Parkovacie veže nie sú žiadnou novinkou, no tento koncept sa väčšinou využíva na skladovanie bicyklov. Perfektne sa však dá využiť aj na parkovanie vozidiel a v kombinácii s elektromobilmi naberá takáto parkovacia veža ešte väčší zmysel. Ako informoval portál fDrive, jednu takú aktuálne otvorili v nemeckom meste Haltern am See.

Na cestách máme čoraz viac automobilov a vo svetových metropolách je častokrát problém auto vôbec niekde zaparkovať. Parkovacie domy sú len čiastočným riešením, zaberajú totiž pomerne veľa miesta.

Auto v parkovacej garáži
E-Parktower

Nemecká firma E-Parktower pred pár dňami spustila testovaciu prevádzku svojho revolučného riešenia, ktorým eliminuje nielen problém s parkovaním, ale aj problémy s nabíjaním elektromobilov.

Šetrí miesto aj záťaž na elektrickú sieť

E-Parktower je na prvý pohľad jednoduchá parkovacia veža pre automobily. Ako informuje portál Electrive, vežu je možné vybudovať na ploche už od 60 metrov štvorcových a do jednej takejto „garáže“ sa naraz zmestí až 16 vozidiel.

V tomto prípade však nejde o obyčajnú vežu, novinka už je prispôsobená pre elektromobily, a tak je každé  parkovacie miesto vybavené AC nabíjačkou s výkonom 22 kW.

Strecha parkovacej veže je osadená fotovoltaickými panelmi a E-Parktower disponuje aj vlastným batériovým úložiskom. Táto energia sa následne využíva na napájanie „výťahu“ pre autá, ako aj na nabíjanie samotných elektromobilov.

Fotovoltaika na streche určite nevygeneruje dostatok energie pre prípadné nabíjanie až 16 elektromobilov naraz, no aj vďaka batériám môže výrazne odľahčiť elektrickú sieť počas špičky.

Rôzne veľkosti aj konfigurácie

Parkovacia veža môže byť vyhotovená v rôznych konfiguráciách a poňať dokáže od 6 do 16 vozidiel. Maximálna výška dosahuje 22 metrov a pilotný projekt v mestečku Haltern am See je vysoký 13 metrov.

Konfigurácie parkovacej garáže
E-Parktower

Po zaparkovaní vozidla na špeciálnu podložku, ktorá auto následne zdvihne do vzduchu, systémy prevedú skenovanie auto a vodiča v prípade nesprávneho zaparkovania upozornia. Vďaka tomu nedôjde k poškodeniu auta pri jeho dvíhaní v parkovacej veži.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP