Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Diktátorský režim Kim Jong Una zapríčinil izoláciu jeho krajiny voči okolitému svetu, kvôli čomu je tiež obmedzený počet internetových pripojení. Doposiaľ bol tok dát realizovaný prostredníctvom Číny. Severná Kórea teraz ale zriadila druhé internetové pripojenie, ktoré tentokrát zabezpečuje ruská telekomunikačná spoločnosť.

Režim v Severnej Kórei je natoľko prísny, že v krajine majú prístup k internetovému pripojeniu len vyvolení obyvatelia a vláda Kim Jong Una. Práve táto krajina bola často osočovaná z mnohých celosvetových kybernetických útokov, ktoré napáchali značné škody. Severná Kórea mala mať doposiaľ prsty v útokoch na banky, spoločnosť Sony Pictures či dokonca má stáť za ransomvérom WannaCry.

Hackeri z nehostinnej krajiny

Práve posledný škodlivý kód spôsobil po celom svete vysoké škody, keď zablokoval tisíce počítačov a vyžadoval výkupné. Vláda tejto ľudovodemokratickej republiky však akékoľvek obvinenia z kybernetických útokov odmieta. Postavenie Severnej Kórei sa ešte viac zhoršilo po vyhrážkach o vojnových útokoch a neustálom vývoji jadrových raketových systémov, ktoré môžu ohroziť celý svet.

Nové internetové pripojenie Severnej Kórei môže byť hrozbou

Zdá sa, že Kim Jong Un neberie vážne ani sankcie, ktoré boli udelené jeho krajine. Po všetkých hrozbách sa Severná Kórea rozhodla zriadiť druhú internetovú prípojku, ktorá do krajiny otvorila tok dát cez Rusko. Na tento fakt prišla spoločnosť Dyn Research, ktorá skúma celosvetový internet. Pred pár dňami sa v jej hľadáčiku objavilo nové pripojenie, ktoré mala Severnej Kórei sprostredkovať ruská spoločnosť TranTeleCom.

Nenechaj si ujsť
10 rozdielov, ktorými sa Severná Kórea líši od ostatných krajín v technologickej vyspelosti

Doterajšie internetové pripojenie zabezpečovala od roku 2010 čínska spoločnosť China Unicom, no teraz sa o prísun 60 % všetkých dát stará práve Rusko. Čína tak má na starosť zvyšných 40 % internetu v tejto krajine. TransTeleCom však na základe dohody s Kórejskou poštou a telekomunikačnou spoločnosťou odmieta akúkoľvek účasť na poskytovaní internetu Severnej Kórei. Odhaduje sa, že krajina Kim Jong Una má aktuálne k dispozícii viac ako 1000 internetových spojení. Tie však môžu byť vážnou hrozbou pre okolitý svet.

Má vodca niečo za lubom?

Severná Kórea po otvorení nového pripojenia zvýšila odolnosť svojich sietí, no zároveň s ním dokáže lepšie ovládať kybernetické útoky. Tie boli často realizované prostredníctvom infikovaných počítačov za hranicami krajiny, no príkazy mali byť vydané vládnymi predstaviteľmi. Pchjongjang má možnosť pomocou tohto pripojenia v čase politického tlaku či ohrozenia vykonať rôzne útoky, ktoré môžu napáchať nemalé škody.

Proti nebezpečným vrtochom Severnej Kórei sa snažia bojovať mnohé krajiny – vrátane USA. Je nová internetová prípojka skutočne veľkou kybernetickou hrozbou, ktorá môže poškodiť počítačové systémy kdekoľvek na svete? Zatiaľ je odpoveď na túto otázku neistá, no mnohí odborníci veria, že je to práve Severná Kórea, ktorá stojí za viacerými známymi počítačovými útokmi.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú