banner-galaxy-a3-a5Život v Severnej Kórei je pre tamojších obyvateľov veľmi zložitý, keďže celú krajinu riadi Kim Čong-un. Narozdiel od svojich predkov sa Kim vzdelával v Európe a jeho spôsob vládnutia je veľmi kontroverznou témou. Mnohými nenávidený a mnohými milovaný Kim Čong-un drží krajinu pod rúškom tajomstva a prísneho režimu, ktorý zasahuje aj do technológií. Tie nie sú v jeho domovskej krajine tak rozšírené ako inde po svete.

Kvôli Kimovi nemôže mnoho obyvateľov krajiny využívať nové technológie alebo dokonca nemajú ani dostatok jedla, no pod tlakom bol nútený prijať niektoré z vymožeností moderného sveta, ktoré však krajina nevyužíva naplno. Vo viacerých smeroch sa tým líši od zbytku sveta. Veď napríklad aj taký internet bol v Severnej Kórei donedávna neznámym pojmom. Mnohé moderné technológie sú v tejto krajine diametrálne odlišné a to, čo my berieme ako každodennú súčasť života, môže pre obyvateľov tejto zeme znieť ako sen.

Prístup k internetu má len obmedzený počet obyvateľov

Internet ako taký je v Severnej Kórei dostupný, ale prístup k nemu je výrazne obmedzený a používať ho smú iba cudzinci alebo vyššia vrstva obyvateľov. Táto technológia, inak prezývaná aj Kwangmyong, je úplne izolovaná od siete, ktorú využíva zvyšok sveta a obsahuje iba zopár stránok. Väčšina z nich je dostupná len pre rôzne inštitúcie, no postupne sa doňho dostáva aj komerčný obsah. Prvý e-shop zvaný Okryu bol obyvateľom sprístupnený len pred dvomi rokmi.

north-korea-internetzdroj fotografie: Youtube

Miesto Facebooku používajú jeho klon

Režim nedovoľuje, aby sa obyvatelia krajiny mohli dostať k informáciám zo zahraničia. To platí aj pre najpoužívanejšiu sociálnu sieť na svete, Facebook. Ten bol v krajine zakázaný, no aby neostali používatelia internetu bez možnosti komunikácie, bola vytvorená sociálna sieť, ktorá je už na prvý pohľad inšpiráciou z Facebooku. Sociálna sieť bola vytvorená len v minulom roku a hneď po jej predstavení sa stala terčom internetových útočníkov. Stránka je plne funkčná, dovoľuje novým používateľom registrovať sa pomocou e-mailu a nezabudlo sa ani na obľúbenú nástenku.

klon facebooku v severnej koreizdroj fotografie: NextShark

Smartfón vlastní iba 1 severokórejec z 10-tich

Podľa najväčšieho operátora v Severnej Kórei, Koryolink, sú v krajine k dnešnému dňu len 3 milióny aktívnych používateľov smartfónov a osobné počítače sú na tom ešte horšie. Počet majiteľov počítačov sa dá rátať v stovkách alebo tisícoch, čo je markantný rozdiel oproti štatistikám z iných krajín.

severna korea-smartfonzdroj fotografie: Business Insider

Medzinárodné hovory sú zakázané

Aj keď sú v krajine smartfóny rozšírenejšie ako počítače, obyvatelia nemôžu uskutočňovať hovory do zahraničia, pretože ich Koryolink nepodporuje a skús hádať, koho nápad to bol. Napriek tomu si však obyvatelia krajiny žijúci blízko hraníc vedia zohnať zahraničné telefóny a SIM karty. Pomocou nich komunikujú so svojimi blízkymi, ktorí utiekli do zahraničia, no tieto aktivity sú veľmi prísne trestané. Ak kontrola prichytí niekoho z domácich obyvateľov so zahraničným telefónom, tak previnilec okamžite putuje do väzenia.

kim čong-unzdroj fotografie: Slate

Počítače sú dostupné iba pre elitu

Počítače v Severnej Kórei nie sú žiadnou novinkou, no ich využitie je veľmi obmedzené. Táto technológia je dostupná len pre bohatých obyvateľov alebo šťastných študentov, ktorí majú exkluzívnu možnosť študovať na Univerzite v Pchjongjangu. Sadnúť za počítač a skúmať zákutia kórejského internetu je však možné aj v internetových kaviarňach a školách, no všetka aktivita je prísne monitorovaná.

north korea computers

zdroj fotografie: WSJ

USB kľúče sú používané ako módny doplnok

Nie, nejde o žiaden vtip, ale o realitu, ktorú vo svojej knihe s názvom „Pravá Severná Kórea“ popisuje Andrei Lankov. V tejto krajine sú počítače tak vzácne, že mladí ľudia žijúci v hlavnom meste nepoužívajú USB kľúče na každodennú prácu s dátami, ale ich nosia ako doplnok.

meet-the-group-trying-to-take-down-north-korea-with-usb-stickszdroj fotografie: Business Insider

Operačný systém počítačov je založený na Linuxe

Severná Kórea si dokázala vytvoriť aj svoj vlastný operačný systém, ktorý obsahuje aj aplikáciu pre spracovanie textu, kalendár či prehrávanie obľúbenej hudby. Pretože sa rozrastalo nelegálne pašovanie USB kľúčov z Číny s rôznym mediálnym obsahom, filmami a správami, vytvorili vývojári operačného systému Red Star vodoznak, ktorý okamžite označí všetky súbory. Tie sa potom dajú pri kopírovaní sledovať. Pri vytváraní tohto jedinečného operačného systému sa súdruhovia zo Severnej Kórei znova inšpirovali v zahraničí a ich výtvor sa znova nápadne podobá na MacOS.

red-star-finder

zdroj fotografie: ExtremeTech

Tablety s chabou výbavou používajú iba bohatí

Aj taká bežná vec ako tablet je veľkou exkluzivitou aj napriek okresaným funkciám a výbave. Márne by si v týchto tabletoch hľadali WiFi či Bluetooth a operačný systém bol taktiež upravený. Tieto „skvelé“ tablety bežia na podivnej verzii Androidu. Napriek lacnej výrobe v Číne sa cena týchto zariadení pohybuje približne okolo 250 €, čo je pre väčšinu obyvateľov krajiny nehorázne vysoká suma.

tablet severna korea

zdroj fotografie: techno.bigmir

Majitelia televízorov nemajú na výber mnoho programov

Vlastniť v Severnej Kórei televízor nie je nič výnimočné a koniec koncov, Kimova vláda musí nejakým spôsobom šíriť svoju propagandu. Všetky televízory však musia byť naladené na miestne stanice a kto by sa rozhodol inak, bude znova potrestaný.

north-korea-tvzdroj fotografie: NPR

Používatelia smartfónov majú na výber až dvoch operátorov

Najväčší operátor Koryolink je výsledkom spolupráce vlády a egyptskej spoločnosti Orascom. Vedenie Orascomu však pred dvomi rokmi nad spoločnosťou „stratilo“ kontrolu a tá sa v podstate dostala do rúk vlády. Následne sa objavil aj vládou dotovaný konkurent s názvom Byol, ktorý časom môže „prerásť“ Orascom, a preto je pôsobenie tohto egyptského operátora v Severnej Kórei neisté.

An Orascom Telecom Holding SAE sign sits outside the company's headquarters at Nile City Towers, in Cairo, Egypt, on Tuesday, Oct. 5, 2010. OAO VimpelCom's borrowing costs are falling to record lows, a sign investors will support higher indebtedness to fund acquisitions as the Russian mobile-phone operator buys assets from Egyptian billionaire Naguib Sawiris. Photographer: Shawn Baldwin/Bloomberg

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP