Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Apple je s trhovou kapitalizáciou 2,35 bilióna dolárov najväčšou spoločnosťou na svete. Nachádza sa v portfóliu veľkej časti investorov a predstavuje zhruba 6 % indexu S&P500 a viac než 12 % technologického indexu NASDAQ. Nie nadarmo sa hovorí, že Apple dokáže hýbať celým trhom.

Vôbec nie je tajomstvo, že najväčším zdrojom príjmov firmy sú nesmierne úspešné iPhony. Ako sme ale informovali nedávno, globálne predaje smartfónov sú na výraznom zostupe, čo sa odrazilo aj na finančných výsledkoch Applu.

Najväčšia spoločnosť na svete okrem toho čelí fundamentálnym problémom a je nad svetlo jasné, že v jej obchodnom modeli musia nastať zásadné zmeny. Je načase vzdať sa iPhonu, tak ako kedysi iPodu? Apple to vníma ako skvelú príležitosť a chystá sa zmeniť svet, no bráni mu v tom nebezpečná prekážka.

Nebezpečná závislosť na čínskej vláde

Apple nedávno oznámil finančné výsledky za prvý fiškálny kvartál 2023 a vôbec nevyzerajú dobre. Z roka na rok ide o pokles obratu zhruba o 5,5 %, pričom profit klesol o viac než 7 %. Najhrozivejšie to schytal voľný peňažný tok, ktorý z roka na rok klesol o asi 30 %. To sa môže zdať ako veľmi malý podiel, no dané čísla treba uviesť do širšej perspektívy.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú