Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA) si môže pripísať jedno „povedali sme vám to“. Dnešná predbežná správa Najvyššieho kontrolného úradu SR totiž presne potvrdzuje to, na čo asociácia upozorňuje už celé roky: Slovensko zaspalo pri štarte rozvoja elektromobility a zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by sa plánovalo prebrať.

Pocit zadosťučinenia

Zverejnená správa NKÚ podľa SEVA neprináša pre odbornú verejnosť žiadne veľké prekvapenie, skôr výstižné pomenovanie problémov, ktoré sú známe, no doposiaľ ignorované. Ako konštatuje riaditeľ asociácie Patrik Križanský, členovia SEVA vnímajú správu s pocitom zadosťučinenia.

„Všetky nedostatky, ktoré NKÚ veľmi presne a korektne pomenovalo – od absencie jasného lídra v elektromobilite, cez nedostatočnú koordináciu štátu a meškanie voči európskym záväzkom, až po reálne riziko, že Slovensko príde o desiatky miliónov eur z eurofondov – sú témami, na ktoré systematicky poukazujeme. Hoci naša kritika je niekedy tvrdá, snažíme sa, aby bola vždy konštruktívna,“ zdôraznil Križanský.

SEVA pripomína, že dlhodobo navrhuje konkrétne riešenia, ktoré by Slovensku mohli pomôcť dobehnúť zameškané tempo. Ide napríklad o zavedenie priamej dotačnej schémy na nákup elektromobilov vrátane elektrických nákladných vozidiel, ale aj o využitie rôznych dostupných európskych finančných nástrojov – od Plánu obnovy cez Modernizačný fond až po Sociálno-klimatický fond EÚ. Nechýbajú ani návrhy na systémové daňové a odvodové úľavy pre firmy či sociálny lízing po vzore Francúzska.

slovensko elektromobily
Fontech / Pixabay

Štát zlyhal na celej čiare

Skutočnosť však podľa SEVA zostáva mimoriadne nepriaznivá. Slovensko patrí medzi posledné krajiny EÚ, ktoré nemajú žiadnu konkrétnu dotačnú schému pre bežných ľudí a ani žiadne stabilné zvýhodnenia pre firmy, ktoré by chceli prejsť na bezemisné vozidlá. Navyše, byrokratické zlyhania a nízke ambície zo strany štátu podľa asociácie vážne ohrozujú čerpanie európskych financií, ktoré v iných krajinách EÚ už dávno podporujú dekarbonizáciu dopravy.

Zaujímavým paradoxom je aj fakt, že oficiálne údaje o počte verejných nabíjacích bodov, ktoré štát prezentuje vo svojich štatistikách, v skutočnosti pochádzajú z databázy SEVA. Tú asociácia vytvára a spravuje sama, dlhodobo suplujúc takmer neexistujúci štátny reporting. Okrem toho sa SEVA venuje analytickej činnosti, tvorbe odborných odporúčaní a podpore dialógu medzi verejným sektorom, súkromnými firmami a odborníkmi.

elektromobily-slovensko-aktualne-oktober-2019
Flickr (Úprava redakcie)

Riaditeľ Patrik Križanský v tejto súvislosti pripomína, že poslanie SEVA nekončí len pri zbere dát a kritike. „Naša úloha nie je len v tom, že zbierame dáta, dávame odborné vstupy pre štátne politiky a podporujeme rozvoj ekosystému elektromobility. My reálne posúvame tému elektromobility dopredu aj tam, kde štát neukazuje jasné ambície rozvíjať túto dôležitú tému. SEVA bude aj naďalej pracovať na tom, aby Slovensko využilo svoj potenciál a prestalo strácať čas, peniaze a príležitosti,“ uzatvára odborník.

Z predbežnej správy NKÚ tak nevyplýva len konštatovanie o zlyhaní štátu, ale aj výzva konať. Ako upozorňuje SEVA, Slovensko ešte stále má šancu naskočiť na rozbehnutý vlak elektromobility, no okno príležitostí sa rýchlo zatvára. Ak zodpovedné inštitúcie neprejdú od slov k činom, hrozí nielen zmeškaný technologický vlak, ale aj konkrétne finančné straty a oslabovanie konkurencieschopnosti kľúčového sektora nášho hospodárstva – automobilového priemyslu.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP