Príchod rýchlych SSD diskov spôsobil, že tradičné harddisky sa dostali do úzadia. Vzhľadom na ich oveľa menšiu cenu je však nepravdepodobné, žeby z trhu úplne vymizli.

Ak sa pozrieme na vývoj klasických diskov, narastala hlavne kapacita, pričom rýchlosť ostávala viac-menej rovnaká. Jedným z riešení, ako ich zlepšiť, je zvýšenie rýchlosti. To však prináša viacero problémov, ako napríklad vyššia hlučnosť a rýchlejšie opotrebenie materiálu.

S riešením prichádza spoločnosť Seagate

Novinka sa nazýva Multi Actuator Technology a ide o disk, ktorý má viacero čítacích a zapisovacích hláv. S podobnou myšlienkou už spoločnosť experimentovala dávnejšie, no tento spôsob považovala za neúčinný z dôvodu problémov s dizajnom, vyššej hmotnosti a dodatočných nákladov na materiál.

Najväčší disk spoločnosti Seagate doteraz má 8 platní a 16 hláv, no všetky boli namontované na jednom ramene. Po novom by sa počet hláv mal zdvojnásobiť. Namiesto jedného ramena so 16 hlavami tak budú dve samostatné, pričom každé z nich bude mať 16 hláv. Každé pritom môže taktiež pracovať nezávisle od seba a disk bude čítať a zapisovať dáta zároveň. V ideálnom prípade to znamená takmer dvojnásobnú rýchlosť oproti súčasnému riešeniu.

Má to význam?

Možno ešte stále pochybuješ nad významom, keď sú na trhu extrémne rýchle SSD disky. Spoločnosť Seagate však nemá v pláne im priamo konkurovať. Hlavný dôvod je, že rast veľkosti diskov je nepriamo úmerný ich rýchlosti. Pre príklad si vezmime disk s veľkosťou 20 TB, ktorý by za ideálnych podmienok a konštantnej rýchlosti 250 MB/s trvalo zaplniť až 24 hodín. To je jednoducho príliš dlhá doba a vysokokapacitné disky nemajú príliš veľký význam.

Vyššie rýchlosti ale ocenia najmä dátové centrá. Preto budú takéto disky dostupné hlavne pre ne. Neskôr bude technológia dostupná aj pri ostatných diskoch. Seagate navyše avizoval, že do budúcna by disky mohli obsahovať ešte viac takýchto ramien, čím by sa rýchlosť zas trochu zvýšila.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom