Keď Ridley Scott v roku 1979 predstavil svetu Votrelca, málokto predpokladal, že sa z neho stane film, ktorý navždy zmení tvár sci-fi hororu. Izolovaná vesmírna loď, kde „nik vás nepočuje kričať“, sa stala synonymom stiesnenej atmosféry a absolútneho strachu, zatiaľ čo dizajn samotného votrelca dodnes naháňa fanúšikom hrôzu v nočných morách. Cesta filmového Votrelca na svet, tak ako ho poznáme, však bola rovnako bolestivá ako prerazenie mimozemského antagonistu cez hrudník jedného z členov posádky Nostromo. Toto je príbeh zrodu jednej z najikonickejších hororových sci-fi sérii všetkých čias.

Votrelcovi vydláždilo cestu Star Wars

Nebyť prelomového komerčného úspechu Star Wars, štúdio 20th Century Fox by sa pravdepodobne neodvážilo investovať do temného, zdanlivo rizikového projektu, akým bol Votrelec. V 70. rokoch bol sci-fi žáner považovaný skôr za doménu béčkových filmov. Dokonca ani veľkolepá a pokroková vízia Duny od Alejandra Jodorowského sa v tom čase nedostala k realizácii, pretože sa nenašlo žiadne štúdio ochotné investovať do tak ambiciózneho a neistého projektu.

TMDB

Všetko sa zmenilo, až keď George Lucas prepojil veľkoleposť sci-fi s fantazijnými prvkami a akčným dobrodružstvom a odštartoval sériu Star Wars. Po jej obrovskom komerčnom úspechu sa všetky veľké hollywoodske štúdiá ponáhľali dostať do produkcie niečo, čo aspoň vzdialene pripomínalo sci-fi. To primälo štúdio 20th Century Fox dať scenáristom Danovi O’Bannonovi a Ronaldovi Shusettovi zelenú na projekt, ktorý sa vo svete filmu stal známym ako Votrelec.

Pôvodný názov scenára bol Star Beast a hoci mal jednoduchý koncept o mimozemšťanovi na palube vesmírnej lode, tvorcovia si dlho lámali hlavu nad tým, ako ho na loď vlastne dostať. Riešenie prišlo nečakane, keď sa Shusett počas jednej nepríjemnej noci zobudil celý spotený a zavolal O’Bannonovi: „Skočí mu na tvár a vloží tam vajíčko.“ O’Bannon okamžite reagoval: „To je ono.“ Tak vznikol nápad na facehuggera, inšpirovaný parazitickými osami, ktoré kladú vajíčka do tiel hostiteľov. O’Bannon neskôr opísal celý film ako príbeh o mimozemskom znásilnení.

TMDB

Po uvedení filmu však nasledoval súdny spor. Spisovateľ A. E. Van Vogt obvinil štúdio z plagiátorstva, keďže dej sa podľa neho nápadne podobal na jeho poviedku Discord in Scarlet z roku 1939, v ktorej mimozemšťan prenikne na vesmírnu loď a začína klásť vajíčka do tiel členov posádky. Štúdio sa rozhodlo vyriešiť celý spor mimosúdnou cestou.

Rozhodnutia oboch scenáristov a ich tvorivý vklad do príprav filmu sa neskôr ukázali ako kľúčové nielen pri tvorbe dialógov, ale aj pri výbere hercov a ikonickom vizuálnom štýle celej série. Potvrdilo sa to aj pri písaní charakterov hlavných postáv. Dnes si už len ťažko predstavíme, že hrdinka Ellen Ripley (Sigourney Weaver) mala byť pôvodne mužskou postavou, alebo že tajný nepriateľský android Ash (Ian Holm) pôvodne vôbec nefiguroval v scenári.

Vizuálny štýl filmu nesie výrazný rukopis švajčiarskeho umelca H. R. Gigera. Jeho návrhy votrelca aj interiérov lode boli údajne inšpirované halucinogénnymi víziami, ktoré podľa vlastných slov „radšej potláčal ópiom“. Ridley Scott sa od začiatku snažil vyhnúť klasickému efektu „človeka v gumovom obleku“, ktorý bol dovtedy žánrovým štandardom. Pôvodne si predstavoval čisto mechanického, animatronického votrelca, no dostupné technológie jednoducho nestačili.

Skôr než sa Ridley Scott stal prvou režisérskou voľbou, producent Walter Hill zvažoval režiséra Roberta Aldricha, ktorého predstava zahŕňala oholeného orangutana v úlohe slizkého mimozemšťana. Scott teda nemal inú možnosť, ako pristúpiť na verziu s kostýmom, a preto poveril režisérku castingu Mary Goldbergovú, aby našla veľmi vysokého a chudého herca. Nakoniec túto rolu získal 26-ročný nigérijský grafický dizajnér Bolaji Badejo, ktorý meral 206 centimetrov. Aby Scott udržiaval napätie aj na pľaci, držal Badeja počas natáčania ďaleko od hlavnej posádky.

TMDB

Scott dokonca tajil pred hercami spôsob, akým chce nakrútiť ikonickú scénu, v ktorej mimozemský „chestburster“ vyskočí z tela Johna Hurta. Chcel tak dosiahnuť čo najautentickejšie reakcie. Všetky detaily prezradil len samotnému Hurtovi. Herec Yaphet Kotto (Parker) sa po nakrútení tejto scény údajne zavrel vo svojej izbe a s nikým neprehovoril. Efektné a výnimočne presvedčivé stvárnenie jedného z najdesivejších monštier, aké kedy Hollywood vytvoril, predznamenalo fenomenálny úspech filmu. S rozpočtom 11 miliónov dolárov a celosvetovými tržbami 184,7 milióna dolárov sa Votrelec okamžite zaradil medzi najzárobkovejšie sci-fi filmy histórie.

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Fontech PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Zobraziť všetky mesačné predplatné
Arrow down

Čítajte viac z kategórie:

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia
Zabezpečené šifrovaním
Trust pay
Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP