžeš veľmi jednoducho zapojiť aj ty, celý návod, ako na to, nájdeš na oficiálnom webe. V podstate ti stačí iba stiahnuť aplikáciu Folding Home, v ktorej si následne vyberieš projekt, na ktorý chceš prenajať výkon počítača.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom