Spoločnosť Sharp nám v roku 2014 ukázala ich prvý smartfón, pri ktorom by sme rámčeky okolo displeja hľadali márne. Jediným rámčekom, ktorý sa na smartfóne nachádzal, bol umiestnený v dolnej časti. To sa ale s príchodom novej vlajkovej lode od tohto pomerne známeho výrobcu Sharp nadobro zmení, nakoľko ponúkne skutočne bezrámikový displej s čítačkou odtlačkov prstov, ktorá bude zabudovaná priamo v ňom. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Prvý smartfón s takmer bezrámikovým dizajnom prednej plochy uzrel svetlo sveta ešte v roku 2014. Bol ním smartfón Sharp Aquos Crystal a uvedený bol ešte v čase, kedy bezrámikové displeje smartfónov neboli až tak „cool“, ako tomu je v dnešnej dobe. Ako každý výrobca smartfónov, aj Sharp chce pokračovať v napredovaní a vylepšovaní svojich TOP modelov. Zameral sa na najviac diskutovanú vlastnosť smartfónov dneška, a to snímače odtlačkov prstov.

Sharp Aquos Crystal z roku 2014

zdroj fotografie: Engadget

Ten sa z prevažnej časti nachádzal buď vzadu, pod snímačom hlavného fotoaparátu, resp. na prednej ploche hneď pod displejom. To bolo napríklad jednou z výhod modelu Galaxy S7 a S7 Edge od Samsungu, ktoré mali snímač umiestnený vpredu. Príchodom novej modelovej rady Galaxy S8 / S8+ výrobca tento snímač premiestnil hneď vedľa hlavného fotoaparátu na zadnej strane smartfónu.

Fanúšikovia smartfónov spustili ihneď vlnu kritiky, keďže toto riešenie je naozaj nevhodné. Očakáva sa, že príchodom vlajkových lodí pre druhú polovicu roka 2017 bude tento „problém“ vyriešený a výrobcovia integrujú snímač odtlačkov prstov priamo do displeja. To sa zrejme najskôr podarí spoločnosti Sharp s modelom Aquos S2 (105 Limited Edition), ktorého uniknutý render si môžeš vychutnať nižšie.

Sharp Aquos S2zdroj fotografie: Twitter/krispitech‏ 

Konečne pravý berámikový smartfón?

Ako môžeš vidieť na obrázku, malo by ísť naozaj o smartfón, ktorý bude ponúkať skutočný berzámikový displej. Čo sa špecifikácií týka, novinka od Sharp ponúkne duálny fotoaparát na zadnej strane a plnohodnotný 4K displej. Práve Sharp v roku 2015 ako prvý na svete predstavil 5,5″ IGZO panel s neskutočným 4K rozlíšením. Doposiaľ sme ho však v komerčne predávanom zariadení nevideli, no Aquos S2 by to mohol zmeniť.

Sharp Aquos S2zdroj fotografie: Amanz.my

Ako prvý s revolučnou technológiou

V neposlednom rade ponúkne čerešničku na torte v podobe snímača odtlačkov prstov integrovaného priamo v displeji. O vývoj a zapracovanie tejto revolučnej technológie sa snaží už mnoho výrobcov, no práve Sharp má byť podľa informácií úplne prvou spoločnosťou, ktorá novú technológiu do smartfónu implementuje. Aquos S2 ponúkne aj špičku v oblasti výpočtovej sily a to čipset Snapdragon 835 od Qualcommu.

Dočkať sa máme aj lacnejších modelov

Podľa leakstera, ktorý stojí za týmito informáciami, by mal Sharp predstaviť aj dva modely strednej a nižšej strednej triedy s označeniami FS8016 a FS8010. Prvý z menovaných má ponúknuť čipset Snapdragon 660 a druhý má do vienka dostať menej výkonný Snapdragon 330 od spoločnosti Qualcomm. Oba modely by mali ponúknuť 5,5″ displeje s rozlíšením 1080 x 2048 pixelov, duálny (12 MPx + 8 MPx) fotoaparát a pamäť RAM s kapacitou 6 GB, čo je ale v prípade menej výkonného modelu otázne. Každopádne, oba modely ponúknu rovnaký bezrámikový displej, ktorým konečnú skupinu zákazníkov určite oslovia.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
23%
Páči sa mi to
77%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Oliver Rakyta
Popri práci externe študujem na vysokej škole technického zamerania. O technológie sa zaujímam už od detstva, no moja srdcovka sú najmä smartfóny, čo ma doviedlo až sem, k portálu Fontech.sk
 • peterpan

  v clanku nie je nahodou preklep, mal by tam byt pravdepodobne snap 630 a nie 330.. ;)

 • peterpan

  inak klobuk dole pred sharpom ak by to naozaj vyfukol slavnemu tamtungu ci ufonu a zabudovany snimac by uviedol ako prvy to by boli pre take megafirmy doslova k.o. a vysmech do xsichtu nad ich neschopnostou (nakolko samsung ten snimac neplanuje dat ani do note 8-ky)

 • Quires

  Som zvedavý na batériu akú tam dajú, lebo 4K displej spapká batériu určite pekne :)

 • WayTooLong

  Keby k tomu 4k vtesnali 5 000 baterku, tak by to bolo celkom zaujimave ale urcite tam vtrepu nejaku ledva 3 000 aby ten telefon nedajboze nemal o par gramov viac a nebol o 0,01 mm hrubsi a vydrz horko tazko 1 den pri miernom pouzivani. Osobne sa zastavam nazoru, ze 4k v telefonoch je maximalne zbytocne a ma ovela viac zaporov nez kladov… za par rokov, ked uz vykon a spotreba v telefonoch dovoli 4k, tak nech si ho tam davaju ale teraz je to len na skodu.

 • peterpan

  opakujem mate v clanku chybu-a stale ste to neopravili: cit. „Prvý z menovaných má ponúknuť čipset Snapdragon 660 a druhý má do vienka dostať menej výkonný Snapdragon 330 od spoločnosti Qualcomm.“ spravne ma byt snap 630, 330 neexistuje ;)