Ak opomenieme dvojicu skladacích smartfónov Z Fold3 a Z Flip3, séria Galaxy S21 je stále tým najzaujímavejším, čo Samsung na trhu mobilných telefónov ponúka. Vlajková loď so špičkovými parametrami však aj po roku (oficiálne) začína na 849 eurách za najmenší 6,2-palcový model, pričom s 21+ alebo S21 Ultra sa už šplhajú cez tisíc eurovú hranicu.

Samsung preto neváha a na konci životného cyklu prináša osviežené vydanie pod menom Galaxy S21 FE 5G. Výrobca tvrdí, že telefón zdedil tie najdôležitejšie vlastnosti vrátane vysokého výkonu a kvalitných fotoaparátov. Zaujímavá cenová politika kórejského výrobcu ho tiež robí o niečo dostupnejší.

Známy vydarený dizajn

Novinka ponúkne oproti doterajšiemu základu série trochu väčší 6,4-palcový Dynamic AMOLED displej, ktorý zdedil Full HD+ rozlíšenie aj vylepšenú obnovovaciu frekvenciu na úrovni 120 Hz, čo poznáš nielen v hrách, ale aj pri každodennom skrolovaní obsahu na sociálnych sieťach. Na dotyky bude dokonca reagovať s až 240 Hz odozvou. Funkcia Eye Comfort Shield sa zas snaží minimalizovať vyžarovanie modrého svetla, ktoré môže napríklad rušiť pri zaspávaní.

Kľúčovou zmenou môže byť aj prechod na high-end procesory Qualcomm Snapdragon 888 namiesto vlastných Exynosov, ktoré počas minulého obdobia vzbudozovali veľké vášne – najmä z pohľadu priameho porovnania spotreby energie oboch čipsetov, ktoré potom dráždilo diskutérov na internete. Teraz teda Samsung presedlal na to, čo má overené aj konkurencia.

Samsung

Príde v dvoch verziách

Za 749 eur bude dostupný Galaxy S21 FE 5G v základnej verzii so 6 GB RAM a 128 GB úložiskom, model s 8 GB pamäťou a 256 GB priestorom bude stáť 819 eur. Tieto ceny však nemusia byť konečné, slovenský Samsung totiž prostredníctvom webu novysamsung.sk ponúka odkúpenie tvojho starého mobilu v rámci akcie za 150 eur, čo cenu refreshnutej novinky stlačí na ešte zaujímavejšie hodnoty.

Do konca januára (alebo do vypredania zásob) sa telefón predáva aj so službou Galaxy Premier Service, ktorá počas jedného roka od kúpy kryje jedno náhodné poškodenie, napríklad displeja. V oficiálnom servise vďaka takejto poistke zaplatíš len zanedbateľnú spoluúčasť na úrovni 59 eur.

Na výber by mali byť štyri farby telefónu – zelený, šedý, biely a fialový s matnými úpravami povrchu.

ZAUJÍMAVÉ:
Recenzia | Ak si kúpiť nejaký Samsung tento rok, tak tento. Prečo je Galaxy S21+ lepšou voľbou ako model Ultra?

Zariadenie je hrubé len 7,9 mm, ponúka však až 4 500 mAh batériu (o 500 mAh viac ako základná S21), ktorá navyše zvláda 25 W rýchle nabíjanie cez kábel (50 % kapacity nabiješ už za 30 minút), 15 W bezdrôtové nabíjanie alebo reverzibilné nabíjanie príslušenstva, napríklad smart hodiniek alebo slúchadiel položených na chrbát mobilu. To všetko sú funkcie prevzaté od vlaňajšej špičkovej S21. Vrátane 5G konektivity a odolnosti voči vode a prachu na úrovni IP68. Tieto prvky už ale Samsung ponúka aj v lacnejších zariadeniach.

Tým najdôležitejším sú fotoaparáty

Základ fotografických schopnosti nového mobilu je oproti vlaňajším 64 Mpix senzorom trochu okresaný. Výrobca tu však používa známy 12 Mpix snímač za objektívom s vysokou svetelnosťou f/1.8, ktorý disponuje aj obľúbenou optickou stabilizáciou.  Dopĺňa ho rovnako 12 Mpix širokouhlý fotoaparát s uhlom záberu až 123° pre lepšie fotografovanie prírodných scenérií, skupinových fotografií alebo interiérov.

Teleobjektív s 30x Space Zoom priblížením dostal 8 Mpix rozlíšenie, no všetko naopak vyvažuje kvalitnejší, až 32 Mpix selfie fotoaparát na prednej strane. Je tak jasné, že Samsung cieli skôr na mladšiu generáciu a všetkých, pre ktorých sú dôležité sociálne siete.

Samusung

Zaujímavé vylepšenia však prináša aj softvérová stránka. Okrem nočného režimu láka hlavne funkcia AI Face Restoration, ktorá dokáže fotografie automaticky vylepšovať, a to dokonca aj tie, ktoré už máš uložené v galérii. Prepracovaný bol tiež režim Jednotlivé snímanie, v ktorom len držíš mobil počas 3 až 10 sekúnd. Telefón počas nich automaticky vytvorí sériu krátkych videí a fotografií s rôznou kompozícou, ktoré potom uloží do Galérie.

Prečo vlastne?

Aktualizovaný Samsung Galaxy S21 FE 5G sa začne predávať už 5. januára, no potenciálnym záujemcom nepochybne napadne otázka, či má jeho kúpa zmysel. Otáznik vyvoláva najmä fakt, v januári alebo februári už Samsung tradične predstavuje nových zástupcov série Galaxy, do pár týždňov by sme sa teda mohli dočkať aj úplne novej série Galaxy S22, ktorá techniku, dizajn a všetky parametre opäť posunie na novú úroveň.

Samsung na rovinu priznáva, že aktualizovaný Galaxy S21 FE mal pôvodne na trh prísť skôr, situáciu však skomplikovala globálna čipová kríza. Mobil tak teraz robí konkurencieschopný hlavne spomenutý buyback bonus na úrovni 150 eur, respektíve jeho ponuka v spojení s operátormi a ich paletou paušálov.

Až čas tiež ukáže, kde presne bude nacenený nadchádzajúci Galaxy S22 a kedy ho vlastne na trhu uvidíme. Ponuka smartfónov kórejskej značky tak či tak v posledných mesiacoch zažila drobné zemetrasenie, keď výrobca oficiálne zrušil obľúbenú sériu Galaxy Note a pomaly začína budovať miesto aj pre jeho čoraz vydarenejšie skladacie smartfóny Z Fold a Z Flip.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú