Do seriálovej rodiny komiksového Marvelu včera pribudol nový prírastok v podobe She-Hulk: Neuveriteľná právnička, ktorý sa uviedol svojou prvou epizódou.

Podobne ako tohtoročný seriálový hit Ms. Marvel aj táto novinka predstavuje ďalšiu superhrdinku – Jennifer Walters, ženskú verziu Hulka, ktorá je sesternicou pôvodného Hulka alias Brucea Bannera. Práve s ním je úzko spojený pôvod jej superschopností. Stačí to však?

Seriál má bližšie k sitkomu ako k tradičným Marvelovkám

Jessica Walters (Tatiana Maslany) na vpád do sveta supehrdinov nečaká dlho a už v prvej epizóde sa expresne rýchlo dočkáme odhalenia pôvodu jej transformácie, ktorý aj vzhľadom na polhodinovú minutáž seriálu pôsobí ako narýchlo pripravená domáca úloha počas jazdy MHD.

Seriál sa od začiatku netají svojou priamočiarosťou a pomerne rýchlym tempom. Hlavná časť úvodnej epizódy sa, pochopiteľne, sústredí na to, ako Jennifer bojuje sama so sebou, aby sa naučila zvládať svoje schopnosti.

Oproti mužskej verzii Hulka, ktorého si opäť zahral Mark Rufallo, dokáže svoju situáciu zvládať bez nadbytočného testosterónu a aj po transformácii si zachováva svoju osobnosť a ostrý intelekt, ktorý využíva vo svojom povolaní právničky.

Podobne, ako v predchádzajúcich seriáloch, aj She-Hulk ponúka v úvode odľahčený tón a kombináciu viacerých žánrov. Šéf Marvelu Kevin Feige už pred premiérou naznačil, že nás čaká mix komédie a akcie z právnického prostredia. Showrunnerkou celého seriálu je Jessica Gao, ktorá stojí aj za seriálom Rick a Morty. Nie je teda prekvapením, že humor bude hrať v tomto seriáli dôležitú úlohu.

Kľúčovým sa ukazuje predovšetkým blízky vzťah Jennifer a Brucea, ktorých iskra rodinnej chémie vytvára značnú časť zábavných situácií. Mark Rufallo podáva vo svojej charakternej premene z nevyspytateľného obra na streleného zeleného mužíka štandardný výkon, chrliac jednu zábavnú repliku za druhou. Skvelou voľbou tvorcov je aj hlavná herečka Tatiana Maslany, ktorej rola miernej feministky doberajúcej si mužských náprotivkov dokonale sadla.

TMDB

Ortodoxných fanúšikov Marvelu v úvodnej epizóde potešia aj viaceré prepojenia a odkazy na MCU, no obzvlášť nadchnú odpovede na doteraz nezodpovedané otázky, ktoré ľudí zaujímali už dlhé roky.

Okrem Brucea Bannera sa fanúšikovia komiksoviek môžu tešiť aj na kameá ďalších známych postáv Marvelu ako Abomination (Tim Roth), Wong (Benedict Wong) či Matt Murdock aka Daredevil (Charlie Cox).

Fanúšikovia mali pred premiérou mierne obavy zo slabšej úrovne CGI, čo sa potvrdilo už v prvej časti, kde trochu pokrivkáva obzvlášť pri zelenom alter egu Jennifer a vizuálne efekty pre akčné sekvencie zrejme nebudú príliš silnou stránkou. Pri seriáli s komediálnym poňatím na úkor superhrdinskej akcie sa to síce dá odpustiť, od Marvelu však už nič iné ako prvotriedny vizuál nečakáme. Škoda, že to tentokrát nevyšlo.

TMDB

Kritici sú spokojní, jedna skupina divákov očividne nie

Všeobecný konsenzus spokojnosti z vydareného úvodu do nového komiksového seriálu prevláda aj u viacerých recenzentov, ktorí už mali možnosť vidieť úvodné štyri epizódy.  Mnohí z nich vítajú novinku Disney ako túžený svieži vietor do tradičného komiksového sveta, kde sú bitky superhrdinov medzi mrakodrapmi na bežnom poriadku.

Portál IGN považuje She-Hulk za zábavnú šou, ktorá sa trafila do tých správnych seriálových nôt, pričom si stále zachováva rytmy štandardne kvalitného vstupu do MCU.

Disney+

Magazín Forbes zas poukazuje na to, že seriál funguje pomerne solídne aj ako samostatný sitkom, od ktorého ale netreba očakávať pútave cliffhangery na konci každej časti, ako je to bežne zvykom u dnešných televíznych projektoch Marvelu. V hodnotení recenzia oceňuje aj zvýraznenú rodovú nerovnosť bez zbytočných prvoplánových dejových vsuviek.

Práve stránka zvýrazňujúca feminizmus a politickú korektnosť mohla mať za následok, že sa seriál okamžite stal obeťou „Review bombingu“. Negatívne recenzie zaplnili viaceré populárne ratingové platformy vrátane Metacritic či IMDB, kde podľa Gamerant dalo She-Hulk najnižšie možné skóre takmer 2500 ľudí.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP